ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

هر فرد دارای حق آزادی عقیده و بیان است؛ این حق شامل آزادی در داشتن هر عقیده‎‌ای است فارغ از دخالتِ دیگران و آزادی در جستجو، دریافت، و انتقال اطلاعات و افکار از طریق رسانه‌ها و فارغ از مرزها.

ماده ۱۹ از اعلامیة جهانی حقوق بشر

عمل سانسور در تضاد است با حقِ جستوگری، دریافت، و انتقال اطلاعات و افکار. سانسورِ اینترنت مغایرت دارد با حقوق شما برای جُستن، دریافت کردن، و منتقل کردنِ اطلاعات و افکار در فضای مجازی و در پهنه‌ی جهانی. رعایتِ حق شما در آزادی عقیده و بیان مستلزمِ دسترسی به اینترنت فارغ از سانسور است. امکان این دسترسی دارای اهمیت بنیادین است.

به همین سبب است که بنیاد رسانه‌ای زمانه، ناشر مطالبِ آنلاین برای مخاطبان فارسی‌زبان، به ویژه کاربران داخلِ ایران، پیوندهای محکمی با جامعه‌ی مدافعِ آزادی اینترنت برقرار کرده‌است. از همان هنگام که بنیاد زمانه ارائه مطالب خود را از شکل رادیو موج کوتاه و ماهواره تغییر داده و منحصراً به انتشارات آنلاین انتقال داد، رادیو زمانه تلاش داشته‌است از ابزارها و راهکارهای مناسب برای دور زدنِ سانسور و فیلترینگِ دولتی بهره بگیرد تا مطالب آگاهی‌بخش را به اطلاع مخاطبان خود برساند.

با افتتاح سایت جدید رادیو زمانه، بنیاد رسانه‌ای زمانه برنامه‌ی تازه‌ای به کوشش‌های ضد سانسور خود می‌افزاید: انتشارات مقاوم در برابر سانسور.

آگاهی پیشاپیش برای مقابله با سانسور

وبسایت جدید رادیو زمانه به نحوی تنظیم شده که وضعیت سانسور در محیط اطرافِ شما را می‌سنجد و شما را مطلع می‌کند که به چه صورت و چگونه امکان دسترسی به این سایت (https://radiozamaneh.com/) برای شما وجود دارد. با نگاه به علامت مشخصِ وضعیت سانسور، سمت چپ در پایین صفحه، شما می‌توانید با رنگ مشخصِ این علامت به شرح زیر، از موقعیت آن لحظه‌ی دسترسی به سایت مطلع شوید.

سبز

هنگامی که علامتِ وضعیت سانسور به رنگ سبز باشد به این معنی است که ارتباط شما زیر سانسور نیست و می‌توانید مستقیماً به سایت رادیو زمانه دسترسی پیدا کنید. در عین حال شما می‌توانید از شبکه مجازی شخصی یا «وی پی اِن» (VPN) نیز استفاده کنید.

زرد

هنگامی که علامتِ وضعیت سانسور به رنگ زرد باشد، به احتمال زیاد ارتباط شما سانسور شده است. در این‌صورت ارتباط مستقیم با سایت رادیو زمانه ممکن نیست. اما وبسایت قادر است محتوای سایت را از مخزنِ اطلاعاتیِ دیگری موازی با سایت موجود بگیرد و به شما برساند. شما کماکان می‌توانید به این شیوه از مطالب سایت رادیو زمانه بهره بگیرید.

قرمز

هنگامی که علامت وضعیت سانسور به رنگ قرمز باشد، ارتباط شما زیر سانسور است یا احتمال دارد که یک بخش از اینترنت قطع شده یا دچار اختلال شده باشد. در این‌صورت ارتباط با محتوای اخذشده از مخزن‌های موازی نیز وجود نخواهد داشت. با این حال، سایت قادر است بخش‌هایی از محتوا را از طریق ارتباط افقی از پایین جمع‌آوری کند و به شما برساند، هرچند ممکن است همه‌ی مطالب به‌روز نباشند.

خاکستری

هنگامی که علامتِ وضعیت سانسور به رنگ خاکستری باشد، به احتمال زیاد شما آفلاین هستید. رنگ خاکستری می‌تواند معنی‌های متفاوتی داشته‌باشد. شما نخست باید ارتباط وای‌فایِ خانگی یا ارتباط سلولار موبایل خود را بیازمایید و مطمئن شوید که این ارتباط قطع نشده باشد. احتمال دارد اینترنت را قطع کرده‌باشند یا سهمیه‌ی داده‌های موبایل شما به پایان رسیده باشد.