ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

در پی انتشار فراخوان برای تجمع در زاینده‌رود پلیس اصفهان تردد و توقف در حاشیه زاینده‌رود را ممنوع کرد

پس از انتشار «فراخوان تجمع میلیونی جمعه ۱۲ آذر در نماز جماعت کف زاینده‌رود با یک چشم بسته نماد حمایت از مجروحان اصفهان»، محمدرضا محمدی، رئیس پلیس راهور استان اصفهان پنج‌شنبه ۱۱ آذر اعلام کرد که از ساعت ۵ صبح جمعه تردد و توقف در حاشیه زاینده‌رود ممنوع است. محمدی تأکید کرد که «تحت هیچ شرایطی اجازه تردد موتورسواران را نخواهیم داد و اگر خودرویی از ساعت قبل در این محل‌ها پارک کرده، قبل از شروع محدودیت خودرو را جابه‌جا کنند؛ در غیر این صورت پلیس به وسیله یدک‌کش این خودرو‌ها را منتقل خواهد کرد.» دادستانی مرکز استان اصفهان نیز اطلاعیه‌ای صادر کرد و از مردم اصفهان خواست تا با توجه به آن‌چه این دادستانی «سوء استفاده معاندین» خوانده در تجمعات شرکت نکنند. دادستانی اصفهان همچون دیگر نهادها و مسئولان حکومتی اعتراضات اخیر در اصفهان را به «عوامل معاند» و «مرتبطین عوامل خارجی» نسبت داده و به مردم هشدار داده که مراقب «پروژه‌هایی که هدف آن تخریب و آسیب به شهروندان عادی و حافظان امنیت است» باشند و به مراجع اطلاعاتی و امنیتی اطلاعات لازم را منتقل کنند. تجمعات اعتراضی کشاورزان اصفهان از ۱۶ آبان آغاز شد و سپس در بستر خشک رودخانه زاینده‌رود ادامه یافت. مردم اصفهان به معترضان پیوستند و سپس با گسترش اعتراضات شعارهایی علیه مسئولان حکومتی سر داده شد. اعتراضات تا شامگاه جمعه ۵ آذر ادامه داشت اما در همان روز سرکوب شد. به گزارش سازمان حقوق بشر ایران بیش از ۱۲۰ نفر در اعتراضات اصفهان بازداشت شدند و حدود ۴۰ نفر به دلیل شلیک مأموران امنیتی با گلوله‌های ساچمه‌ای بینایی حداقل یک چشم خود را از دست دادند.

هیأت رسیدگی به پرونده‌های فساد در عراق: ۳۰ هزار ملک و مستغلات دولتی در تصرف احزاب و شخصیت‌های پرنفوذ است

«هیأت پاکدستی» عراق که مسئول رسیدگی به پرونده‌های فساد در این کشور است از وجود بیش از ۳۰ هزار ملک دولتی خبر داد که احزاب، گروه‌های سیاسی و افراد پرنفوذ پس از سال ۲۰۰۳ میلادی آن‌ها را به تصرف خود در آورده‌اند. کریم الغزی، مدیر اداره تحقیقات در این هیأت موضوع املاک و مستغلات دولتی را یکی از مهم‌ترین پرونده‌هایی دانست که درباره آن تحقیق و بررسی می‌شود. او گفت: «شمار کلی املاکی که در بغداد و استان‌ها به جز اقلیم کردستان تصرف شده به ۳۱ هزار و ۳۷۸ ملک می‌رسد و استان نینوا با ۸ و ۵۸۵ ملک تصرف‌شده در رتبه نخست قرار دارند. پس از نینوا، بصره با ۶ هزار و ۱۹۴ و کرکوک با ۳ هزار و ۶۵۳ مورد در رتبه دوم و سوم قرار دارد.» برخی گروه‌های سیاسی پرنفوذ پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ بر ساختمان‌ها و پایگاه‌های دولتی تسلط یافتند که بعضی در مناطق مرفه‌نشین نظیر الجادریه، العرصات، الحارثیه، المنصور، زیونه، خیابان فلسطین در بغداد و دیگر استان‌ها قرار دارند. ارزش این املاک صدها میلیون دلار برآورد می‌شود. املاکِ تصرف‌شده تاکنون آزاد نشده‌اند.

انفجار مین در کابل چند زخمی بر جای گذاشت

صبح پنج‌شنبه ۱۱ آذر / ۲ دسامبر در چهارراه سلیم کاروان واقع در حوزه‌ چهارم امنیتی کابل یک مین مغناطیسی منفجر شد. بیمارستان اورژانس کابل اعلام کرد که چهار نفر بر اثر این انفجار زخمی شده و به این بیمارستان منتقل شدند. در میان مجروحان یک کودک نیز دیده می‌شود. مبین، سخنگوی فرماندهی امنیتی طالبان در کابل به روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گفت این رویداد ناشی از انفجار مین کنارجاده‌ای بوده و به کسی آسیب نرسیده است. سعید خوستی، سخنگوی وزارت کشور طالبان نیز مدعی شد که این انفجار تلفاتی در بر نداشته است. هنوز مسئولیت این انفجار را شخص یا گروهی به‌عهده نگرفته است. دو روز پیش نیز کابل شاهد یک انفجار بود که نیروهای گروه طالبان را هدف قرار داده بود. پنج نفر از افراد این گروه زخمی شدند اما طالبان گفتند در این انفجار به کسی آسیب نرسیده است. مسئولیت این انفجار را هم کسی به عهده نگرفت. در هفته‌های اخیر وقوع انفجار در پایتخت افغانستان به‌شکل نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است. مسئولیت بیشتر این انفجارها را گروه «دولت اسلامی» (داعش) به‌عهده گرفته است.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: گزارش آژانس در مورد سانتریفیوژهای پیشرفته در فردو یک گزارش معمول بود

محمدرضا غائبی، سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به گزارش جدید آژانس درباره بهره‌برداری از سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات هسته‌ای فردو گفت: «گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان یک گزارش فنی معمول به‌روزرسانی در مورد اقدامات انجام‌شده‌ای است که ایران براساس رویه معمول به اطلاع آژانس رسانده و آژانس نیز ضمن انجام راستی‌آزمایی منظم خود در خصوص آن‌ها به اعضای خود اطلاع‌رسانی کرده است.» روز گذشته، چهارشنبه ۱۰ آذر / یکم دسامبر در حالی‌که مذاکرات احیای برجام روز سوم خود را پشت سر می‌گذاشت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران فرآیند غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۲۰ درصد را در فردو با تزریق گاز هگزافلورید اورانیوم به یک زنجیره از ۱۶۶ دستگاه سانتریفیوژ پیشرفته آی‌آرـ۶ آغاز کرده است. این در حالی است که توافق هسته‌ای به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم در فردو را نمی‌دهد. گزارش آژانس افزوده بود: «آژانس تصمیم گرفته و ایران نیز موافقت کرده است که شمار فعالیت‌های راستی‌آزمایی در تأسیسات فردو را افزایش دهد و به رایزنی با ایران در مورد اقدامات عملی برای تسهیل اجرای این فعالیت‌ها ادامه یابد». رویترز روز چهارشنبه نوشته بود این اقدام ایران می‌تواند بر روند مذاکرات احیای برجام که هم‌اکنون در وین ادامه دارد تأثیر بگذارد.