ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

منیژه مؤذن، مترجم و روزنامه‌نگار بازداشت شد

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی پیش از ظهر چهارشنبه ۱۷ آبان منیژه موذن، مترجم و روزنامه‌نگار را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. از دلایل بازداشت، محل نگهداری و اتهام‌ها علیه این روزنامه‌نگار هنوز اطلاعی در دست نیست. منیژه مؤذن، با رسانه «اکو ایران» و هفته‌‌نامه «تجارت‌ فردا» همکاری می‌‌کند. مؤذن در زمینه اقتصاد بین‌الملل فعالیت می‌کند و از او مصاحبه‌های تخصصی نیز درباره مهاجرت منتشر شده است. الهه موسوی، روزنامه‌نگار عرصه محیط زیست و احسان بداغی، روزنامه‌نگار سایت خبری «فراز» نیز در روزهای اخیر به دادسرا احضار شده‌اند.

وزارت ارشاد سامانه سانسور بعد از چاپ کتابِ سانسور‌شده را هم راه‌اندازی کرد

دفتر توسعه کتاب و کتاب‌خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی از راه اندازی «سامانه نظارت مردمی بر آثار منتشر شده» خبر داد. وزارت ارشاد در اطلاعیه‌ای که روز چهارشنبه ۱۷ آبان‌ماه منتشر کرد از «مردم» خواست تا بر اساس اسناد بالادستی در مورد نحوه و گستره سانسور در جمهوری اسلامی که از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است، بخش‌های از کتاب‌های منتشر شده را که «موارد مغایر با ضوابط نشر» دارند گزارش کنند. به این ترتیب دایره سانسور کتاب در جمهوری اسلامی دو مرحله‌ای خواهد شد. یک مرحله پیش از انتشار و اخذ مجوز چاپ و یک مرحله پس از آن و با «گزارش مردمی». وزارت ارشاد می‌گوید هدفش از راه‌اندازی این سامانه «ارتقا و توسعۀ سطح نظارت پسینی بر آثار منتشر شده، نقش‌آفرینی بیشتر مخاطبان در پالایش و سالم‌سازی فضای محتوایی کشور، رصد، شناسایی و برخورد با متخلفان در حوزۀ نشر و کمک به سرعت کار دفتر توسعۀ کتاب و کتاب‌خوانی در امر نظارت پسینی» است.

یورش نیروهای امنیتی به منازل بیش از ۲۰ شهروند بهایی در همدان و بازداشت دست‌کم شش نفر

طبق اطلاعات رسیده به زمانه، سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲، منزل بیش از ۲۰ شهروند بهایی در همدان توسط نیروهای امنیتی مسلح و همراه با خشونت مورد تفتیش قرار گرفت. کلیه لوازم شخصی الکترونیکی، اعتقادی و در برخی موارد وجوه نقد این شهروندان بهایی ضبط شد. در جریان یورش نیروهای امنیتی به منازل شهروندان بهایی در همدان ۶ نفر به نام‌های ندا محبی، عاطفه زاهدی، نورا ایوبی، فریده ایوبی، ژاله رضایی ثمود و زرین احدزاده بازداشت شدند.  همچنین در اقدام نیروهای امنیتی با هماهنگی تعزیرات حکومتی در برخی موارد وسایل کسب و کار این شهروندان بهایی توقیف شد. مغازه‌های این بهائیان به مدت ۱۲ سال است که پلمب شده است. ‌شهروندانی که منازل آنها با یورش نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت عبارتند از: روحیه عبدی، اکبر نورانی، حمید عزیزی، عطاالله رجبی، افشین راشدی، حمید راشدی، اختر نعیمی، خوشگل رضایی، نعیم اقدسی، مظفر ایوبی، فریده ایوبی، منوچهر ایوبی، رامین مقیمی، امین مقیمی، حسن رضایی ثمود، مهران خاندل، پوران خاندل، شجاع جهانگیری، کیومرث راشدی، سامان خدایاری، پرویز سیفی، مسعود آذرنوش، عنایت‌الله تکاپویی، زیبا و آرزو جهانگیری.

وزیر خارجه آمریکا: «فردای غزه» بدون حضور حماس و بدون اشغال اسرائیل خواهد بود

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که برای حضور در نشست وزیران خارجه گروه ۷ کشور صنعتی در توکیو است روز چهارشنبه ۸ نوامبر/ ۱۷ آبان در یک نشست خبری گفت که آمریکا خطوط کلی آینده غزه را ترسیم کرده است. صحبت‌های بلینکن ساعتی پس از انتشار بیانیه وزیران خارجه گروه ۷ انجام شد که در آن بیانیه از اسرائیل خواسته شد که به وقفه بشردوستانه در جنگ برای امداد رسانی به غزه تن دهد و البته حماس را هم به تندی محکوم کرد. بلینکن در نشست خبری گفت که از نظر آمریکا «غزه نمی‌تواند توسط حماس اداره شود. این به سادگی باعث تکرار چیزی مشابه حمله ۷ اکتبر می‌شود. همچنین واضح است که اسرائیل نمی‌تواند غزه را اشغال کند. اکنون، واقعیت این است که ممکن است در پایان درگیری به دوره انتقالی نیاز باشد.» او گفت ایالات متحده معتقد است که عناصر کلیدی در آینده غزه شامل کوچ اجباری فلسطینی‌ها به خارج از غره نیست. او تأکید کرد که باید سازوکاری برای تضمین درگیر نشدن غزه با رویدادهای خشونت‌آمیز و آنچه او «تروریسم» خواند به‌وجود آید. بلینکن گفت که آمریکا مخالف تجزیه و کوچک‌شدن نوار غزه هم هست و البته از کرانه باختری هم غافل نیست و در آن‌جا هم نباید تهدیدی برای اسرائیلی‌ها شکل بگیرد. وزیر خارجه آمریکا بر موضع دولتش برای همراهی با اسرائیل در نفی «آتش‌بس در شرایط کنونی» پای فشرد و گفت که به وزیران خارجه دیگر کشورهای گروه ۷ گفته که آتش‌بس در شرایط کنونی به معنای فرصت دادن به حماس برای تکرار حملاتی مشابه ۷ اکتبر است.

آمریکا: به اوکراین فشار نیاورده‌ایم که با روسیه صلح کند

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز ۷ نوامبر/ ۱۶ آبان گزارش‌ها مبنی بر اینکه آمریکا از اوکراین خواسته است در مذاکرات صلح با روسیه شرکت کند را رد کرد . پاتل به خبرنگاران گفت: «هر گونه مذاکره... به اوکراین بستگی دارد.» شبکه ان‌بی‌سی روز ۳ نوامبر/ ۱۲ آبان گزارش داد که مقام‌های ایالات متحده و اروپا مذاکراتی پشت پرده با دولت اوکراین داشته‌اند و به آن‌ها اطلاع داده‌اند که با روسیه در مورد صلح احتمالی جلساتی خواهند داشت. منابع به ان‌بی‌سی نیوز گفتند که این گفت‌وگوها شامل مواردی است که اوکراین باید از آن‌ها چشم‌پوشی کند و در ازای آن امتیازاتی دریافت کند. پاتل با اشاره به موضع ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به خبرنگاران گفت: «ما از انجام هیچ‌گونه گفت‌وگویی با اوکراین درباره مذاکرات خارج از ساختار فرمول صلح ۱۰ ماده‌ای زلنسکی آگاه نیستیم.» فرمول صلح زلنسکی خواستار خروج کامل نیروهای روسیه از اراضی اشغال‌شده اوکراین و احیای تمامیت ارضی اوکراین است. زلنسکی در مصاحبه‌ای با ان‌بی‌سی در ۵ نوامبر گفت که کشورش تسلیم روسیه نمی‌شود، جنگ به بن‌بست نرسیده است و از متحدان بین‌المللی‌اش خواست به حمایت مالی و تسلیحاتی اوکراین ادامه دهند. حمایت غرب از اوکراین در ماه‌های اخیر متزلزل شده است. نبردهای حزبی درون آمریکا بر سر ادامه یا قطع کمک‌های مالی باعث آشفتگی در مجلس نمایندگان ایالات متحده شده است. برخی از رهبران اتحادیه اروپا هم از ادامه حمایت نظامی خودداری کرده‌اند یا به «خستگی» خود از جنگ اعتراف کرده‌اند. زلنسکی اذعان کرد که این «خستگی» در اروپا واقعی است، اما نگفت که اوکراین آماده است در ازای وعده‌های صلح، خاکش را واگذار کند.

خالد نیک‌سیر «کولبری که قطع نخاع شد» در اردوگاهی در ترکیه: ولیچر ندارم

خالد نیک‌سیر که بنا بر گزارش‌ها پیش از این کولبر بوده است، با انتشار ویدیوهایی می‌گوید بر اثر اصابت تیر قطع نخاع شده و در اردوگاهی در ترکیه بدون ویلچر و امکانات به سر می‌برد. او می‌گوید همراهی ندارد و از افراد، گروه‌ها و نهادهای حقوق بشری درخواست کمک کرده است. او در ویدیویی که ۱۶ آبان ضبط کرده است می‌گوید شب قبل آن پلیس ترکیه او را دستگیر کرده و بدون ملاحظه شرایط خاص او، بدون هیچ امکانات بهداشتی، پاسپورت یا پول او را به اردوگاه پناهجویان منتقل کرده است. کولبران و سوخت‌بران در ایران جز خطرات راه و امکان سانحه با خطر حمله نیروهای هنگ مرزی و تیراندازی آنها مواجه‌اند. هر سال تعداد زیادی از کولبران و سوخت‌بران به همین خاطر جان خود را از دست می‌دهند. سازمان حقوق بشری کردپا گزارش داده است که تنها در سال ۱۴۰۱ و تنها در کردستان ۲۲۵ کولبر کشته و زخمی شده‌اند. از این تعداد ۶ نفر زیر ۱۸ سال بوده‌اند. چندی پیش نیز هه‌نگاو گزارش داد که فقط در ماه اکتبر ۳۰ کولبر در مرزهای کردستان ایران کشته یا زخمی شده‌اند که از این تعداد بیش از ۹۰ درصد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی بوده است. هر سال تعداد زیادی از کولبران و سوخت‌بران به همین خاطر جان خود را از دست می‌دهند. سازمان حقوق بشری کردپا گزارش داده است که تنها در سال ۱۴۰۱ و تنها در کردستان ۲۲۵ کولبر کشته و زخمی شده‌اند. از این تعداد ۶ نفر زیر ۱۸ سال بوده‌اند. چندی پیش نیز هه‌نگاو گزارش داد که فقط در ماه اکتبر ۳۰ کولبر در مرزهای کردستان ایران کشته یا زخمی شده‌اند که از این تعداد بیش از ۹۰ درصد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی بوده است.

جایزه ادبی گنکور در سال ۲۰۲۳ برای یک رمان عاشقانه در پس‌زمینه اختلاف طبقاتی و فاشیسم

جایزه ادبی گنکور در سال ۲۰۲۳ به ژان باپتیس آندره‌آ تعلق گرفت. هیأت داوران جایزه گنکور سه‌شنبه ۷ نوامبر/۱۷ آبان اعلام کرد این نویسنده ۵۲ ساله فرانسوی، معتبرترین جایزه ادبی فرانسه را به خاطر رمان «مراقبش باش» دریافت می‌کند. ماجراهای این رمان در قرن بیستم هنگام حکمرانی فاشیسم بر ایتالیا، پیرامون رابطه عاشقانه یک هنرمند مجسمه‌ساز که به طبقه کارگر تعلق دارد و یک زن اشراف‌زاده اتفاق می‌افتد. ارزش مادی جایزه گنکور فقط ۱۰ یوروست اما کتابی که این جایزه به آن تعلق بگیرد، معمولاً هزاران نسخه به فروش می‌رود و به زبان‌های مختلف هم ترجمه می‌شود. نخستین اثر ژان باپتیس آندره‌آ «ملکه من» نیز بارها تحسین و به چندین زبان ترجمه شده است. آندره‌آ سال ۱۹۷۱ در حومه پاریس متولد شده، در رشته سیاست و اقتصاد تحصیل کرده و یک فیلم سینمایی هم در ژانر وحشت ساخته است.

اکسیوس: بایدن از نتانیاهو آتش‌بس سه‌روزه خواست

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری ایالات متحده آمریکا دوشنبه ششم نوامبر در گفتگویی تلفنی از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل توقف سه‌روزه‌ی حمله‌ها به نوار غزه را درخواست کرد تا در مقابل فرآیند آزادی غیرنظامیان و نظامیانی که در اسارت حماس در این باریکه تحت محاصره هستند، اجرایی شود. وبسایت اکسیوس این خبر را به نقل از دو مقام آمریکایی و اسرائیلی منتشر کرد. مقام آمریکایی به این رسانه گفت که بر اساس گفتگوهای سه‌جانبه آمریکا، اسرائیل و قطر، حماس ۱۰ تا ۱۵ اسیر را همزمان با آتش‌بس آزاد خواهد کرد و وقفه سه‌روزه در حمله‌ها به نوار غزه اجازه خواهد داد تا هویت تمامی اسیرهایش را بررسی کند و فهرست اسامی آن‌ها را به مقام‌های این کشورها ارائه دهد. مقام‌های اسرائیلی می‌گویند ۲۴۰ نفر در اسارت حماس در نوار غزه هستند، بدین‌شکل که ۱۸۰ نفر در اسارت حماس، ۴۰ نفر در اسارت جهاد اسلامی و حدود ۲۰ نفر دیگر در اسارت شبه‌نظامیان نزدیک به این دو نگهداری می‌شوند. حماس سه‌شنبه هفتم نوامبر اعلام کرد می‌خواهد ۱۲ اسیر جنگی دوتابعیتی را آزاد کند، اما حمله‌های اسرائیل اجازه این کار را به آنها نمی‌دهد. نتانیاهو در مقابل به بایدن گفته است به حماس اعتمادی ندارد و نمی‌تواند قبول کند که آنها برنامه آزادی اسیرهای جنگی را در سر داشته باشند. حماس ادعا می‌کند برخی از اسیرهای جنگی در حمله‌های اسرائیل کشته شده‌اند اما اسامی یا جنازه‌های آنها هنوز عیان نشده‌اند.