ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

درگذشت محمود استادمحمد، کارگردان و نمايشنامه‌نويس باسابقه ايران

محمود استادمحمد، کارگردان و نمايشنامه‌نويس باسابقه ايران، کسی که با بازی در "شهر قصه" بيژن مفيد مطرح شد و بعدها نمايشنامه "آسيد کاظم" را نوشت، بامداد امروز درگذشت.

محمود استادمحمد، کارگردان و نمايشنامه نويس باسابقه ايران، صبح امروز سوم مردادماه به دليل بيماری سرطان کبد در بيمارستان جم تهران ديده از جهان فرو بست.

بزرگ‌ کنید
محمود استادمحمد با بازی در نمايش "شهر قصه" بيژن مفيد معروف شد

به گزارش منابع خبری ايران استادمحمد دو سال با بيماری سرطان دست و پنجه نرم کرد و در ماه‌های اخير به دليل مشکلات ناشی از ترخيص دارو در گمرک با مشکلات زيادی مواجه شد.

حال اين هنرمند شب گذشته رو به وخامت رفت و به بیمارستان جم منتقل شد.

محمود استادمحمد در سال ۱۳۲۹ در محله دروازه دولاب تهران به دنيا آمد.

وی فعاليت نمايشی خود را در نوجوانی پس از آشنايی با استادش محمد آستيم و سپس نصرت رحمانی و عباس نعلبنديان و با بازی در نمايش‌های بيژن مفيد آغاز کرد و در سال ۱۳۴۷ با بازی در نمایش "شهر قصه"، در نقش خر خراط، به شهرت رسید.

استادمحمد همچنين در سال ۱۳۴۸ در نمایش "نظارت عالیه" به کارگردانی ایرج انور بازی کرد و پس از انحلال آتليه تئاتر، در سال ۱۳۵۰ به بندرعباس رفت و در اين شهر گروه نمایشی "پتوروک" را بنياد گذاشت. در سال ۱۳۵۱ دوباره به تهران بازگشت و پس از نوشتن چندين نمایشنامه‌، در سال ۱۳۶۴ به کانادا مهاجرت کرد.

بزرگ‌ کنید
محمود استادمحمد آرزوی اجرای نمايشنامه "آسيد کاظم" را داشت اما ممکن نشد

اين هنرمند تئاتر ايران در سال ۱۳۷۷ دوباره به ایران بازگشت و فعالیت هنری خود را از سر گرفت.

وی خالق نمایشنامه‌های ماندگاری همچون "آسید کاظم"، "شب بیست‌ویکم"، "سپنج رنج و شکنج"، "دیوان تئاترال"، "دقیانوس امپراتور شهر اقیانوس"، "سیری محتوم"، "چهل پله تا مرگ" و ... بود.

آخرين کار او  نویسندگی و کارگردانی نمایش "عکس خانوادگی" در سال ۱۳۸۷ بود.

محمود استادمحمد در دوران سلامتی آرزوی اجرای نمايشنامه "آسيد کاظم" را داشت اما ممکن نشد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • mardaval

    خدا رحمتش كند مرد هنرمندي بود . تئاتر شهرقصه و نقش ايشان هيچگاه فراموش نخواهد شد.واقعاً هنرمند بود