ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تنش‌آفرینی جدید در منطقه: تسنیم از توقیف محموله نفتی آمریکا خبر داد

خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران دلیل توقیف محموله نفتی آمریکا را رأی دادگاهی در تهران علیه تحریم‌‌های کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا عنوان کرد.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران چهارشنبه ۱۶ اسفند / ۶ مارس از توقیف محموله نفتی آمریکا در خلیج فارس خبر داد. این کشتی با نام «ادونتیج سوویت» (ADVANTAGE SWEET) از خلیج فارس عبور می‌کرده است.

تسنیم با اشاره به تحریم‌های آمریکا و کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شده است که این تحریم‌ها «منجر به جلوگیری فروش دارو‌های مورد نیاز برای بیماران پروانه‌ای توسط یک شرکت سوئدی شده و صدمات شدید جسمانی و روحی را بر آنها وارد ساخته است».

این خبرگزاری بهانه توقیف کشتی «ادونتیج سوویت» را رأی دادگاهی در تهران عنوان کرده و نوشته است «شکایت بیماران پروانه‌ای (EB)» علیه ایالات متحده آمریکا در دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل واقع در تهران و رأی این دادگاه دلیل توقیف کشتی بوده است.

این خبرگزاری توضیح بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

پیش از این نیروی دریایی آمریکا در ۷ اردیبهشت / ۲۷ آوریل ۲۰۲۳ اعلام کرده بود که ایران یک نفتکش به نام «ادونتیج سوییت» را با پرچم جزایر مارشال در خلیج عمان توقیف کرده است. نیروی دریایی آمریکا گفته بود این نفتکش هنگام توقیف پیام کمک ارسال کرده است و اقدام های ایران مغایر با قوانین بین‌المللی و مخل امنیت و ثبات منطقه است.

در ۲۱ دی / ۱۱ ژانویه نیز تسنیم در خبری نوشت که «نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یک نفتکش آمریکایی را با حکم قضائی در آب‌های دریای عمان توقیف کرد.»

اداره عملیات تجاری کشتیرانی بریتانیا گفته بود یک نفتکش در فاصله ۵۰ مایل دریایی (حدود ۹۲ کیلومتر) شرق سواحل عمان و در نزدیکی بندر صحار هدف «حمله چهار تا پنج فرد مسلح» قرار گرفته و این افراد سوار کشتی شده‌اند.

این گزارش افزود «افراد مهاجم مسلح، ‌ لباس فرم سبک نظامی و ماسک‌هایی به رنگ سیاه داشتند».

تنش جدید در حالی رخ داده است که از اکتبر گذشته تا کنون پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق و سوریه بارها هدف حملات نیروهای نیابتی ایران در منطقه قرار گرفته است و حوثی‌های یمن نیز که از سوی ایران حمایت می‌شوند با حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ این منطقه را بی‌ثبات کرده‌اند. مرگ سه سرباز آمریکایی و زخمی شدن دست‌کم ۳۴ نفر دیگر در حمله پهپادی بهمن / ژانویه گذشته در منطقه مرزی اردن و سوریه، تنش بین ایران و نیروهای نیابتی‌اش از یک سو و آمریکا در سوی دیگر را تشدید کرد.

در تازه‌ترین تحولات منطقه، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح حوثی شامگاه سه‌شنبه ۱۵ اسفند / ۵ مارس گفت که دو ناوشکن آمریکایی را در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا نیز صبح چهارشنبه ۱۶ اسفند / ۶ مارس در شبکه اجتماعی اکس از توقیف یک کشتی تجاری توسط گروهی که خود را «نیروی دریایی یمن» معرفی کرد، خبر داد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.