ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دو زندانی دیگر را در زندان مرکزی زنجان به دار آویختند

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، یکشنبه نهم اردیبهشت، دو زندانی دیگر را با جرایم مواد مخدر در زندان مرکزی زنجان اعدام کرد. سازمان حقوق بشر مستقر در نروژ، هویت این دو زندانی را سهراب رفیعیان ۳۵ ساله و مرتضی عظیمی ۴۰ ساله، اعلام کرده و نوشت که آن‌ها پیش‌تر در یک پرونده مشترک با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند. هم‌چنین این نهاد حقوق بشری به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «سهراب رفیعیان و مرتضی عظیمی هردو اهل زنجان بودند و از حدود سه سال پیش به اتهام حمل ۶۰ کیلوگرم ماده مخدر از نوع هروئین و تریاک بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند. مرتضی پدر یک فرزند دارای معلولیت بود.» گزارش سازمان‌های مدافع حقوق بشری حاکی از آن‌ است که اعدام‌ها در ایران در سال گذشته میلادی افزایش داشته است. بر اساس گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۳ جان دست‌کم ۷۹۱ نفر را با اجرای احکام اعدام گرفته است. سازمان حقوق بشر ایران به تازگی با تایید اعدام ۶۳ نفر طی دو هفته، گفته بود: از اواخر فروردین تا نیمه‌ی اردیبهشت، جمهوری اسلامی «هر پنج ساعت یک نفر را اعدام کرده است.»

وکیل سامان یاسین: «از ورود من به پرونده جلوگیری کردند، گزارش پزشکی هنوز به دادگاه انقلاب ارسال نشده است»

رامین صفرنیا، وکیل سامان یاسین (صیدی) از کارشکنی مقام‌های قضایی در رسیدگی به پرونده پزشکی موکلش خبر داد. او جمعه ۱۴ اردیبهشت در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که دادگاه انقلاب مانع ورود او به پرونده شده‌اند و به او گفته‌ شده که «اجازه ورود ندارید در دیوان پیگیری و ورود کنید.» رامین صفرنیا گفت که گزارش بیمارستان رازی تهران درباره وضعیت بیماری سامان یاسین به زندان قزلحصار ارسال شده است و طبق رویه قضایی این پرونده پزشکی باید به پزشکی قانونی ارجاع شود، اما سامان یاسین به او گفته است که در روز رسیدگی به پرونده، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به او گفته است که گزارش پزشک متخصص به دادگاه ارسال نشده است تا فرایند ارجاع آن به پزشکی قانونی و صدور «گواهی عدم تحمل حبس» ممکن شود. این وکیل دادگستری همچنین از سامان یاسین نقل کرده است که پزشک زندان به او گفته با گزارش فعلی بیمارستان رازی او می‌تواند «مشمول عدم تحمل حبس» شود. نیروهای امنیتی ۱۰ مهرماه ۱۴۰۱ سامان یاسین را که پیرو آیین یارسان و اهل کرمانشاه است، با خشونت در خانه‌اش در تهران بازداشت کردند. او تاکنون چند بار در اعتراض به شرایط سخت خود در زندان و بلاتکلیفی پرونده‌اش دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی سیاسی ۲۹ آذر در پی شرایط سخت نگهداری در زندان رجایی‌شهر کرج با خوردن تعداد زیادی قرص اقدام به خودکشی کرده بود که پس از انتقال به بهداری زندان و بهبودی نسبی به بند سیاسی این زندان منتقل شد. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، آبان‌ ۱۴۰۱ سامان یاسین را به «اتهام محاربه» به اعدام محکوم کرد اما دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد. یاسین که بیش از ۱۸ ماه است در بازداشت موقت به‌سر می‌برد، روز دوم اردیبهشت امسال با حکم دادگاه انقلاب تهران به پنج سال حبس و تبعید به یکی از شهرهای استان کرمان محکوم شد.

نیروهای امنیتی، هشت طلبه یک مدرسه دینی را در شهرستان راسک بازداشت کردند

شنبه ۱۵ اردیبهشت، هشت تن از طلاب مدرسه دینی انوارالحرمین در شهرستان راسک به دست مأموران سپاه پاسداران و اطلاعات سیستان و بلوچستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. «کمپین فعالین بلوچ»، که به صورت ویژه رویدادهای بلوچستان را پوشش می‌دهد، هویت آن‌ها را عبدالاحد، هادی، اویس، رفیع الله، ولید، زاهد، سعید و محب الله (با نام های خانوادگی نامشخص)، اعلام کرده است. این کمپین از قول یک منبع آگاه نوشته است که نیروهای نظامی بدون ارائه حکم قضایی به مدرسه دینی انوارالحرمین مراجعه و این افراد را بازداشت کردند. هم‌چنین بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی به منزل مولانا فضل‌الرحمن کوهی، روحانی اهل سنت در روستای پشامگ یورش برده و پس از شکستن در و پنجره‌های مدرسه و منزل این روحانی اهل سنت، تلفن‌های همراه متعلق به خانواده او را ضبط کردند. این کمپین گزارش کرده که نیروهای امنیتی خودروی حافظ محمداکرم کوهی، امام جمعه پشامگ را نیز مصادره کردند. همزمان قرارگاه سپاه قدس جنوب شرق با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرده که «چند تن از عوامل و پشتیبانی کنندگان گروه مسلح «جیش العدل» را که در عملیات‌های این گروه در ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۲ و ۱۶ فروردین امسال نقش داشتند، در روستای پشامگ بازداشت شدند.»

در زندان تبریز سه زندانی را اعدام کردند

بنا به گزارش سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، این سه زندانی پیش‌تر در پرونده‌هایی جداگانه از بابت اتهامات مرتبط با «مواد مخدر» و «قتل» به اعدام محکوم شده بودند. هویت این سه زندانی اعدام‌شده مهدی حبیبی ۴۰ ساله و اهل عجب‌شیر، سعید رنج‌دوست ۵۳ ساله، پدر سه فرزند و صابر امین‌آبادی اعلام شده است. بر پایه این گزارش، سعید رنجدوست و صابر امین‌آبادی پیشتر در پرونده‌های جداگانه به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند و مهدی حبیبی سه سال قبل بابت اتهامات مرتبط با جرایم مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. بر اساس اطلاعاتی که نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران در کل ماه میلادی آوریل جمع کرده است ۷۱ زندانی در ۲۴ زندان مختلف ایران اعدام شدند که حکم ۶۳ نفر از آنها در دو هفته پایانی این ماه به اجرا درآمده است. از میان این ۷۱ زندانی اعدام شده، ۴۴ نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر»، ۲۶ نفر با اتهام «قتل عمد» و یک نفر با اتهام «تجاوز به عنف» به اعدام محکوم شده بودند. همچنین دست‌کم ۱۶ نفر شهروند بلوچ و ۶ نفر تبعه کشور افغانستان و سه زن در بین اعدام‌شدگان وجود دارد.

نیروهای هنگ مرزی با سلاح ساچمه‌ای به چشمان یک کودک‌کولبر شلیک کردند و بینی یک کولبر را با قنداق تفنگ شکستند

نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در نوار مرزی سردشت یک کولبر نوجوان به نام آریان ممندی را از ناحیه سر و صورت هدف شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای قرار دادند. به گزارش «کولبرنیوز»، آریان ممندی، نوجوان ۱۷ ساله از ناحیه هر دو چشم به شدت آسیب دیده و ممکن است بینایی خود را از دست بدهد. تصاویری که از این کودک منتشر شده به قدری دلخراش است که زمانه از بازنشر آن خودداری می‌کند. نیروهای هنگ مرزی در مرز نوسود در همان روز جمعه ۱۴ اردیبهشت، شهرام سبزواری، کولبر اهل شهر شاهو را با قنداق تفنگ از ناحیه سر و صورت مورد ضرب و جرح قرار دادند که بر اثر آن بینی او شکسته و سرش به شدت زخمی شده است.
کولبران تقریبا هر روزه در مرزهای غربی ایران مورد حمله و شلیک نیروهای نظامی قرار می‌گیرند یا در تعقیب و گریز این نیروها دچار سانحه می‌شوند. در وضعیت اقتصادی نابه‌سامان ایران و محرومیت‌ها و محدودیت‌های کسب درآمد، بسیاری از شهروندان در شهرهای غربی به کار کولبری مشغول هستند و از این راه امرار معاش می‌کنند. شهروندان در کردستان پیش از این به برخورد پرخشونت نیروهای مرزی با کولبران اعتراض کرده‌اند. از جمله در روز جمعه ۳۱ فروردین در پی کشته شدن سیوان دست‌افکن کولبر کرد به دست نیروهای هنگ مرزی، بازاریان مریوان در اعتراض به کشتار کولبران دست به اعتصاب زدند. بنابر گزارش‌های کولبرنیوز در سال ۱۴۰۲ در مجموع ۴۴۴ کولبر در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان‌غربی، کردستان و کرمانشاه بر اثر عواملی هم‌چون تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی رژیم، بهمن و سرمازدگی، رفتن روی مین، سقوط از کوه و ارتفاع و سایر موارد کشته (۴۴ نفر) و زخمی (۴۰۰ نفر) شده‌اند.

سازمان ملل:‌ سودان در آستانه‌ی «بزرگترین بحران گرسنگی جهان»

برنامه جهانی غذا، متعلق به سازمان ملل، نسبت به وضعیت امدادرسانی در مناطق جنگ‌زده سودان هشدار داد و گفت این کشور می‌تواند با «بزرگترین بحران گرسنگی جهان» رویارو شود. لنی کینزلی، سخنگوی برنامه‌ی جهانی غذا جمعه ۱۴ اردیبهشت / ۳ مه در این باره هشدار داد که «زمان برای جلوگیری از مرگ بر اثر گرسنگی رو به اتمام می‌رود» و افزود درگیری‌ها در الفاشر در دارفوری شمالی در سودان جلوی امدادرسانی به مردم را گرفته است. به گفته او، ۱,۷ میلیون تن در دسامبر گذشته در دارفور در حال از سر گذراندن «سطوح اضطراری از گرسنگی» بودند و شمار این جمعیت اکنون افزون‌تر شده است. سودان پس از انقلاب از اواسط آوریل ۲۰۲۳ به جنگ داخلی دوباره‌ای درافتاد. نیروهای شبه‌نظامی موسوم به «نیروهای واکنش سریع» (RSF) کنترل بیشتر نقاط دارفور را در دست گرفته‌اند و الفاشر تنها پایتخت در منطقه دارفور است که هنوز تحت کنترل آنها نیست. شبه‌نظامیان الفاشر را محاصره کرده‌اند و ۵۰۰ هزار غیرنظامی در آنجا پناه گرفته‌اند. به گفته کینزلی، غیرنظامیان نمی‌توانند از آتش بمباران‌ها و گلوله‌باران‌های نیروهای واکنش سریع به آسانی فرار کنند و جنگ امکان امدادرسانی به آنها از کشورهای دیگر همچون چاد را از بین برده است. به علاوه، محصولات اساسی کشاورزی همچون غلات پایه در دارفور شمالی در سال جاری نسبت به میانگین پنچ ساله ۷۸ درصد کمتر بوده و این موضوع بحران گرسنگی در سرتاسر منطقه‌ی دارفور را تشدید کرده است. سازمان ملل تخمین می‌زند حدود ۱۸ میلیون سودانی در سطحی اضطراری با گرسنگی دست‌به‌گریبان‌اند که دو برابر رقم سال گذشته است. هم‌اکنون در غزه نیز در جریان حمله‌های اسرائیل و نسل‌کشی فلسطینیان بحران جدی قحطی و گرسنگی وجود دارد.

مدیران پالایشگاه ستاره سبز سیراف تمام کارگران را اخراج کردند

مدیران شرکت پالایشگاه ستاره سبز سیراف به دستور گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ پارسیان) تمام کارگران این شرکت را اخراج کردند. به گزارش وبسایت خبری «انصاف‌نیوز»، کارگران پالایشگاه ستاره سبز سراف خبر داده‌اند که هیئت مدیره در پی دستور هلدینگ پارسیان برای تعدیل نیرو، تمام پرسنل به جز چند مدیر را اخراج کرده‌اند. این شرکت زیر نظر هلدینگ پارسیان، یکی از بزرگترین هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری در صنایع پالایش و پتروشیمی ایران، کار می‌کند. مدیرعامل این شرکت ۹ ماه پیش استعفاء داد. کارگران می‌گویند هلدینگ پارسیان برای تعیین مدیرعامل جدید و اعضاء جدید هیأت مدیره هیچ اقدامی نکرد. سهام‌داران عمده هلدینگ پارسیان شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (با سهامداری عمده تأمین اجتماعی نیروهای مسلح) و صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح هستند. سیراف بخشی از شهرستان کنگان در استان بوشهر است. کلنگ مجتمع پالایشی سیراف در ۱۳۹۴ زده شد اما به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر، در تیر ۱۴۰۱ هنوز برخی طرح‌های این مجتمع به پیشرفت پنج درصدی هم نرسیده بود. پالایشگاه ستاره سبز سیراف قرار بود ظرفیتی ۱۲۰ هزار بشکه‌ای داشته باشد اما تا ۱۴۰۱ تنها ۵ درصد پیشرفت داشت. از بقیه پالایشگاه‌ها در مجتمع پالایشی سیراف تنها آدیش جنوبی با ۶۰ هزار بشکه ظرفیت، حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی کرده است.