ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

۱۴ شهروند بهایی را به حبس و جزای نقدی محکوم کردند

دادگاه تجدیدنظر استان مازندران به ریاست الیاس شاکری ۱۴ شهروند بهائی را به تحمل حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم کرده است. به گزارش خبرگزاری هرانا، بر اساس حکمی که پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۲ صادر شد، بیتا حقیقی و ساناز حکمت شعار هر یک به سه سال حبس و پرداخت ۳۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدند. دوازده شهروند دیگر به نام‌های مانی قلی‌نژاد، نگار دارابی، سام صمیمی، مهسا فتحی، سامیه قلی نژاد، مجیر صمیمی، انیس سنائی، افنانه نعمتیان، بصیر صمیمی، هنگامه علی پور، گلبن فلاح و نازنین گلی نیز هر کدام به پرداخت ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدند. هرانا به نقل از «منبع آگاه» نوشته که حکم این شهروندان به وکیل آن‌ها ابلاغ نشده و به صورت شفاهی در شعبه سوم اجرای احکام به آن‌ها اعلام شده تا نتوانند اعاده دادرسی انجام دهند. همچنین به آنها پس از مراجعه به شعبه گفته شده هیچ وکیلی حق ورود به پرونده آن‌ها را ندارد. به گفته این منبع، پیشتر نیز اجازه دیدن حکم بدوی به این شهروندان داده نشده بود. علاوه بر این، آن‌ها باید طی ده روز آینده جزای نقدی خود را پرداخت کنند. دادگاه انقلاب قائمشهر به ریاست امین الدین فقیهان در خردادماه امسال این شهروندان را مجموعاً به ۳۱ سال حبس و جزای محکوم کرده بود. همچنین تمام لوازمی که از این شهروندان بهائی در هنگام بازداشت توقیف شده بود، به نفع دولت مصادره شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در سوم تیرماه امسال برگزار شد. نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی به ویژه بهاییان یکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران است. بهاییان در ایران از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم ‌اند و بسیاری از شهروندان بهایی به دلیل برگزاری برنامه‌های آموزشی و مذهبی بازداشت می‌شوند. جمهوری اسلامی همچنین اموال و دارایی‌های این شهروندان را مصادره می‌کند. حکومت به قبرستا‌ن‌های بهاییان حمله و آن را تخریب می‌کند، اجازه دفن آنها را در آرامستان‌های عمومی نمی‌دهد و آنها را مجبور می‌کند که افراد درگذشته را در مکان‌هایی دفن کنند که به عنوان آرامگاه شناخته نمی‌شوند.

آتش‌سوزی در مرکز ترک اعتیاد لنگرود ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت

روابط عمومی اورژانس کشور اعلام کرد که در ساعت پنج و ۵۵ دقیقه بامداد جمعه ۱۲ آبان در مرکز ترک اعتیاد منطقه کلیدبر شهرستان لنگرود واقع در استان گیلان آتش‌سوزی رخ داد و ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند. ظرفیت این مرکز ترک اعتیاد براساس آمار اعلام شده ۴۰ نفر بوده و محمد جلایی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان گفته است که تاکنون ۳۲ نفر کشته و ۱۶ نفر به دو بیمارستان لنگرود و ولایت رشت منتقل شده‌اند. او همچنین از وخامت حال چهار نفر از مصدومان این حادثه خبر داد. جلایی افزود: «علت آتش‌سوزی در بررسی‌های اولیه آتش گرفتن بخاری، سرایت آتش به پرده و نهایتاً آتش‌سوزی کل ساختمان در عین غافلگیری مددجویان و مسئولان‌ کمپ بوده‌ است.» او همچنین «غافلگیری شبانه، محبوس شدن و ازدحام جمعیت» را از دلایل افزایش قربانیان در این مرکز ترک اعتیاد عنوان کرد و گفت ظرفیت نگهداری مددجویان در این مرکز بیش از ظرفیت آن بوده است. در همین حال اسماعیل صادق نیارکی، رئیس کل دادگستری گیلان نیز گفت مدیر این مرکز ترک اعتیاد بازداشت شده است.