ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سومین وتوی آمریکا در مورد آتش‌بس، اسرائیل به دمشق حمله کرد

گفته می‌شود که اسرائیل به نزدیکی یک مدرسه ایرانی در دمشق حمله موشکی کرده است. این حمله ساعاتی پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا بار دیگر در شورای امنیت درخواست آتش‌بس در جنگ اسرائیل و حماس را وتو کرد.

آسوشیتدپرس صبح چهارشنبه ۲ اسفند / ۲۱ فوریه به‌نقل از تلویزیون دولتی سوریه از حملات تازه اسرائیل به محله‌ای در دمشق خبر داد و گفت این حمله تلفاتی در بر داشته است.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که چندین موشک به محله غربی کفرسوسه اصابت کرد اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد. ایستگاه رادیویی «شام اف‌ام» حامی دولت سوریه گفت که این حمله به ساختمانی در نزدیکی یک مدرسه ایرانی صورت گرفته و تلفاتی داشته است.

رامی عبدالرحمن، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه این حمله را «قتل و کشتار» نامید اما نگفت که چه کسانی هدف قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز از صدای چند انفجار در منطقه کفرسوسه دمشق خبر داد و افزود پس از این انفجارها، دود ناشی از آن در منطقه مشاهده شد.

این خبرگزاری شلیک موشک‌ها را از منطقه جولان اشغالی عنوان کرد.

اسرائیل درباره این حمله هیچ اظهارنظری نکرده است. تل‌آویو در سال‌های اخیر صدها حمله به اهدافی در بخش‌های تحت کنترل دولت سوریه انجام داده اما به‌ندرت اقدامات خود در سوریه را تأیید کرده است.

ماه گذشته، حمله اسرائیل به غرب پایتخت سوریه، ساختمانی را که توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌شد ویران کرد و دست‌کم پنج ایرانی را کشت.

در ماه دسامبر، یک حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق، سید رضی موسوی، مشاور قدیمی سپاه پاسداران در سوریه را کشت. اسرائیل همچنین در سال‌های گذشته نیروهای فلسطینی و لبنانی را در سوریه هدف قرار داده است.

سومین وتوی آمریکا

این حملات در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده آمریکا شب گذشته، سه‌شنبه یکم اسفند / ۲۰ فوریه با سومین وتوی خود درخواست آتش‌بس در جنگ حماس و اسرائیل را در شورای امنیت سازمان ملل مسدود کرد.

پیش‌نویس این قطعنامه در شورای امنیت از سوی الجزایر ارائه شده بود و ۱۳ رأی مثبت نیز آورد، اما با وتوی آمریکا به تصویب نرسید. بریتانیا به این قطعنامه رأی ممتنع داد.

این قطعنامه پیشنهادی خواهان آتش‌بس فوری و رساندن کمک‌های بشردوستانه به تمامی نقاط غزه بدون هرگونه کارشکنی، عدم پذیرش کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها و پایبندی به حکم صادرشده از سوی دادگاه بین‌المللی کیفری می‌شد. قطعنامه پیشنهادی الجزایر آتش‌بس را به آزادی گروگان‌ها مرتبط نکرده بود.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل شنبه گذشته گفته بود که این کشور قطعنامه پیشنهادی الجزایر را وتو خواهد کرد. به‌گفته او تصویب این قطعنامه  مذاکرات بین آمریکا، قطر، مصر و اسرائیل را برای توقف درگیری‌ها تحت تاثیر قرار خواهد داد.

توماس گرینفیلد پیش از رأی‌گیری در شورای امنیت نیز گفت:

درخواست آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط و بدون توافقی که حماس را ملزم به آزادی گروگان‌ها کند، صلح پایدار را به همراه نخواهد داشت. در مقابل  جنگ بین حماس و اسرائیل را می‌تواند گسترش دهد.

عمار بنجاما، سفیر الجزایر در سازمان ملل، پیش از رأی‌گیری درباره قطعنامه پیشنهادی کشورش گفت:

رأی به این قطعنامه حمایت از حق حیات فلسطینی‌هاست. در مقابل، رأی ندادن به آن به معنای تأیید خشونت وحشیانه و مجازات دسته‌جمعی اعمال‌شده علیه آن‌ها (فلسطینی‌ها) است.

ریاض منصور، فرستاده فلسطین در سازمان ملل به شورای امنیت گفت: «پیامی که امروز با این حق وتو به اسرائیل داده شد این است که می‌تواند به کشتار ادامه دهد.»

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، گفت واژه آتش‌بس «به‌گونه‌ای مطرح می‌شود که انگار راه حلی جادویی برای همه مشکلات منطقه است». او افزود:

آتش‌بس تنها یک چیز و یک چیز را به‌دست می‌آورد: بقای حماس. آتش‌بس برای بسیاری از اسرائیلی‌ها و غزه‌‌ای‌ها حکم اعدام را دارد.

آتش‌بس موقت

ایالات متحده آمریکا در حالی با قطعنامه پیشنهادی الجزایر مخالفت کرده است که خود پیش‌نویس قطعنامه‌ای را پیشنهاد کرده است که خواستار آتش‌بس موقت در جنگ اسرائیل و حماس و مخالفت با حمله زمینی اسرائیل به رفح است.

تا کنون، واشنگتن از واژه آتش‌بس در هر اقدام سازمان ملل در مورد جنگ اسرائیل و حماس پرهیز کرده بود اما متن کنونی همان زبانی است که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته در گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به‌کار برد.

لیندا توماس گرینفیلد هرگونه تغییر عمدی در زبان قطعنامه پیشنهادی کشورش را رد کرد. او روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «این نشان‌دهنده فعالیت‌هایی است که ما در طول این مدت انجام داده‌ایم.»

مقامات آمریکایی گفته‌اند که تغییر زبان بایدن ربطی به منتقدان او ندارد. آن‌ها گفتند که این بازتاب تلاش‌ها برای مذاکره بین اسرائیل و حماس به‌منظور توقف جنگ به مدت شش تا هشت هفته در ازای تسریع در ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان و آزادی گروگان‌هایی است که در غزه نگهداری می‌شوند.

کاخ سفید بر این نظر است که اگر جنگ برای مدت طولانی متوقف شود، آتش‌بس طولانی‌تری ممکن است برقرار شود. اما حمله برنامه‌ریزی شده اسرائیل به رفح، که بیش از یک میلیون فلسطینی در آن پناه گرفته‌اند، تلاش‌ها برای توقف درگیری‌ها را پیچیده خواهد کرد.

آرون دیوید میلر، یکی از اعضای ارشد بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی و کارشناس خاورمیانه گفت تغییر زبان بایدن نشان‌دهنده تغییر بزرگی نیست، اما نشان‌دهنده نگرانی دولت در مورد حمله احتمالی رفح است.

با این حال گفته می‌شود که نگرانی بایدن در کارزار انتخاباتی آمریکا و نیاز او به آرای عرب ـ آمریکایی‌ها در تغییر زبان ایالات متحده تأثیر داشته است. عرب‌های ساکن آمریکا در برخی ایالات‌ها گفته‌اند که به دلیل حمایت‌های دولت بایدن از اسرائیل در انتخابات ریاست جمهوری به او رأی نخواهند داد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Kim Moody

    این برادر بایدن دیشب بعد از رای وتو در سازمان ملل, تشریف بردند به یک برنامه ی جمع آوری کمکهای مالی, که همگی شرکت کنندگانش از هواداران سرسخت اسرائیل هستند. جناب رئیس جمهور هم خر را میخواد و هم خرما. هم انتظار دارد اقلیتها به وی رای بدهند, هم ۱۲۰ میلیون دلار از حامیان اسرائیل و شرکتهای مجتمع نظامی-صنعتی جمع کرده است. رفیق کیم مودی در مقاله ی ذیل نشان میدهد که چگونه سیاستهای انتخاباتی در امریکا به بن بست رسیده اند و جامعه با بحرانهای عظیم روبرو است, قابل مقایسه با دوران جنگ داخلی, جنبشهای پوپولیستی مترقی, دهه ی ۳۰ میلادی و دهه ی ۶۰. The Party’s Over The Crisis of Left Electoralism By: Kim Moody