ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تک‌آهنگ‌ها و آلبوم‌های تازه موسیقی

در مرداد و شهریور ماه چند تک‌آهنگ و آلبوم موسیقی تازه در ایران تولید شد. نگاهی داریم به تازه‌های موسیقی در ایران و همچنین به چند آلبوم خبرساز در غرب.

در مرداد و شهریور ماه چند تک‌آهنگ و آلبوم موسیقی تازه در ایران و خارج از ایران تولید شد. اندک فرآورده‌هایی که در عرصه موسیقی در داخل ایران تولید می‌شود، اغلب با حاشیه‌ها و حاشیه‌آفرینی‌هایی همراه است: قرار بود انتشارات «ایران گام» آلبوم «یار مست» با صدای سالار عقیلی را منتشر کند که پیش از انتشارش در ایران، نسخه‌ای از آن در اینترنت منتشر شد و انتشارات «ایران گام» را مردد کرد. محسن یگانه هم که تک‌آهنگی از آلبوم تازه‌اش در اینترنت منتشر شده، وعده داد که در شهریور ماه با دست پر از شمال به تهران بازخواهد گشت. در این میان علی عظیمی، خواننده راک آلبوم تازه‌اش را با نام «آقای پست» منتشر کرد. همچنین تک‌آهنگ «کوچ» از محمد بی‌باک و آلبوم «اگزوزها و کلاغ‌ها» از محسن پاک‌نیت منتشر شده است. در این صفحه و در صفحات بعدی که پیش روی شماست نگاهی داریم به تازه‌های موسیقی در ایران و همچنین به چند آلبوم خبرساز در غرب.

علی عظیمی و آلبوم «آقای پست»

آلبوم «آقای پست» از علی عظیمی به تازگی انتشار یافته است.

علی عظیمی که مدتی است در خارج از ایران زندگی می‌کند، سه سال پیش کار روی آلبوم تازه‌اش را آغاز کرد. در آلبوم «آقای پست» برخی از ترانه‌های قدیمی «رادیو تهران»، مثل «از تو بریدم» که حدوداً ۱۵ سال پیش اجرا شده هم گنجانده شده.

گروه رادیو تهران یکی از اولین گروه‌های راک زیرزمینی ایران بود که موسیقی راک را با شعر فارسی تلفیق کرد. علی عظیمی گیتاریست، ترانه‌سرا و خواننده این گروه بود.

علی عظیمی اجراهای موفقی در لندن و تورنتو داشته است.

موزیک ویدیوی «آقای پست» را «کج‌آرت» تهیه کرده. اعضای این گروه که چهار جوان هنرمند ایرانی هستند در ویدیویی نحوه ساختن انیمیشن «آقای پست» را توضیح می‌دهند. از نظر تصویری، پشت صحنه «آقای پست» از حاصل کار چیزی کم ندارد.

صفحه بعد:

یار مست، سالار عقیلی

قرار بود انتشارات «ایران گام» آلبوم «یار مست» از سالار عقیلی را منتشر کند که این آلبوم به طور غیر قانونی در اینترنت منتشر شد.

آلبوم «یار مست» کاری است از گروه «سور» و موسیقی آن را مجید مولانیا کار کرده است.

گروه موسیقی سور در زمستان ۱۳۸۷ به سرپرستی مجید مولانیا و با تلاش جمشید صفرزاده تأسیس شد. از ویژگی‌های این گروه این است که روی اشعار شعرای کلاسیک ایران موسیقی می‌گذارند و اجرا می‌کنند. این گروه در اندونزی، سوئد، یونان، رومانی و آلمان هم برنامه‌های اجرا کرده است.

سالار عقیلی از هنردوستان درخواست کرده که از دانلود کردن آلبوم «سرمست» بپرهیزند و با این‌کار از هنرمندان موسیقی و فرآورده‌های تازه آنان حمایت کنند.

سالار عقیلی در جشنواره «بلیس» که از ۲۱ تا ۲۳ ژوئن در هامبورگ، در آلمان برگزار می‌شد، روی صحنه رفت و علاوه بر خواندن قطعاتی از موسیقی ایرانی به نواختن سه تار نیز پرداخت. حریر شریعت‌زاده، دف‌نوازی و پیانوی این اجرا را به عهده داشت. جشنواره بلیس هر سال به یک کشور اختصاص دارد. امسال موضوع این جشنواره، موسیقی ایران بود.

صفحه بعد:

محمد بی‌باک، کوچ

از محمد بی‌باک به‌تازگی تک‌آهنگ «کوچ» منتشر شده است.

محمدرضا بهادری با نام هنری «بی‌باک» (متولد ۱۲ آذر ۱۳۶۴ در تهران) خواننده رپ فارسی است. وی از چهره‌های موفق موسیقی رپ فارسی به شمار می‌رود. مضمون بیشتر ترانه‌های بی‌باک انتقاد و اعتراض به مشکلات و بحران‌های اخلاقی و اجتماعی نظیر فقر، اعتیاد، بیکاری، تفرقه، جنگ و تن‌فروشی است. بی‌باک نخستین خواننده‌ رپ فارسی است که در ایران کنسرت رسمی اجرا کرد.

«گله»، «خیابونای شهر من»، «الف مثله...»، «خدا نزدیک است»، «۳۰۰»، «سحر نزدیک است»، «خودم دلواپست می‌شم»، «وقتی همه خوابیم»، «زندگی»، «قربانی بعدی» از ترانه‌های مشهور بی‌باک است.

محسن یگانه، خیابونا

تک‌آهنگ تازه‌ای هم از محسن یگانه منتشر شده است. او که فعلاً آلبوم جدیدش را تهیه می‌کند گفته است که به‌زودی، پس از به پایان رساندن آلبوم تازه‌اش، کنسرت‌هایی در شهریور ماه، در تهران برگزار خواهد کرد.

محسن یگانه اولین ترانه‌اش را در کنار محسن چاوشی با نام «نشکن دلمو» با ترانه‌سرایی و آهنگسازی خودش اجرا کرد و با آلبوم «کبیسه» خودش را به علاقمندان به موسیقی پاپ شناساند. سه آلبوم اول او بدون مجوز و به شکل زیرزمینی منتشر شد. اما آلبوم «نفس‌های بی‌هدف» را در چارچوب‌های رسمی و مورد تأیید وزارت ارشاد ساخت و برای آن هم مجوز گرفت. «حباب» و «رگ خواب» از آلبوم‌های دیگر او هستند.

محسن یگانه ترانه‌سرایی بیشتر آثارش را خودش انجام می‌دهد و برای خوانندگانی چون علی لهراسبی ترانه سروده و آهنگسازی کرده است.

صفحه بعد:

محسن پاک‌نیت، اگزوزها و کلاغ‌ها

آلبوم تازه محسن پاک‌نیت هم با نام «اگزوزها و کلاغ‌ها» توسط «آوای باربد» منتشر شد. ترانه‌سرایی «اگزوزها و کلاغ‌ها» را جهانگیر ر‌ها به عهده داشته و آهنگسازی و تنظیم آن هم کار طاهر علی‌رمضانی است.

پاک‌نیت آثارش را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند. او در صفحه‌اش در فیسبوک نوشته است:

«به تکرار عادت کردیم، خلاقیت را نمی پذیریم، هنر و ادبیات ما درون دایره‌ای بسته می چرخد و جرأت خارج شدن از این دایره را به خودمان نمی‌دهیم. تکرار، تکرار، تکرار ... پول ، پول ، پول ... شهرت، شهرت.

اگزوزها و کلاغ‌ها را می‌توان نشانگر تلاش پاک‌نیت برای برون‌رفت از این دور بسته دانست.

عهدی، دشمن خاک

از «عهدی» خواننده رپ نیز ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر) تک‌آهنگی منتشر شده با موضوع تبعیض‌هایی که بهائیان در جامعه ایران با آن روبرو هستند.

عهدی پیش از این چندین تک‌آهنگ رپ به زبان انگلیسی اجرا کرده و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته است.

تک‌آهنگ «دشمن خاک» پاسخی است به سخنرانی معروف محمد تقی فلسفی در سال ۱۳۳۲ در مسجد شاه تهران که پیروان بهایی را دشمن خدا و دین، دشمن خاک و مردم ایران خواند، و کشتن آنان را ثواب ذخیره روز آخرت نامید. تحت تأثیر این سخنرانی عده‌ای بر آشفتند و حظیره‌القدس (مرکز بهائیان تهران) را ویران کردند. این سخنرانی و پیامدهای آن به عنوان بخشی از تاریخ تبعیض مذهبی نسبت به دگراندیشان در ایران ثبت شده است.

صفحه بعد:

کلارنس و ناپلئون

کلارنس و ناپلئون یک گروه پاپ آلمانی است که از سنت پاپ دو صدایی می‌آیند. آنها نخستین آلبومشان را در شهریور ماه (سپتامبر) منتشر کردند.

کلارنس و ناپلئون در اطلاعیه‌ای که برای رسانه‌ها فرستادند، نوشته‌اند: «به‌راستی چه اتفاقی می‌افتد اگر دروازه‌های آسمان گشوده شوند و فرشته‌ها روی زمین بیایند و با ما برقصند؟ اگر این اتفاق بیفتد، آن‌وقت همه جا سرشار از نور می‌شود و ما همه یکه خواهیم خورد و قدری هم گیج می‌شویم و با ناباوری به اطراف نگاه می‌کنیم.»

تم قطعه‌ای که می‌شنوید، پرواز و واهمه سقوط است.

کلارنس ترانه‌های این آلبوم را نوشته و ناپلئون آهنگسازی و تنظیم آن را به عهده داشته است. آنها تلاش کرده‌اند فضای بوهمی در پاریس در سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم و زندگی در لس‌آنجلس در سال‌های دهه ۱۹۷۰ و همچنین آرامش و سکوت اسکاندیناوی را در موسیقی‌شان به هم بیامیزند.

«بیردی»، خواننده هفده ساله

یاسمین فن دبوگارد معروف به «بیردی»، خواننده بریتانیایی موسیقی پاپ فقط ۱۷ سال دارد و با این‌حال دومین آلبومش را تحت عنوان « Fire Within » شهریور ماه (سپتامبر) امسال منتشر کرده و با اقبال هم مواجه شده. آهنگسازی و ترانه‌سرایی این آلبوم را خود «بیردی» انجام داده است.

او اولین آلبومش را با نام «بیردی» در نوامبر ۲۰۱۱ منتشر کرد و در هلند، بلژیک و استرالیا به مدت یک هفته در صدر فهرست پرفروش‌ترین آلبوم‌ها قرار گرفت.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.