ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

چند انفجار در خط لوله گاز سراسری ایران رخ داد

مسئولان جمهوری اسلامی می‌گویند انفجارها در خط لوله گاز سراسری اقدامی «خرابکارانه» بوده است. گاز در اداره‌ها و صنایع استان‌های لرستان، خراسان شمالی و زنجان قطع شد.

حدود ساعت یک بامداد چهارشنبه ۲۵ بهمن خط لوله گاز سراسری ایران در چند نقطه منفجر شد و آتش گرفت.

ساعت یک و ۵۰ دقیقه دو خط از چهار خط لوله گاز سراسری که از شهرستان بروجن، واقع در استان چهارمحال و بختیاری می‌گذرد دچار انفجار و آتش‌سوزی شد و در پی آن گاز در برخی روستا‌های منطقه قطع شد.

سعید عقلی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران این انفجار را «خرابکارانه» خواند و گفت: «آتش‌سوزی خط مهار و عملیات بازسازی خط لوله آغاز شده است.»

به‌گفته عقلی در اثر این انفجار به کسی آسیبی نرسیده و جلسه ستاد بحران با شرکت مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و مدیران ارشد شرکت تشکیلشده است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در ابتدا گفت «مشکلی در تأمین گاز شهر‌ها وجود ندارد» و «مشکلات اندک ایجادشده در روستا‌های اطراف محل انفجار به سرعت و پس از تعمیر خط لوله برطرف خواهد شد».

فتاح کرمی، فرماندار بروجن در این‌باره گفت:

این خط لوله گاز که جزء خطوط سراسری گاز کشور است، در منطقه گردنه حلوایی دچار حریق و انفجار شد و در محدوده گردنه حلوایی شهرستان بروجن موجب رعب و وحشت مردم شهر‌های بروجن، بلداجی و گندمان شد، به‌طوری که مردم منازل مسکونی خود را ترک کردند و به خیابان‌ها آمدند.

کرمی نیز گفت وقوع این انفجارها احتمالاً خرابکارانه بوده است.

همزمان با انفجار در بروجن، اسماعیل قزلسفلی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس از انفجار دیگری در حدود ساعت یک بامداد چهارشنبه در خطوط انتقال گاز در اطراف منطقه خرم‌بید این استان خبر داد و گفت: «بررسی‌ها حاکی از آن است که این حادثه یک خرابکاری بوده است.»

در حالی‌که مسئولان محلی تأکید می‌کردند که جای نگرانی وجود ندارد و «مشکلات اندکی ایجادشده»، به فاصله کوتاهی نادر رابطی، مدیر روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان گفت:

گاز اداره‌های استان به‌منظور مدیریت مصرف و جلوگیری از قطعی گاز طبیعی در بخش خانگی،  قطع و در مصرف صنایع نیز محدودیت‌هایی اعمال شد.

او افزود «این محدودیت‌ها به دلیل وقوع انفجار در خط اصلی انتقال گاز سراسری کشور انجام شده است» و «به‌دلیل افت فشار گاز و به جهت حفظ پایداری شبکه گاز شهری، جریان گاز واحدهای صنعتی، تجاری، ‌ورزشی، اداری و آموزشی از ساعت شش صبح قطع می‌شود».

همزمان، ستاد مدیریت بحران لرستان نیز اعلام کرد که گاز تمامی اداره‌ها، دستگاه‌های اجرایی و صنایع تا اطلاع بعدی قطع خواهد بود.

ساعاتی بعد، کرم گودرزی، مدیرعامل شرکت گاز لرستان و مهدی پازوکی مدیر کل مدیریت بحران لرستان قطع گاز در برخی اداره‌ها و صنایع این استان را تکذیب کردند. گودرزی به خبرگزاری مهر گفت: «تنها محدودیت در گاز اداره‌ها و صنایع اعمال کرده‌ایم».

غلامرضا شفیق، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی نیز گفت: «مصرف گاز تمامی اداره‌های سطح استان قطع شده و باید از سوخت جایگزین استفاده کنند». همچنین «فعالیت تمامی جایگاه‌های عرضه سوخت CNG در سراسر استان به مدت ۲۴ ساعت تعطیل شد».

فعالیت سالن‌های ورزشی و فرهنگی استان خراسان شمالی هم تا اطلاع بعدی تعطیل و فعالیت نوبت عصر تمامی مدرسه‌های استان تعطیل و به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی پس از این حادثه طوری وانمود کرد که آماده چنین «اقدامات خرابکارانه»ای بودند. اوجی گفت:

از قبل هم روی همه تأسیسات نفتی و گازی خود آمادگی داشتیم؛ چون می‌دانستیم این‌ها با اتفاقاتی که در منطقه افتاده و این راهپیمایی عظیمی که مردم در ایام ۲۲ بهمن داشتند، این‌ها تلاش می‌کنند برای مردم چالش درست کنند.

او بدون اشاره به قطع‌شدن گاز اداره‌ها و کارخانه‌ها در سه استان کشور گفت: «به‌جز تعدادی روستا که نزدیک به خطوط انتقال بودند و گازشان قطع شده است قطعی نداشتیم.»

وزیر نفت قول داد که تا غروب چهارشنبه «همه این خطوط بازسازی و تعمیر شوند و در مدار تولید قرار بگیرند».

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • اردوی کار

    گازرسانی به صنایع بزرگ اصفهان محدود شد؛ قطع گاز ۳۵روستا در سمیرم - مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به وقوع حادثه در خط لوله انتقال گاز در بروجن استان چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: همه تمهیدات انجام شده که گاز مشترکان خانگی در استان اصفهان قطع نشود. محدودیت گازرسانی برای صنایع بزرگ اعمال شده است تا برای مناطق مسکونی و مشترکان خانگی مشکلی ایجاد نشود. در بخش وردشت سمیرم گاز ۳۵ روستا بر اثر این حادثه قطع شده است که تلاش می‌کنیم سوخت تأمین شود.