نوروزتان پیروز

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دیده‌بان حقوق بشر: حکومت ایران در سرکوب بهائیان مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده است

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه تازه‌ای گفته است سرکوب نظام‌مند بهائیان در ایران در طول چندین دهه، به‌منزله «جنایت علیه بشریت» تلقی می‌شود و رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که دوشنبه ۱۳ فروردین / یکم آوریل منتشر کرد اعلام کرد که اقلیت بهائی در ایران از زمان انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ با «طیف گسترده‌ای از آزار و اذیت‌ها»، از جمله دستگیری‌های خودسرانه، مصادره اموال، محدودیت در حق تحصیل و فرصت‌های شغلی، منع برگزاری آزادانه آئین‌ها حتی در خلوت و حق دفن آبرومندانه درگذشتگان خود روبه‌رو شده است.

در این گزارش آمده است:

تأثیر انباشته سرکوب نظام‌مند چندین دهه توسط مقامات [جمهوری اسلامی]، محرومیت عمدی و شدید از حقوق اساسی و آزار و اذیت بهائیان، به‌منزله جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود.

این سازمان غیردولتی مستقر در نیویورک گفت رسیدگی به پرونده بهائیان در ایران در صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) است.

یافته‌های این گزارش بر منابع مختلف از جمله سیاست‌های حکومت ایران، اسناد دادگاه‌ها و مصاحبه با بهائیان در داخل و خارج از ایران متکی است.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر، در حالی که شدت سرکوب بهائیان «در طول زمان متفاوت بوده است»، اما آزار و اذیت جامعه بهائی ثابت مانده است و «عملاً تمامی جنبه‌های زندگی خصوصی و عمومی بهائیان را تحت تأثیر گذاشته است».

در این گزارش آمده است:

در سال‌های اخیر، در حالی که مقامات ایرانی اعتراضات گسترده‌ای را که خواستار تغییرات اساسی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور بودند سرکوب کرده‌اند، بهائیان را نیز هدف قرار داده‌اند. آن‌ها به خانه‌های بهائیان یورش بردند، ده‌ها شهروند بهائی و رهبران جامعه بهائی را دستگیر و اموال آن‌ها را مصادره کرده‌اند.

این گزارش تأکید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران «دشمنی شدید با پیروان دین بهائی» دارد و سرکوب این اقلیت دینی در قوانین کشور جاری و سیاست رسمی دولت است.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفت:

مقامات ایرانی بهائیان را از حقوق اساسی خود در هر جنبه از زندگی محروم می‌کنند، نه به دلیل اعمالشان، بلکه صرفاً به دلیل تعلق به یک گروه مذهبی.

دیده‌بان حقوق بشر تأکید کرده است که افزایش فشار بین‌المللی بر ایران برای پایان دادن به «جنایت علیه بشریت» بسیار مهم است.

به‌نظر می‌رسد که این نخستین بار است که یک نهاد بین‌المللی رفتار ایران با بهائیان را «جنایت علیه بشریت» دانسته است. برخلاف سایر اقلیت‌های دینی، مذهب بهائیان در قانون اساسی ایران به‌رسمیت شناخته نشده است و آن‌ها هیچ کرسی اختصاصی در مجلس شورای اسلامی ندارند.

مشخص نیست که چه تعداد از اعضای جامعه بهائی در ایران باقی مانده‌اند، اما فعالان حقوق بشر بر این باورند که هنوز هم ممکن است چند صد هزار نفر از آن‌ها در ایران باشند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.