ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پارسا قبادی از آسیب‌دیدگان خیزش زن، زندگی، آزادی را بازداشت کردند

«کردپا» که به صورت ویژه اخبار کُردستان را پوشش می‌دهد از بازداشت پارسا قبادی در کرمانشاه خبر داد. ماموران امنیتی در جریان اعتراض‌ها به قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی در ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ماموران حکومتی به چشمان قبادی پاشا شلیک کرده بودند و او از ناحیه چشم آسیب دیده است. به نوشته کردپا ماموران امنیتی دوشنبه سیزدهم شهریور «بدون ارائه حکم قضایی پارسا را در محل کار پدرش بازداشت کردند» و او را به مکان نامعلوم بردند. یک منبع مطلع به کردپا گفت که نهادهای امنیتی از پاسخگویی به خانواده قبادی در باره سرنوشت فرزندشان امتناع می‌کنند.

ذخیره آبی سد رودبال تمام شده است

علی‌جان صادق‌پور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس گفت ذخیره آبی سد رودبال به اتمام رسیده است. به گفته او این سد پیش از این ۶۰۰ لیتر بر ثانیه خروجی داشت و «نقش مهمی در آب‌رسانی به فسا حاجی‌آباد و داراب ایفاء می‌کرد». صادق‌پور گفت که این سد آب ۵۰ روستا در هشت شهر را تامین می‌کرد و ۳۲۵ هزار نفر به صورت مستقیم از آب این سد استفاده می‌کردند. خشکسالی مستمر در ایران ذخیره آبی را بسیار کاهش داده و موجب تنش آبی در بسیاری از مناطق و همچنین مهاجرت اجباری به سمت مناطق برخوردار از آب شده است.

دو کارگر ساختمانی در مشهد و تهران کُشته شدند

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران دو کارگر ساختمانی در شهرهای مشهد و تهران حین انجام کار جانشان را از دست دادند. در مشهد یک کارگر ساختمانی ۴۴ ساله هنگام جوشکاری در یک ساختمان در حال ساخت از چاه آسانسور سقوط کرد. خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران به نقل از رئیس فرمانده انتظامی مشهد علت سقوط این کارگر را «نامعلوم» گزارش کرد و نوشت که او به‌دلیل «شدت جراحات» جانش را از دست داد. در تهران نیز ریزش مصالح ساختمانی از جرثقیل موجب مرگ یک کارگر در یک ساختمان در دست ساخت شد. به روایت رسانه‌ها رها شدن یک‌باره مصالح از قلاب جرثقیل و سقوط آن بر روی کارگر موجب مرگ او شد. هویت هیچ یک از کارگران اعلام نشده است. به روایت سازمان پزشکی قانونی سالانه ۱۹۰۰ کارگر جانشان را بر اثر حوادث کار از دست می‌دهند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اما در سال ۱۴۰۱ تنها ۷۱۱ مرگ بر اثر حوادث کاری را تایید کرده است که نشان می‌دهد کسر بزرگی از حوادث مرگبار کار در کارگاه‌های خارج از پوشش قانون کار رخ می‌دهد. بیش از نیمی از حوادث مرگبار برای کارگران در صنعت ساختمان رخ می‌دهد.

دو دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی بار دیگر «شبکه سازماندهی اغتشاش» کشف کردند

در آستانه سالگرد قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی و خیزش سراسری ایرانیان، دو دستگاه امنیتی اصلی جمهوری اسلامی بار دیگر مدعی شدند «شبکه‌ای» را دستگیر کرده‌اند که به دنبال «سازماندهی اغتشاشات» بودند. در هفته‌های گذشته، جمهوری اسلامی شمار زیادی از فعالان سیاسی، کنشگران عدالت اجتماعی، فعالان برابری‌خواه و چهره‌های جنبش حقوق زنان را به بهانه‌های مختلف، احضار و دستگیر کرده‌اند. در برخی از موارد مانند یورش برای دستگیری فعالان مدنی و کنشگران حوزه عدالت اجتماعی در استان گیلان، سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات به صورت مشترک ادعای برخورد با «شبکه سازماندهی اعتراضات» را مطرح کرده‌اند. در بیانیه جدید وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه آمده است که افراد دستگیر شده در یک دوره مجازی برای فعالان حوزه زنان و جامعه مدنی شرکت کرده‌ بودند. این دو نهاد امنیتی شرکت در این دوره مجازی را برنامه‌ریزی برای «سازماندهی اغتشاش» دانسته و گفته‌اند که این دوره با «حمایت مالی وزارت امور خارجه آمریکا، هدایت مؤسسه خانه آزادی و مؤسسه خشونت پرهیزی برای دموکراسی و با مدیریت یکی از عناصر سیاسی خارج‌نشین» برگزار شده است. هنوز اسامی افرادی که با این اتهام دستگیر شده‌اند به صورت رسمی اعلام نشده است. در ادامه این بیانیه آمده است که این دوره آموزشی قرار بود در روزهای ۱۶ و ۲۳ شهریور تشکیل شود: «این مؤسسه که آخرین کارگاه آموزشی خود را در تیرماه سال جاری برای فعالان حوزه زنان در خارج از کشور، توسط یکی از خبرنگاران رسانه‌های معاند در دانشگاه امنیتی سواز انگلستان برگزار کرده بود، قصد داشته است طی دو روز ۱۶ و ۲۳ شهریورماه سال جاری، دوره‌ای محرمانه با حضور جمعی از فعالان مدنی و زنان و در بستر فضای مجازی برگزار کند.» صدور بیانیه مشترک دو دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی در مورد برخورد با فعالان در ایران اتفاق جدیدی است که از آبان سال گذشته و در میانه جنبش ژینا (مهسا) رایج شد.

دو مأمور فرماندهی انتظامی در تفتان ترور شدند

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه ۱۵ شهریور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دو نفر از مأموران فرماندهی انتظامی در شهرستان تفتان کشته شده‌اند. در این اطلاعیه که خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی (ایرنا) هم آن را بازنشر کرده است علت کشته شدن این افراد به حمله «اشرار و کوردلان معاند» نسبت داده شد. نام این دو مأمور کشته شده سروان محمد میرشکاری، رئیس اداره پشتیبانی فرماندهی انتظامی تفتان و علی (در برخی منابع رضا) فسنقری، سرباز وظیفه، اعلام شد. در این اطلاعیه آمده است که این دو مأمور در «حال انجام امور خدماتی بودند» که به آن‌ها شلیک شد و مهاجمان هم «به سرعت از محل متواری شدند».