ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

هزاران نفر در گرجستان با شعار «نه به قانون روسی» در اعتراض به قانون جدید سرکوبگرانه به خیابان آمدند

بر اساس این قانون تمامی سازمان‌هایی که بیش از ۲۰ درصد از بودجه آن‌ها از خارج تأمین می‌شود به عنوان «عوامل خارجی» شناسایی خواهند شد.

هزاران نفر از مردم گرجستان شب گذشته، سه‌شنبه ۲۸ فروردین / ۱۶ آوریل به خیابان اصلی پایتخت کشور، تفلیس آمدند تا به وضع قانونی سرکوبگرانه و جدید اعتراض کنند. معترضان شعار می‌دادند: «نه به قانون روسی».

توافق قانون‌گذاران گرجستان با پیش‌نویس اولیه لایحه‌ بحث برانگیزی به نام «نفوذ عوامل خارجی» سبب اعتراضات خیابانی جدید علیه این قانون شد. لایحه‌ای که به دلیل تشابه آن با قانون سرکوبگرانه‌ در روسیه مورد انتقاد قرار گرفت.

بر اساس این قانون تمامی سازمان‌هایی که بیش از ۲۰ درصد از بودجه آن‌ها از خارج تأمین می‌شود به عنوان «عوامل خارجی» شناسایی خواهند شد.

این لایحه خشم مردم گرجستان و نگرانی غرب را برانگیخته است و بسیاری معتقدند که اجرای آن درخواست گرجستان برای عضویت در اتحادیه اروپا را تضعیف می‌کند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت تصویب این لایحه می‌تواند بر روابط اتحادیه اروپا و گرجستان به شدت تأثیر بگذارد.

سالومه زورابیشبیلی، رئیس جمهوری گرجستان که اولین رئیس جمهوری زن در این کشور است و با حزب حاکم اختلاف نظر دارد، این اقدام را «بر خلاف خواست مردم» خواند و آن را محکوم کرد. او گفت: «این تحریکی مستقیم و استراتژی روسی برای ایجاد بی‌ثباتی است.»

روز گذشته، نخست‌وزیر قبلی گرجستان، ایراکلی غاریباشویلی ضمن اعلام حمایت از قانون «نفوذ عوامل خارجی» گفته بود این قانون مطابق با «استانداردهای جهانی و اروپایی» خواهد بود. سال گذشته، دولت قبلی بر سر اعمال تحریم‌ها علیه روسیه نیز با غرب درگیر شد. نمایندگان دولت قبلی اعلام کردند این اقدام اقتصاد تفلیس را «ویران می‌کند» و به منافع شهروندان گرجستان آسیب می‌زند.

هزاران نفر در شب گذشته در مقابل ساختمان پارلمان در تفلیس تجمع کردند و تردد در مسیر اصلی پایتخت گرجستان را مسدود کردند. طبق گفته‌ها پلیس گرجستان از گاز اشک‌آور برای پراکندن جمعیت استفاده کرده است و بازداشت ۶۶ نفر از معترضان تا این لحظه تأیید شده است. تعداد زیادی نیز به شدت مجروح شدند. اعتراضات تا امروز ادامه دارد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.