نوروزتان پیروز

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ایالات متحده آمریکا با خط لوله انتقال گاز ایران ــ پاکستان مخالف است

سخنگوی وزیر خارجه پاکستان گفت اسلام‌آباد برای ساخت لوله انتقال گاز با ایران «نیازی به مشورت با کشور ثالث ندارد».

معاون وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «آمریکا به تلاش‌های خود برای بازداشتن پاکستان از طرح گازی ایران ادامه می‌دهد.»

دونالد لو، دستیار وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه ۲۰ مارس/ یکم فروردین در کمیته فرعی سیاست خارجی کنگره با بیان اینکه واشنگتن «در حال رایزنی با دولت پاکستان است»، افزود: پاکستان تا به حال «درخواستی برای معافیت تحریمی» در ارتباط با خط انتقال گاز ایران نداشته است.

ایالات متحده آمریکا پیش از این نیز بارها مخالفت خود با پروژه مشترک ایران و پاکستان را اعلام کرده بود.

لو گفت «نمی‌داند تامین مالی این پروژه از کجا انجام می‌شود» و «بعید می‌داند سرمایه‌گذاران بزرگ بین‌المللی تمایلی برای سرمایه‌گذاری در این پروژه داشته باشند».

او از دولت پاکستان خواست به دنبال «راهکارهای جایگزین پروژه مشترک با ایران» باشد و افزود:

آمریکا به پاکستان گفته از طرح‌های جایگزین مانند انرژی پاک حمایت خواهد کرد.

این مقام آمریکایی با اشاره به حملات موشکی ایران و پاکستان به قلمرو یکدیگر در ماه‌های گذشته، تصمیم پاکستان برای اجرای پروژه مشترک با ایران را مصداق «همسویی استراتژیک» تهران و اسلام‌آباد ندانست. او گفت: دولت آمریکا «تمام قوانینی تحریمی در ارتباط با ایران را رعایت می‌کند».

سخنگوی وزیر خارجه پاکستان در واکنش به این سخنان گفت اسلام‌آباد برای ساخت خط لوله گازی «نیازی به مشورت با کشور ثالث ندارد.»

در ایران اما برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند اقدام تازه دولت پاکستان برای شروع به کار ساخت خط لوله انتقال گاز یک تاکتیک است تا «در صورت تصمیم تهران برای مراجعه به دادگاه داوری بین‌المللی، جریمه احتمالی ۱۸ میلیارددلاری را نپردازد.»

وزارت نفت پاکستان در اسفند ۱۴۰۲ از تصویب ساخت خط لوله گاز به طول ۸۱ کیلومتر در خاک پاکستان خبر داده و گفته بود این پروژه را آغاز کرده است.

پاکستان تابستان ۱۴۰۲ گفته بود به دلیل تحریم‌های آمریکا این پروژه را به حالت تعلیق درآورده است.

بر اساس توافق دو دولت ایران و پاکستان، در صورتی که پاکستان تا مارس ۲۰۲۴ تعهداتش در قبال این پروژه را اجرا نکند باید ۱۸ میلیارد دلار جریمه مالی بپردازد.

قرارداد نخست خط لوله گازی ایران و پاکستان نخستین بار در سال ۱۳۷۴ امضاء شد. چند سال بعد هند نیز به این قرارداد پیوست اما به دلیل رقابت تاریخی هند و پاکستان از آن کناره گرفت. سال ۲۰۱۳/ ۱۳۸۴ نسخه جدیدی از این قرارداد به امضاء ایران و پاکستان رسید که به ایران امکان دریافت غرامت و شکایت از پاکستان را در صورت سرپیچی از تعهداتش می‌داد.

این خط لوله ۸۵۰ کیلومتری قرار است روزانه ۷۵۰ میلیون فوت گاز را از ایران به پاکستان منتقل کند. بخش بزرگی از پروژه در قلمرو ایران اجرا شده و تنها حدود ۸۰ کیلومتر از آن از مرز ایران تا بندر گوادر در پاکستان ناتمام مانده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.