Share

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در اطلاعیه‌ای از مقامات ایران خواسته است، پنج تن از فعالان مدنی آذربایجان را آزاد کنند.

این سازمان اعلام کرد، “مقامات ایرانی باید فوراً و بدون هیچ‌گونه قید و شرطی پنج تن فعالان حقوق آذری‪‎های ایران را آزاد کنند. این پنج نفر صرفاً به دلیل عضویت‪‎شان در حزبی که در جهت حفظ حقوق مدنی و فرهنگی آذری‪‎های ایران به صورت مسالمت‏آمیز فعالیت می‪‎کند، به تحمل حبس‪‎های طولانی مدت محکوم شدند.”

طبق اطلاعیه سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در روز ۱۶ ژوئن سال جاری میلادی، محمود فضلی، آیت مهرعلی‏بیگلو، شهرام رادمهر، لطیف حسنی، و بهبود قلی‎زاده به اتهام ارتکاب جرائم مربوط به امنیت ملی هر کدام به ۹ سال زندان محکوم شدند.

جو استورک، مدیر موقتی بخش خاورمیانه گفته است: “بیان صلح‪‎جویانه عقاید و یا طرفداری از داشتن خودمختاری بیشتر دلیل نمی‎شود که اعضای یک گروه اقلیت را به تحمل حبس‎های طولانی مدت محکوم کنند. ما هیچگونه مدرکی دال بر این‌که این افراد یا گروه آنان هیچ عملی به جز مطالبه حق خود برای ابراز مخالفت انجام داده باشند، ندیده‏ایم.”

گفته می‌شود این افراد در ارتباط با عضویت در حزب یئنی‌گاموح بازداشت شده‌اند.

آن‌طور که در اطلاعیه سازمان دیده‌بان حقوق بشر آمده، “اعضای این حزب می‌گویند یئنی‌گاموح، که در زبان آذری به‌اختصار حرکت بیداری ملی آذربایجان جنوبی نوین می‌باشد، بیش از یک دهه است که در کنار سکولاریسم و حق خودمختاری برای آذری‌های ایران به ارتقاء هویت فرهنگی و زبان آذری پرداخته است.”

این پنج زندانی سیاسی هم‌اکنون در زندان رجایی‌شهر کرج به‌سر می‌برند.

Share