ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ارتش ترکیه با حمله به شمال عراق کنترل چندین روستای اقلیم کردستان را در دست گرفت

ارتش ترکیه از ماه ژوئن حملات هوایی و توپخانه‌ای خود را به مواضع پ‌ک‌ک در استان دهوک اقلیم کردستان عراق تشدید کرده است. منابع امنیتی عراقی می‌گویند این حملات با هماهنگی با مقام‌های عراقی انجام شده و نیروهای ترکیه ده‌ها روستا در این منطقه را تصرف کرده‌اند.

منابع امنیتی عراقی اعلام کردند که در روزهای اخیر، نیروهای ترکیه ده‌ها روستا را در استان دهوک در شمال عراق به کنترل خود درآورده‌اند. این حملات بخشی از عملیات نظامی آنکارا علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است که از اواسط ماه ژوئن سال جاری آغاز شده است.

به گزارش العربی‌الجدید، این منابع گفتند که صدها خانواده آواره شده و به اجبار به سمت مناطق دیگر در اطراف مرکز العمادیه در شمال دهوک رفته‌اند.

آن‌ها همچنین افزودند که ارتش ترکیه پس از حملاتی به پناهگاه‌ها و مقر‌های پ‌ک‌ک وارد مناطق دیمکا شده است.

نیروهای ترکیه‌ای طی روزهای گذشته در مناطق بالیتی، کانی ماسی و روستاهای کوهستان متین پیشروی کردند.

ادیب مجید، دهیار روستای میسکا در شهر کانی‌ماسی در دهوک گفت همه ۱۱ خانوار ساکنان این روستا به دلیل درگیری‌های مداوم میان ارتش ترکیه و پ‌ک‌ک آواره شدند.

او گفت این روستا هدف حمله توپخانه‌ای قرار گرفت و یک کلیسای آن تخریب و زمین‌های کشاورزی آن دچار حریق شد.

حملات ترکیه با هماهنگی دولت عراق

ابراهیم الصمیدعی، مشاور نخست‌وزیر عراق گفت عملیات نظامی ترکیه در اقلیم کردستان با هماهنگی دولت عراق انجام شده است.

به‌گفته الصمیدعی پ‌ک‌ک دست به «اقدامات مجرمانه» می‌زند و دولت عراق آن را به‌عنوان یک «سازمان تروریستی» می‌شناسد.

بغداد اوایل سال جاری میلادی پیش از سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به عراق در ماه آوریل، پ‌ک‌ک را به عنوان یک سازمان تروریستی شناخت. در جریان سفر اردوغان هر دو کشور چندین قرارداد از جمله قراردادهای امنیتی دوجانبه امضا کردند.

در عین‌حال وفا کریم، عضو حزب دموکرات کردستان عراق نیز پاسخ ندادن بغداد و اربیل به حمله‌ها را نشان‌دهنده موافقت عراق با عملیات ترکیه دانست.

از سوی دیگر طبق گزارش خبرگزاری رووداو (مستقر در اقلیم کردستان عراق) ماتیو تولر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در یک نشست خبری گفت: «خطر پ‌ک‌ک را درک می‌کند» اما واشنگتن از آنکارا خواسته است که عملیات فرامرزی خود را با مقام‌های عراق و اقلیم کردستان هماهنگ کند.

تولر همچنین گفت ایالات متحده از ترکیه خواسته‌ است که حفاظت از غیرنظامیان را در نظر بگیرد و آسیبی به آن‌ها نرساند.

ترکیه اواخر ماه ژوئن صدها نیرو و خودروی نظامی را به منطقه اقلیم کردستان فرستاد و ایست‌های بازرسی و گشت‌های نظامی در منطقه باروری در استان دهوک ایجاد کرد.

خبرگزاری رووداو یکشنبه گذشته خبر داد که ارتش ترکیه ۱۵ کیلومتر در عمق خاک اقلیم کردستان پیشروی کرده و صدها حمله را به مواضع پ‌ک‌ک انجام داده است.

آخرین عملیات نظامی ترکیه علیه پ‌ک‌ک با عنوان «پنجه قفل» در سال ۲۰۲۲ آغاز شد.

عملیات جدید گستردگی قابل توجهی داشته است. در عملیات قبلی ارتش ترکیه تنها هفت کیلومتر در خاک اقلیم کردستان پیشروی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.