ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شهریار شمس، دانشجوی بازداشتی قیام ژینا را که از نوشتن عفونامه و تعهد خودداری کرده بود، از دانشگاه آزاد تهران شمال اخراج کردند

شهریار رمضان شمس، دانشجوی کارشناسی مدیریت دانشگاه آزاد، واحد تهران شمال، در پیامی توئیتری از اخراج خود خبر داد. بنا به سندی که شمس در توئیترش منتشر کرده، اخراج او با «استناد به رأی کمیته انضباطی» رخ داده است. به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان کشور، شهریار شمس در جریان قیام ژینا دو بار بازداشت شد و از نوشتن عفونامه و تعهد هم خودداری کرده بود.

تشکل‌های دانشجویی و دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در بیانیه‌ای به سلب حق تحصیل محمد شباهتی، فعال دانشجویی صنفی، اعتراض کردند

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در بیانیه‌ای که به قلم شورای صنفی و سه انجمن علمی این دانشکده نوشته شده و به امضای ۲۰۰ نفر از دانشجویان رسیده است، سلب غیرقانونی حق تحصیل و ممنوع‌الورودی محمد شباهتی، فعال دانشجویی صنفی و از بازداشت‌شدگان جنبش «زن، زندگی، آزادی» را محکوم کردند. این بیانیه ضمن اشاره به روند عمومی تشدید سرکوب دانشگاه‌ها در پی اعتراضات سراسری به دو ترم محرومیت محمد شباهتی از تحصیل اشاره می‌کند که بر اساس اتهاماتی صادر شده که هیچکدامشان در مقررات انضباطی دانشگاه شامل تعلیق و محرومیت از تحصیل نمی‌شوند. همچنین مسئولان دانشگاه دسترسی این دانشجو به سامانه الکترونیکی آموزش و ورود او به خوابگاه و محیط دانشگاه را ممنوع کرده‌اند. همچنین بنابر آنچه در این بیانیه آمده است، در ۱۶ آذر ۱۴۰۱ نیز مسئولان حراست دانشگاه تهران شباهتی را در داخل دانشگاه ضرب و شتم کرده و برای بازداشت تحویل نیروهای امنیتی داده بودند. در ماه‌های اخیر، در پی «جنبش زن، زندگی»، آزادی و در واکنش به مقاومت دانشجویان در برابر سیاست‌های تحمیل حجاب اجباری بر محیط دانشگاه‌ها، مسئولان انضباطی و آموزشی دانشگاه‌ها موجی از صدور احکام اخراج، تعلیق، ممنوع‌الورودی و حتی بازداشت دانشجویان را به راه انداخته‌اند.

ده‌ها نفر در طوفان و سیلاب دو روز گذشته در ایران کشته یا مصدوم شدند

روابط عمومی اورژانس ایران جمعه ۱۹ خرداد اعلام کرد که بر اثر طوفان و سیلاب در دو روز گذشته ۷ نفر جان خود را از دست داده و ۵۹ نفر مصدوم شدند. خبرگزاری فارس نوشته است چهار نفر در استان اصفهان، یک نفر در آذربایجان شرقی، یک نفر در استان مرکزی و یک نفر در زنجان جان خود را از دست داده‌اند. تنها در استان تهران بر اثر طوفان ۲۷ نفر مصدوم شدند. در استان اصفهان بر اثر سیلاب ۱۵ نفر مصدوم شدند. همچنین در اهر دو نفر، مازندران پنج نفر و استان البرز ۱۰ نفر مصدوم شدند. در محور کندوان استان مازندران نیز دو نفر بر اثر ریزش سنگ مصدوم شدند. سازمان مدیریت بحران کشور سطح هشدار تا یکشنبه هفته آینده برای ۲۱ استان را نارنجی اعلام کرد و از مردم خواست تا از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و صعود به ارتفاعات خودداری کنند.

اوکراین: روسیه سد کاخوفکا را منفجر کرده است، مدرک داریم

اوکراین می‌گوید شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد روسیه سد کاخوفکا را منفجر کرده است. مقامات سرویس مخفی اوکراین گفتند که تماس تلفنی نیروهای روسی را ضبط کرده‌اند و این ثابت می‌کند که ارتش روسیه این سد را در جنوب اوکراین منفجر کرده است. سرویس مخفی اوکراین این تماس تلفنی را که حدود نیم دقیقه طول می‌کشد در کانال تلگرامی خود منتشر کرد. گفته می‌شود در این فایل شنیداری یک سرباز می‌گوید سد کاخوفکا در یک اقدام خرابکارانه توسط نیروهای روسی برای ترساندن مردم اوکراین تخریب شده است. در ادامه این سرباز می‌گوید اقدام فوق از کنترل خارج شد. در حال حاضر هیچ امکان بررسی مستقل درباره فایل ضبط شده وجود ندارد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز روسیه را متهم کرد که به فاجعه انسانی پس از تخریب سد افزوده است. او در سخنان ویدئویی روزانه خود حمله به سد کاخوفکا را «محیط‌زیست‌کشی» نامید و گفت نیروهای روسی امدادگران و نقاط تخلیه مردم را گلوله‌باران کردند. ویدئوهای مربوطه روز گذشته در رسانه‌ها منتشر شد.

برای نخستین بار یک زن رئیس بانک مرکزی ترکیه شد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه جمعه ۱۹ خرداد / ۹ ژوئن برای اولین بار در تاریخ این کشور یک اقتصاددان زن به نام حفیظه ارکان را به ریاست بانک مرکزی ترکیه منصوب کرد. ارکان به‌عنوان پنجمین رئیس بانک مرکزی ترکیه جایگزین شهاب کاوجی‌اوغلو شد. اردوغان همزمان کاوجی‌اوغلو را به ریاست سازمان نظارت بانکی منصوب کرد. کاوجی‌اوغلو در سال‌های اخیر سیاست نامتعارف اقتصادی اردوغان را پیش برد که با کاهش سود بانکی موجب تورم شدید و همچنین کاهش ارزش لیر در ترکیه شد. حفیظه ارکان پیش از این مدیر اجرایی بانک «فرست ریپابلیک» و مدیرکل «گلدمن ساکس» بوده است. او در سال ۱۹۸۲ میلادی در استانبول متولد شد و پس از پایان دوره متوسطه از رشته مهندسی صنایع دانشگاه بوغاز ایچی استانبول در سال ۲۰۰۱ فارغ‌التحصیل شد. ارکان سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کرد و در سال ۲۰۰۵ در رشته مهندسی مالی و تحقیق در عملیات تحصیلات خود را به پایان رساند. ارکان همچنین در زمینه علوم مدیریت دوره آموزشی در مدرسه کسب‌وکار هاروارد و دانشگاه استنفورد را طی کرده است.

معاونت دانشگاه آزاد استادان را ملزم کرد به دانشجویان با پوشش اختیاری تذکر دهند

معاونت دانشگاه آزاد در نامه‌ای استادان دانشگاه را ملزم کرد که به دانشجویانی که پوشش اختیاری به تن دارند تذکر دهند و اگر دانشجویان متخلف به آن تذکر توجهی نکردند اسامی آن‌ها را در اختیار مسئولان قرار دهند. در بند نخست این بیانیه آمده است: «ضروری است که استادان از باب حفظ حقوق عامه و تضمین کیفیت یادگیری، به افرادی که مبادرت به کشف حجاب در کلاس درس یا نقض سایر موارد مندرج در دستورالعمل آراستگی و شئون رفتاری می‌نمایند تذکر دهند. معاونت‌های آموزش موظف‌اند این موضوع را با استادان طرح نمایند.» سپس در بندهای بعدی آمده است که چنانچه دانشجویی به این تذکر توجه نکرد، استاد ملزم است نام او را ثبت و در گروه آموزشی قرار دهد و گروه آموزشی هم ملزم است نام دانشجو را در اختیار معاونت آموزشی و کمیته انضباطی قرار دهد. به این ترتیب استاد در حلقه نخست زنجیره‌ای‌ قرار گرفته که ممکن است به اخراج دانشجو منجر شود. معاونت دانشگاه آزاد هشدار داده است که «با هر نوع بی‌توجهی احتمالی به این مفاد ۴ گانه حسب ضوابط قانونی» برخورد خواهد کرد.

احمدرضا رادان، فرمانده کل نیروی انتظامی، از تشدید بگیر و ببند در سواحل خزر خبر داد

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، احمدرضا رادان، فرمانده کل نیروی انتظامی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان مازندران اعلام کرد: نیروی انتظامی برای مقابله با سلب آزادی پوشش از زنان در فصل تابستان در شهرهای ساحلی ایران برنامه ویژه‌ای را تدارک دیده است. رادان اراده نیروی انتظامی برای تشدید بگیر و ببندها را به توقع مردم از این نهاد سرکوبگر نسبت داد و گفت: «اعتقاد داریم مردم از فضا و مواهب طبیعی استان بهره بگیرند و مردم انتظار دارند این بهره‌برداری از مواهب الهی با توجه به رعایت هنجارها باشد.» فرمانده نیروی انتظامی سپس در ادامه افزود: «به همین منظور قرار است برنامه ویژه در این بخش تحت پایش و رصد قرار بگیرد و به سه استان شمالی مازندران، گیلان و گلستان توجه و کمک شده است.» رادان ۱۹ فروردین‌ سال جاری اعلام کرده بود که برای ثبت بی‌حجابی‌ها از فناوری‌ها هوشمند استفاده می‌شود. مرکز اطلاع‌رسانی پلیس نیز هم‌زمان با بیان این خبر، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پلیس «در اقدامی ابتکاری»، به‌منظور جلوگیری از بروز «هرگونه تنش و تزاحم با هم‌وطنان در برقراری قانون حجاب» با استفاده از ابزار و دوربین‌های هوشمند در اماکن و معابر عمومی، برای شناسایی «افراد هنجارشکن» اقدام می‌کند. دوربین‌های هوشمند در عمل اما موبایل‌هایی در دست آمران به معروف و ناهیان از منکر از کار درآمد. به گزارش ایرنا نماینده ولی‌فقیه در این میان بیشتر از کمبود بودجه گلایه‌مند بود تا پوشش اختیاری زنان در شهرهای ساحلی. محمدباقر محمدی لائینی با اشاره به جمعیت میلیونی گردشگران در استان‌ گفت: «به رغم ارائه این میزان خدمات ملی از سوی نیروی انتظامی مازندران اما از اختصاص بودجه ملی خبری نیست.»