ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

چشم‌پوشی سپاه از گنج اقتصاد ایران؛ امر ناممکن

حمید مافی- حسن فیروزآبادی از ترک اقتصاد و بازگشت نظامیان به پادگان‌ها خبر می‌دهد. آیا فهمیده‌اند که دیگر نمی‌توانند پروژه‎های دولتی را بدون تشریفات قانونی و بدون مناقصه به دست گیرند؟

نظامیان در صحبت‌هایی رسانه‌ای و غیر رسمی که تعهدی در پی ندارد، اعلام کرده‌اند که می‌خواهند از اقتصاد ایران بیرون روند. شاید خود آن‎ها فهمیده باشند که در دولت یازدهم دستشان مثل گذشته باز نیست تا همه پروژه‎های دولتی را با ترک تشریفات و بدون مناقصه به دست بگیرند.

برای همین، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پیش‎دستی کرده و گفته است که نظامیان آماده‎ بازگشت به پادگان‌ها هستند. او گفته است که نظامیان برای کسب سود و درآمد به فعالیت اقتصادی روی نیاورند و حالا هم اگر دولت نخواهد آن‎ها امکاناتشان را به داخل پادگان‎ها باز می‌‎گردانند.

فیروزآبادی در شرایطی از بازگشت نظامیان به پادگان‎ها سخن می‌گوید که در یک دهه گذشته سپاه پاسداران به بزرگترین شریک اقتصادی دولت تبدیل شده و بخش زیادی از پروژه‎های عمرانی  را در اختیار گرفته است.

در کنار سپاه پاسداران که با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و بنیاد تعاون سپاه و شرکت‎های وابسته به آن به یکغول اقتصادی در ایران تبدیل شده، وزارت دفاع و ارتش نیز با دو قرارگاه سازندگی و شرکت‎های وابسته پای در اقتصاد گذاشته‎اند.

فرماندهان نظامی هر گاه که فعالیت‎های اقتصادی نهادهای وابسته به آنان زیر نگاه منتقدان قرار گرفته، فعالیت‎های خود را منطبق با اصل ۱۴۷ قانون اساسی دانسته و گفته‎اند که هدف فعالیت‌‎های اقتصادی آنان درآمد زایی و کسب سود نیست.

بزرگ‌ کنید
حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

رستم قاسمی فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، دو سال پیش این نهاد را جایگزین شرکت‎های بین‌المللی دانست و حال حسن فیروزآبادی می‌گوید: «نظامیان جایگزین شرکت‎های خارجی شده و به کمک دولت آمده‎اند. اگر شرکت‎های داخلی توانمندی تامین نیازهای دولت را دارند، نظامیان و امکاناتشان را به داخل پادگان‎ها بازمی‌گردانند.»

سهم نظامیان از اقتصاد چقدر است؟

آمار دقیقی از فعالیت‎های اقتصادی نهادهای نظامی در دست نیست. آن‎گونه که ابوالفضل مظفری شمس، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء گفته است، در ۲۳ سال گذشته ۱۹۰۰ پروژه دولتی به این قرارگاه واگذار شده و به مرحله بهره برداری رسیده است. وب‎سایت "الف" که به احمد توکلی نزدیک است، تعداد پروژه‎های دولتی که به سپاه واگذار شده را ۱۲ هزار و ۸۰۰ پروژه کوچک و بزرگ عنوان کرده است.

پروژه‎های عمرانی تنها بخشی از فعالیت‎های آشکار نظامیان در اقتصاد است. چرا که سپاه پاسداران در سال‎های گذشته بخشی از شرکت‌های دولتی را به دست آورده و به همراه سایر نهادهای نظامی به بانکداری، حمل و نقل جاده‎ای و بازرگانی روی آورده است. بر اساس گزارش منابع رسمی، سپاه پاسداران در حال حاضر ۸۱۲ شرکت داخلی و بین‌المللی به ثبت رسانده است. بانک‎های انصارالمجاهدین،  مهر ایرانیان، ثامن الائمه، قوامین و حکمت ایرانیان کاملا به نهادهای نظامی وابسته هستند.

علاوه بر این سپاه در بانک‎های سینا، تات، آینده، پاسارگاد و موسسه مالی و اعتباری کوثر نیز دارای سهام است و در بازار سرمایه ایران فعالیت چشمگیری دارد. واگذاری مسئله‎دار شرکت مخابرات ایران به کنسرسیومی متشکل از بنیاد تعاون سپاه و شرکت‎های اقماری آن، سپاه را مالک یکی از درآمدزاترین شرکت‎های دولتی کرده است.

در همین حال فرماندهان نظامی در پروژه‎های نفت و گاز ایران نیز بیشترین سهم را در اختیار دارند. دولت نهم و دهم بخش زیادی از پروژه‎های عمرانی در حوزه مسکن و شهرسازی، راه‎سازی، سد سازی و احداث پالایشگاه‌ها را به نهادهای نظامی واگذار کرده است.

بزرگ‌ کنید
سپاه در ۱۲۸۰۰ پروژه دولتی سهیم بوده است

به گفته رستم قاسمی، سپاه پاسداران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ یک هزار و ۳۸۶ پروژه عمرانی در حال اجرا و یا تکمیل شده داشته است. در حالی که یک سال بعد فرمانده قرارگاه خاتم‎الانبیاء تعداد پروژه‎های این نهاد را ۱۹۰۰ مورد عنوان کرده که بیانگر افزایش ۵۱۴ موردی پروژه‎های دولتی خاتم‎الانبیاء تنها در یک سال است.

به گفته مظفری شمس، خاتم الانبیاء در سال ۹۱ هشت درصد بودجه عمرانی کشور را به خود اختصاص داده است. سپاه پاسداران در حال حاضر احداث ۳۵۰۰ کیلومتر خطوط انتقال نفت و گاز، ۱۰۰۰ کیلومتر خطوط انتقال آب، ۲۵۰ کیلومتر تونل انتقال آب، ۱۶۰ کیلومتر تونل مترو و راه‎آهن و ۱۵۰۰ کیلومتر آزاد راه را در اختیار دارد.

همچنین انتقال آب دریای خزر به مناطق مرکزی ایران نیز به این نهاد واگذار شده و گفته می‎شود که ارزش پروژه‎های نفتی آن بیش از ۲۵ میلیارد دلار است. مجید رضوانی، معاون مهندسی قرارگاه خاتم الاوصیاء نیز گفته است: «این قرارگاه سرمایه دو بانک را در اختیار دارد و به دلیل این که توان تامین مالی پروژه‎ها را دارد، پروژه‎ها با ترک تشریفات به آن واگذار می‎شود. این قرارگاه هم تا به حال بیش از ۳۰ پروژه دولتی را در اختیار گرفته است.»

علاوه بر این سازمان بازنشستگی و تامین اجتماعی نیروهای مسلح نیز در سال‎های گذشته به سرمایه‌‎گذاری در بازار سرمایه ایران روی آورده و سهامدار برخی از شرکت‎های بزرگ شده است. ساتا در سال ۸۹ مالکیت بخشی از نیروگاه‎ها و پالایشگاه‌های ایران را در اختیار گرفت و هم اکنون یکی از سهام‎داران عمده صنعت پتروشیمی در ایران  به شمار می‌آید.

دل کندن ممکن است؟

میانه دولت سید محمد خاتمی بود که نظامیان برای سهم بیشتر در اقتصاد راه دیگری در پیش گرفتند. فرودگاه تازه تاسیس امام خمینی در جنوب تهران محل رویارویی نظامیان با دولت خاتمی شد. سپاه پاسداران مانع  فرود هواپیماهای مسافربری شدند.

بزرگ‌ کنید
سپاه ۸۱۲ شرکت داخلی و خارجی به ثبت رسانده است

نمایندگان مجلس هفتم هم همسو با نظامیان، دولت را ملزم به لغو قرارداد با شرکت تاو کردند. اپراتور دوم تلفن ایران، مرحله دیگری از قدرت‎نمایی نظامیان با همراهی مجلس هفتم بود. بنیاد تعاون سپاه جایگزین  شرکت ترک‌سل شد و مجلس در مصوبه‎ای اختیار واگذاری پروژه‎های دولتی  به شرکت‎های خارجی را محدود کرد.

یک سال پس از دولت خاتمی، مجلس در مصوبه‎ای این حق ویژه را برای نهادهای نظامی به وجود آورد تا بدون حضور در مناقصه‎، پروژه‎های دولتی را دراختیار بگیرند. نظامیان در دولت احمدی‎نژاد به بزرگترین شریک اقتصادی دولت تبدیل شدند. حضور فرماندهان نظامی در راس وزارت‎خانه‎ها این فرصت را برای شرکت‎های وابسته به سپاه پاسداران به وجود آورد تا سهم بیشتری در اقتصاد ایران به دست بیاورند.

علیرغم این‎که دولت در هشت سال گذشته دست نیروهای نظامی در اقتصاد را باز گذاشته است، نظامیان همچنان متهم به فعالیت اقتصادی غیرمجاز هستند. محمود احمدی‎نژاد یک سال پیش به صورت تلویحی نهادهای نظامی را «برادران قاچاقچی» نامید که اسکله‎های غیرمجاز در اختیار دارند.

پیش از او مهدی کروبی در مقام رئیس مجلس ششم نسبت به فعالیت نهادهای نظامی و امنیتی در اسکله‎های غیرمجاز هشدار داده بود. محمد باقر قالیباف نیز در مقام رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۸۳ از فعالیت ۳۷ اسکله غیرمجاز خبر داد و اعلام کرد که مانع از فعالیت این اسکله‎ها خواهد شد.

دولت در سال ۸۵ اعلام کرد که ۹۰ درصد اسکله‎های غیرمجاز را شناسایی و ساماندهی کرده است اما یک‎سال بعد غلامحسین الهام در مقام رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که ۲۴ اسکله غیرمجاز در کشور وجود دارد. او سه سال بعد از تعطیلی تمام اسکله‎های غیر مجاز در کشور خبر داد.

اما در سال ۱۳۹۱ محمود احمدی‎نژاد بار دیگر نظامیان و اسکله‎های غیرمجاز آنان را نشانه رفت. روزنامه قدس دو سال پیش در گزارشی تعداد اسکله‎های غیرمجاز را ۲۱۲ مورد عنوان کرد. معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اما تعداد اسکله‎هایی که تحت نظارت نهادهای دولتی نیسستند را ۱۶۷ مورد اعلام کرده است.

محمد‎علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در واکنش به سخنان محمود احمدی‎نژاد ضمن تائید تلویحی این که  سپاه اسکله‎های خارج از نظارت را در اختیار دارد، گفته بود: «در این اسکله‎ها مبادله تجاری صورت نمی‌گیرد.»

رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز گفته است که این اسکله‎ها به دلیل حفاظت از مرزهای دریایی کشور در اختیار نیروی دریایی سپاه پاسداران است و سپاه اجازه مبادله تجاری در آنجا را ندارد اما مبادلات نظامی به دلیل مسائل امنیتی مجاز است.

فریب‎کاری است و دروغ

جمشید اسدی، کارشناس مسائل اقتصادی ایران در این باره می‎گوید: خروج سپاه و نهادهای نظامی از اقتصاد امکان‎پذیر نیست و به این می‌ماند که یک حاکم فاسد و مستبد یک شبه عابد و زاهد شود. او می‎گوید: « چطور ممکن است نهادی که از دوران هاشمی رفسنجانی این همه امتیاز ویژه در اقتصاد ایران به دست آورده، به یک‎باره تصمیم بگیرد  که همه چیز را رها کند و به داخل پادگان‎ها بازگردد.»

بزرگ‌ کنید
جمشید اسدی، اقتصاددان

به گفته این استاد دانشگاه اقتصاد پاریس، سپاه پاسداران ۷۲ اسکله دریایی در اختیار دارد و از این اسکله‎ها برای قاچاق و توزیع کالا استفاده می‌کند و سود فراوانی  به دست می‌آورد. علاوه بر این، افراد دیگری هم که از این اسکله‌ها بهره می‌گیرند، باید سهم سپاه را بپردازند.

او می‎گوید:« حتی اگر سپاه تصمیم به خروج از اقتصاد بگیرد هم این کار شدنی نیست چرا که شرکت‌های بسیاری در صنعت نفت، گاز، راه‎سازی، مسکن سازی و سد سازی و بازار سرمایه ایران هستند که وابسته به سپاه و نهادهای نظامی‌اند. شناسایی این شرکت‎ها به آسانی ممکن نخواهد بود.»

جمشید اسدی،  یکی دیگر از دلایل غیرواقعی بودن خروج سپاه از اقتصاد را شرایط بین‎المللی و تحریم‎های اقتصادی می‌داند و می‌گوید:« سپاه پاسداران پروژه‎های بزرگی را با کنار زدن شرکت‎های بزرگ به دست گرفته و در شرایط فعلی حتی اگر بپذیریم که سپاه قصد خروج از اقتصاد را دارد، به دلیل تحریم‌های اقتصادی شرکت‎های بین‌المللی امکان حضور در مناقصه و در اختیار گرفتن پروژه را ندارند. از سوی دیگر سرمایه‎گذاران داخلی هم به دلیل شرایط تیره و تار کشور حاضر به ریسک سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی نخواهند بود و توان حضور در این پروژه‌ها را ندارند.»

اسدی صحبت بازگشت سپاهیان به پادگان‌ها را تبلیغاتی می‎داند و می‌گوید: « سپاه پاسداران بعد از کودتای اقتصادی که در دولت خاتمی انجام داد، از اقتصاد ایران بیرون نمی‌رود، چرا که نه حاضر است از این همه سود چشم‎پوشی کند و نه در این شرایط امکان جایگزینی دارد. برای همین به گمان من اگر کسی این گفته‎ها را باور کند، فریب خورده و درک درستی از تحولات ایران ندارد.»

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • karim

  فرار مرد ۱۰ هزار میلیارد تومانی ناکام ماند به گزارش رسانه های داخلی نعمت الله پوستین دوز، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، حین فرار از مرز و به همراه مقادیر قابل توجهی پول بازداشت شده است. این رسانه ها، خبر بازداشت او را پس از نزدیک به یک ماه منتشر کرده اند ولی هنوز از میزان پولی که وی قصد جابجایی آن را داشته، جزئیاتی منتشر نشده است. نعمت الله پوستین دوز، که به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس بازداشت شده، پیش از این مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا ـ پس از روی کار آمدن احمدی نژاد ـ بود و از وی به عنوان "عضو حلقه اصلی جریان انحرافی" نام برده می شود. او در حالی قصد فرار از کشور از مرز ارمنستان را داشته که به دلیل تخلفات مالی ممنوع الخروج بوده است. از او و مهرداد بذر پاش به عنوان مسئولان تامین هزینه های انتخابات سال 88 نام برده شده است. سایت فرارو، به نقل از یک منبع آگاه، جزئیات این فرار را اینجنین تشریح کرده است: "پوستین دوز در آخرین روزهای کاری دولت احمدی نژاد قصد مسافرت به ارمنستان را داشته که در فرودگاه متوجه می‌شود ممنوع الخروج است. ظاهرا یکی از علت های ممنوع الخروج بودن این مدیر احمدی نژادی، موضوع جابه جایی وجوه نقدی زیاد بوده است. لیدر جریان انحرافی در روزهای پایانی دولت دهم در تلاش بود تا با استفاده از نفوذ خود، این مساله را به نوعی رفع و رجوع می کند اما مقامات قضایی این مدیر صنعتی را به دادگاه فرا می خوانند تا جوابگوی کم و کیف این مبلغ جابجا شده باشد".

 • روزبه

  اینا روی احمد شاه  رو هم سفید کردن.

 • cyrus

  سایت راه دیگر: فاجعه در حال وقوع است / به راستی ابتلا به انواع و اقسام بیماریها، کمبود بهداشت، سوء تغذیه و قرار گرفته در برابر آسیب های اجتماعی شدید فصل مشترک زندگی کودکان کار است. کودکان کار، به افرادی گفته می شود که دارای سنی کمتر از ۱۸ سال تمام هستند و به صورت محدود یا نا محدود در خیابان به‌سر می ‌برد، اعم از کودکی که هنوز با خانواده خود تماس دارد و از سرپناه برخوردار است و یا کودکی که خیابان را خانه خود می ‌داند و رابطه او با خانواده به حداقل رسیده است و یا کودکی که هیچ ارتباطی با خانواده ندارد. تحقیقی در جنوب تهران نشان می دهد که ۶۶ درصد کودکان خیابان به بیماری عفونت های انگلی روده، ۱۰درصد به عفونت های اداری، ۹۶ درصد به پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه و ۲۴ درصد به عفونت های پوستی مبتلا بودند. همچنین از ۸۷ کودک خیابانی مورد مطالعه که میانگین سنی شان ۱۱ سال بوده است ۱/۱۶ درصد کودکان مورد مطالعه مصرف سیگار و ۱/۹ درصد کودکان مصرف مواد مخدر داشته اند. ضمن آنکه افکار خودکشی در ۷/۵ درصد کودکان به اثبات رسید، ۵/۱۰ درصد کودکان دچار افسردگی بوده و ۵/۱۰ درصد هم قبلا افسردگی داشته اند. در این میان۲/۱۳ درصد کودکان مبتلا به افسردگی، سیگار و ۵/۷ درصد آنان مواد مخدر مصرف می کرده اند. در مجموع ۲۱ درصد از کودکان مورد مطالعه و ۱۵ درصد کودکان مبتلا به افسردگی، مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند. این آمار و آمار سال های اخیر در ایران به ما می فهماند که فاجعه در حال وقوع است که تنها به واسطه کودک بودن رخ می دهد.

 • javad

  در آمد بيت : 1-ستاد اجرايی - که در خريد و فروش املاک و تنظيم قرار دادها است و امسال 3000 ميليارد تومان درامد داشته . 2- بنياد مستضعفان و گروه توسعه و تدبير- فقط بانک سينا امسال 1000 ميليارد تومان سود داشته و گروه تدبير طرح خريد پالايشگاه در فرانسه داشته. 3- آسنانهای زيارتی قدس و جمکران و شهرری فقط جمکران 6.5 ميليارد تومان نذورات داشته . مجموعا 30 ميليارددلار معادل کل بودجه کشور!. آيا روحاني حتي ميتواند حتي يک ريال ماليات ازاين مجموعه و سازمانها و بنادر  تحت نظارت سپاه که خارج از سازمان حسابرسي و بازرسي کشور است بگيرد؟!!