ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تونس: محمد براهمی با سلاحی کشته شد که شکری بلعید را با آن ترور کردند

پس از کشته شدن محمد

پس از کشته شدن محمد براهمی، هماهنگ‌کننده جنبش مردمی، از احزاب مخالف دولت و عضو مجلس مؤسسان ملی تونس، اين کشور شاهد تظاهرات اعتراضی گسترده و اعتصاب عمومی است. همچنين امروز اعلام شد که محمد براهمی با همان سلاحی کشته شد که شکری بلعید را با آن ترور کردند.

با ترور محمد براهمی، بزرگ‌ترين سنديکای تونس فراخوان اعتصاب عمومی داد و دولت يک روز عزای عمومی اعلام کرد

به گزارش رويترز، امروز کارگران و کارمندان فرودگاه تونس فراخوان اعتصاب عمومی دادند. تمامی پروازهای اين فرودگاه لغو شد و بخش بزرگی از شرکت هواپيمايی تونس اير نيز در اعتصاب به‌سر برد.

همچنين بلافاصله پس از انتشار خبر ترور محمد براهمی، گروه کثيری در يک حرکت اعتراضی خودانگيخته عليه تروريسم و خشونت دست به تظاهرات زدند.

در برابر ساختمان وزارت کشور تونس پليس به‌منظور پراکنده ساختن تظاهرکنندگان گاز اشک‌آور شليک کرد.

در شهر سيدی بوزيد مردم خشمگين مقر دولت محلی را به آتش کشيدند.

در همين حال، لطفی بن جدو، وزير کشور تونس امروز اعلام کرد اسلحه‌ای که روز گذشته محمد براهمی را از پای در آورد همان سلاحی است که در تاریخ ششم فوریه ۲۰۱۳ تروريست‌ها با آن شُکری بِلعید، حقوقدان و رهبر حزب دمکرات میهن‌پرستان را ترور کردند.

شکری بلعيد از رهبران سکولار و چپگرای تونس بود.

ترور محمد براهمی بازتاب گسترده‌ای در خارج از تونس نيز داشت.

آمريکا، فرانسه و آلمان چنين اقدامات خشونت‌آميزی را محکوم کردند و بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل گفت: "نبايد اجازه داد اين عمل شنيع روند دمکراتيک در اين کشور را به شکست بکشاند."

محمد براهمی ۵۸ ساله روز گذشته در مقابل خانه‌اش هدف ۱۱ گلوله افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

جنبش مردمی که براهمی از رهبران آن بود یک گروه کوچک چپگرا و سکولار در تونس است که با قدرت اسلامگرايان مخالف است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.