نوروزتان پیروز

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

چهار نفر در پرونده حمله به سالن کنسرت مسکو تفهیم اتهام شدند- روسیه: آمریکا پیش از این هم حامی «مجاهدان افغانستان» برای مقابله با شوروی بود

سه مظنون از چهار مظنون حمله به سالن کنسرت مسکو که منجر به کشته شدن بیش از ۱۳۰ نفر شد، روز یکشنبه در دادگاهی در روسیه به نقششان در این کشتار اعتراف کردند. روسیه می‌گوید در مورد مسئولیت این حمله به کی‌یف و واشنگتن ظنین است.

دادگاه منطقه باسمانی مسکو به طور رسمی چهار مرد را متهم کرد که در کشتار خونین سالن کنسرت کروکوس سیتی نقش اصلی داشته‌اند. دلیرجان میرزایوف ۳۲ ساله، رجب علیزاد سعیداکرمی ۳۰ ساله، محمدصبیر فیضوف ۱۹ ساله و شمس‌الدین فریدونی ۲۵ ساله متهم شده‌اند که در یک حمله تروریستی که به کشتار مردم منتهی شد مشارکت داشته‌اند. در روسیه این جرم حداکثر مجازات حبس ابد را در پی دارد.

دادگاه دستور داد این افراد که همگی شهروند تاجیکستان هستند تا ۲۲ مه در بازداشت موقت نگهداری شوند.

دلیرجان میرزایوف، رجب علیزاد سعیداکرمی و شمس‌الدین فریدونی همگی پس از تفهیم اتهام به نقش خود در این حمله اعتراف کردند. چهارمین فرد، یعنی فیضوف، مستقیماً از بیمارستان با ویلچر به دادگاه آورده شد و در طول رسیدگی با چشمان بسته نشسته بود. او در حالی در دادگاه حضور داشت که لباس بیمارستان و شلوار به تن داشت و آثار جراحات متعدد روی بدنش دیده می‌شد.

سه متهم دیگر هم آثار کبودی روی بدنشان به وضوح دیده می‌شد. برخی گزارش‌ها در رسانه‌های روسیه از شکنجه آن‌ها برای اعتراف‌گیری در سریع‌ترین زمان ممکن سخن به میان آورده‌اند.

یکی از مظنونان، رجب علیزاد سعیداکرمی، گوشش به صورت کامل پانسمان شده بود. رسانه‌های روسی روز شنبه گزارش دادند که گوش یکی از مظنونان در جریان بازجویی بریده شده است. رسانه‌های غیرروس و برخی خبرگزاری‌ها از جمله آسوشیتدپرس می‌گویند نمی‌توانند این گزارش یا وئدیوهایی که ظاهراً این موضوع را نشان می‌دهند تأیید کنند.

این جلسه در حالی برگزار شد که در پی حمله روز جمعه به محل برگزاری کنسرت تالار کروکوس سیتی در حومه پایتخت روسیه که منجر به کشته شدن حداقل ۱۳۷ نفر شد، یک روز عزای ملی اعلام شد.

این حمله که مسئولیت آن را یکی از گروه‌های وابسته به داعش بر عهده گرفته است، مرگبارترین حمله در خاک روسیه در سال‌های اخیر است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه شنبه شب در سخنرانی خود خطاب به مردم گفت که مقامات روسیه روز شنبه چهار مهاجم مظنون را دستگیر کردند و هفت نفر دیگر نیز به ظن دست داشتن در این حمله بازداشت شدند. او ادعا کرد که آنها هنگام فرار به اوکراین دستگیر شدند، چیزی که کی‌یف قاطعانه آن را رد می‌کند.

پوتین گفت که برخی از افراد در «طرف اوکراینی» برای پذیرایی از افراد مسلح در آن سوی مرز آماده شده بودند. اوکراین هر گونه نقشی در این حمله را رد کرده است و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور پوتین را متهم کرده است که با اشاره به اوکراین به دنبال منحرف کردن مقصر حمله به سالن کنسرت است.

گروه داعش که مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته، تصاویری از این حمله را منتشر کرده است که توسط مهاجمان فیلمبرداری شده است. آمریکا هم چند ساعت پس از وقوع حمله گفت که اطلاعات در مورد حمله احتمالی را هفته‌ها پیش به روسیه منتقل کرده است. واشنگتن همچنین می‌گوید که داعش مسئول این حمله بود.

اما در مسکو روایت حمله به شکل متفاوتی بیان می‌شود. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، روز دوشنبه ۶ فروردین/ ۲۵ مارس، اظهارات آمریکا مبنی بر اینکه داعش که زمانی به دنبال کنترل بخش‌هایی از عراق و سوریه بود، پشت این حمله بود را زیر سوال برد.

زاخارووا گفت که ایالات متحده از نسخه‌ای از «داعش» را برای پوشاندن نقش کی‌یف در این اقدامات استفاده می‌کند و یادآوری کرد که واشنگتن از «مجاهدین در افغانستان» که در دهه ۱۹۸۰ با نیروهای شوروی می‌جنگیدند هم حمایت می‌کرد.

با این حال دو مقام آمریکایی روز جمعه به رویترز گفتند که ایالات متحده اطلاعاتی دارد که مسئولیت داعش در این حمله را تأیید می‌کند.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.