ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمریکا ۵۲۰ هزار بشکه نفت ایران را توقیف و علیه شبکه‌ای از افراد و شرکت‌ها اعلام جرم کرد

در میانه تنش‌ها میان ایران و آمریکا در خاورمیانه، وزارت دادگستری آمریکا از گشوده‌شدن یه پرونده قضایی برای شرکت‌ها و افرادی که در دور زدن تحریم‌های نفتی ایران دخالت دارند و توقیف محموله نفتی به ارزش ۲۵ میلیون دلار و دارایی یک شرکت صوری به ارزش ۱۰۸ میلیون دلار دیگر خبر داد.

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا روز جمعه ۱۳ بهمن/ ۲ فوریه اعلام کرد که بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران را که به گفته آن‌ها به‌طور غیرقانونی برای تأمین بودجه برای نیروهای شبه‌نظامی این کشور قاچاق شده، ضبط کرده است.

ارزش میزان نفتی که توقیف شده ۲۵ میلیون دلار است. این نفت در ماه مارس سال گذشته میلادی در یک کشتی به نام Abyss در تنگه‌ای در دریای زرد ردیابی شد که در حال آماده‌شدن برای انتقال نفت به یک کشتی دیگر به نام Oceania بود. انتقال کشتی به کشتی نفت یکی از روش‌های جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا است.

ایالات متحده همچنین می‌گوید که ۱۰۸ میلیون دلار دیگر را که قرار بود برای تامین مالی شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی استفاده شود، ضبط کرده است. وزارت دادگستری آمریکا  مدعی شده است که این ۱۰۸ میلیون دلار متعلق به شرکت سهامی خاص نفت چین (COPC) است  و می‌گوید که این شرکت به عنوان شرکت صوری متعلق به سپاه پاسداران ایران فعالیت می‌کند.

در بیانیه دادستان ایلات متحده در مورد توقیف این محموله، اتهاماتی هم به شبکه‌ای از تسهیل‌گران و خریداران نفت ایران در چین، روسیه و سوریه اعلام شده است. در این اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا نام هفت فرد حقیقی از جمله مرتضی قاسمی، فرزند رستم قاسمی، وزیر اسبق نفت ایران هم وجود دارد.

اتهامات مربوط به این هفت نفر در یک پرونده جنایی که در نیویورک تشکیل شده است، پیگیری می‌شود. علاوه بر مرتضی قاسمی نام چند نفر در یک گروه انرژی ترکیه و یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم دیده می‌شود که متهم به به استفاده از شرکت‌های صوری، اسناد جعلی و دستکاری داده‌های مکانی و حمل و نقل برای فروش نفت تحریم‌شده ایران به خریدارانی در چین، روسیه و سوریه هستند.

این اتهامات شامل جرائم مرتبط با تروریسم، فرار از تحریم، کلاهبرداری و پولشویی است.

یک پرونده جنایی جداگانه که در دادگاه فدرال واشنگتن دی سی تشکیل شده است که یک زن چینی و یک مرد عمانی را به اتهام دست داشتن در فروش نفت ایران به پالایشگاه‌های متعلق به دولت چین متهم می‌کند.

این پرونده‌ها جدیدترین جبهه قضایی و حقوقی مهم مرتبط با ایران هستند که در هفته جاری توسط وزارت دادگستری بازگشایی شدند. روز دوشنبه، دادستان‌ها در آمریکا اتهاماتی را علیه یک تبعه ایرانی متهم به توطئه با دو کانادایی در برنامه‌ریزی برای یک طرح قتل در خاک آمریکا اعلام کردند.

کریستوفر رای، مدیر اف‌بی‌آی در بیانیه‌ای گفت:

ایران یک تهدید دائمی برای ایالات متحده است – تلاش برای کشتن آمریکایی‌ها در اینجا در داخل مرزهای ما، انجام حمله سایبری به بیمارستان کودکان، حمایت از تروریست‌ها در سراسر جهان، و موارد دیگر. همه این جنایات برای ایران هزینه دارد. و اف‌بی‌آی به اجرای تحریم‌های آمریکا که مانع سرازیر شدن پول به خزانه جمهوری اسلامی می‌شود، متعهد خواهد ماند.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا در بیانیه‌ای گفت:

وزارت دادگستری به استفاده از هر ابزاری که در اختیار دارد برای قطع تأمین مالی فعالیت‌های مخرب ایران، که در ماه‌های اخیر آشکارتر شده است، ادامه خواهد داد.

ایران هنوز به اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا و این اظهارات پاسخ نداده است.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.