ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نیروی انتظامی یک کودک ۹ ساله را در عملیات تعقیب یک خودرو کشت

یک کودک ۹ ساله به نام مرتضی دلف‌زرگانی در شوشتر در جنوب غربی ایران بر اثر تیراندازی ماموران مسلح کشته شده است. فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران شب گذشته کشته شدن این کودک را تایید کرده است. نیروی انتظامی مدعی شده این کودک در عملیات دستگیری پدرش کشته شده و پدرش «سارق ماشین» بوده است. اما پدر این کودک جعفر دلف زرگانى، به سایت خبری جماران گفته است: «ماشین پلیس بدون هیچ هشدار یا اعلام ایست یا آژیر ماشین را به رگبار بست و تیر به کودک برخورد کرد. ۹ ساله ما اصابت کرد و در همان لحظه فوت کرد.» عموی این کودک هم گفته: «زمانی که ماشین کلانتری را پشت سر خود دید، قصد توقف داشت، اما بدون هیچ هشداری و بدون حکم یکباره ماشین به رگبار بسته شد. مرتضی تنها به پدر خود نگاهی کرد، لبخند زد و در جا فوت کرد.» او گفته: «این اتفاق در حوالی ساعت پنج عصر روز جمعه ۱۹ خردادماه ۱۴۰۲ در جاده اهواز به شوشتر، نرسیده به سه‌راهی دیلم رخ داده است.» ماموران پدر این کودک ۹ ساله را بازداشت کرده‌اند. آنها گفته‌اند او «دارای سابقه ۲ فقره حمل مواد مخدر و یک فقره سرقت خودرو» است. بستگان کودک کشته شده، می گویند که گزارش اشتباهی به کلانتری داده شده بود.

کارفرما در حادثه کارخانه روکش لاستیک راور که منجر به مرگ و زخمی شدن دو کارگر شد، مقصر شناخته شد

سه شنبه ۱۶ خرداد، دیوار کارخانه در حال ساخت «روکش لاستیک راور» در استان کرمان فرو ریخت و دو تن از کارگران زیر آوار ماندند. یکی از کارگران ۳۰ ساله در دم جان باخت و کارگر دیگر که به شدت مجروح شده بود از زیر آوار بیرون کشیده شد. با گذشت چند روز از این حادثه مرگ‌بار مجتبی مصباح، مدیرکل کار استان کرمان، کارفرما را «مقصر» حادثه دانسته و گفته است: «الزامات قانونی برای ایمنی در احداث دیوار در کارخانه روکش لاستیک راور آنطور که باید توسط کارفرما رعایت نشده بود». به گفته مصباح، چون دیوار بر اساس اصول فنی ساخته نشده بود، روی دو کارگر ریزش کرده است. او هم‌چنین اعلام کرده است که بررسی‌های تکمیلی درباره این حادثه در دست انجام است و گزارش نهایی بزودی اعلام می‌شود: «کارفرما مورد برخورد قانونی قرار خواهد گرفت و از طرفی جرایم مربوطه و دیه این افراد را نیز پرداخت خواهد کرد.» در حالی که روزانه به دلیل فقدان ایمنی کار و حوادث ناشی از آن تعداد کارگران بسیاری در ایران زخمی و نیز در برخی موارد جان خود را از دست می‌دهند، کارفرماها و پیمانکاران هم‌چنان نسبت در فراهم آوردن حداقل‌ امکانات مناسب و ایجاد محیط ایمن برای کارگران سرباز می‌زنند. ارقام اعلام‌شده از سوی پزشکی قانونی که تنها بخشی از آمار واقعی قربانیان حوادث کار را در بر می‌گیرد، اما همین آمار نشان می‌دهد که روزانه به طور متوسط بیش از پنج کارگر (۵,۲ تن) جان خود را از دست می‌دهند.

یک نماینده مجلس: در نیویورک با آمریکا مذاکره کردیم ولی آن‌ها زیاده‌خواه بودند و توافقی در کار نیست

مجتبی توانگر، نماینده مجلس مذاکرات محرمانه ایران و امریکا در نیویورک و مسقط را تایید کرد. توانگر در توییتی نوشت: «با وجود انجام مذاکراتی در نیویورک توافق قریب‌الوقوعی به دلیل کارشکنی امریکا وجود ندارد. آمریکا در تلاش برای امتیازگیری هسته‌ای از ایران در ازای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده است که این امر خلاف قانون و مغایر منافع ایران است.» پیش از این اکسیوس و چند رسانه غربی و منطقه در مورد مذاکرات مستقیم رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با امیرسعید ایروانی، سفیر ایران در سازمان ملل، در نیویورک خبر داده بودند. این نماینده مجلس در ادامه نوشت: «دولت آمریکا همچنین درصدد کشاندن ایران به مذاکرات مستقیم رسمی است.» او نوشت: «دولت امریکا حتی در زمینه مبادله زندانیان نیز جدی نبوده و آن را به غنی‌سازی مرتبط می‌کند.» به اعتقاد این نماینده مجلس «هدف از فضاسازی‌های رسانه‌ای در مقطع فعلی شرطی‌سازی فضای اقتصادی و وارد کردن شوک به بازار است.» در حالی که رسانه‌های داخلی ایران بیشترین حجم اخبار در مورد احتمال دستیابی به توافق موقت با آمریکا را مطرح می‌کنند، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته‌است که این اخبار کذب است و برجام در مرکز توجه دولت بایدن نیست. در ماه‌های گذشته مذاکرات جانبی برای آزادی زندانیان ایرانی۰آمریکایی محبوس در ایران تشدید شده است. ایران خواهان دسترسی کامل به پول‌های بلوکه‌شده‌اش در کره‌جنوبی است. هنوز توافقی بر سر آزادی این گروگان‌ها به دست نیامده است. میدل‌ایست آی پیش از این نوشته بود بر اساس متن اولیه توافق موقتی که میان ایران و آمریکا به صورت محرمانه مذاکره شده است ایران متعهد می‌شود غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد یا بالاتر را متوقف کند و در ازای اجازه صادرات حداکثر یک میلیون بشکه نفت در روز و دسترسی به «درآمد و پول بلوکه شده خود» داشته باشد.

حکم اعدام دست‌کم دو زندانی در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد

حکم اعدام دو زندانی دیگر از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به اجرا درآمد. بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، حکم دست‌کم دو زندانی که پیش‌تر با اتهامات «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی ارومیه (دریا) به اجرا درآمد. بر پایه این گزارش، حکم یک زن زندانی دیگر به نام پروین موسوی که با اتهام مشابه به اعدام محکوم شده بود، به تعویق افتاد. سازمان حقوق بشر ایران، به نقل از منابع آگاه، دلیل تعویق آن را نامعلوم اعلام کرده است. هویت این دو زندانی اعدامی که حکم آن‌ها در سحرگاه جمعه ۱۹ خرداد به اجرا درآمد، جعفر محمدپور، اهل سردشت و قباد فرهادی، اهل کرمانشاه احراز شده است. اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های دولتی و یا منابع رسمی اعلام نشده است. در سال ۲۰۲۲ تعداد ۲۵۶ نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» در ایران اعدام شدند. پیش‌تر ۱۲ سازمان و نهاد مدافع حقوق بشر، از جمله سازمان حقوق بشر ایران، بنیاد عبدالرحمان برومند، بنیاد سیامک پورزند، کمپین فعالین بلوچ، سازمان کُردپا و آرتیکل ۱۹، با انتشار بیانیه مشترکی نسبت به افزایش اعدام‌‌ها در ایران ابراز نگرانی کرده بودند. این بیانیه گفته است که از یکم ژانویه سال جاری میلادی تاکنون «۲۹۰ نفر» اعدام شده‌اند و این «افزایش ۷۵ درصدی اعدام‌ها در برابر مدت مشابه سال قبل» را نشان می‌دهد.

نیروهای امنیتی دست‌کم ۹ معترض بلوچ را در زاهدان بازداشت کردند

جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲، در سی و ششمین هفته اعتراضات مردمی در زاهدان، نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت گسترده معترضان در مناطق مختلف زاهدان کرده‌اند. بنا بر گزارش خبرگزاری «حال‌وش» که به صورت ویژه اخبار و گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بلوچ‌ها در ایران را پوشش می‌دهد، نیروهای نظامی و لباس شخصی در خیابان مجدیه واقع در منطقه شیرآباد، منطقه غدیر، فلکه خیام و توحید دست‌کم ۹ نفر را که اکثراً زیر ۱۸ سال بوده‌اند، بازداشت کردند. هویت این ۹ معترض بلوچ، یاسر توتازهی، علی زردکوهی، حامد ریگی، عبدالله خروت، ابراهیم گرگیج، علی ریگی، روح‌الله شه‌بخش، حامد خارکوهی و سعید گرگیج اعلام شده است. از هویت سایر بازداشت‌شدگان تا این لحظه اطلاعی در دست نیست.

تداوم بازداشت فواد چوبین-مأموران زندان او را کتک زدند و به انفرادی منتقل کردند

اذیت و آزار و بازداشت بستگان خانواده‌های دادخواه در ایران از سوی نهادهای امنیتی کماکان ادامه دارد. بنا بر گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فواد چوبین، از بستگان آرتین رحمانی، یکی از جان‌باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، علی‌رغم گذشت دو ماه از بازداشت هم‌چنان به صورت بلاتکلیف در زندان شیبان اهواز به‌سر می‌برد. بر بنیاد این گزارش، خانواده چوبین اعلام کردند که اخیراً زندانبانان فواد را مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل کردند. هنگامه چوبین، خواهر فواد چوبین در رابطه با آخرین وضعیت برادرش اعلام کرده که برادرش که بدون اثبات جرم در زندان شیبان اهواز محبوس است، از دو روز قبل تاکنون هیچ تماسی با خانواده نداشته و طبق اخباری که از زندان به دست آن‌ها رسیده، ماموران فواد را مورد ضرب و شتم نیز قرار داده و با دستبند و پابند به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند. هنگامه چوبین پیش‌تر نیز از تحت فشار گذاشتن برادر خود برای گرفتن اعتراف اجباری خبر داده بود. فواد چوبین، دایی آرتین رحمانی ۲۲ فروردین سال جاری توسط نیروهای امنیتی در ایذه بازداشت شد. آرتین رحمانی، نوجوان متولد ۱۳۸۴ در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ایذه، بر اثر شلیک گلوله نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

فیروز نادری، دانشمند ایرانی و از مدیران سابق ناسا درگذشت

 فیروز نادری، دانشمند ایرانی ناسا در ۷۷ سالگی درگذشت. او مدتی پیش به دلیل از دست دادن تعادل زمین خورده و از گردن به پایین فلج شده بود.
فیروز نادری، سه دهه در ناسا کارکرد و شهرت او بیشتر به خاطر دو کاوشگر مریخ یعنی روح و فرصت بود که با مدیریت او اطلاعات زیادی از جمله امید بیشتر به وجود حیات در مریخ را به بشر دادند. این دانشمند ایرانی فروردین ۱۳۷۹ در شرایطی که چندین مأموریت متوالی سازمان فضایی ناسا در پرتاب فضاپیما به سوی مریخ با شکست مواجه شده بود، به عنوان مدیر برنامه‌های اکتشافات مریخ منصوب شد و توانست در طی چهار سال، سه مأموریت مهم از جمله پرتاب دو کاوشگر مریخ‌نورد «روح» و «فرصت» را با موفقیت به انجام رساند.
 او در مدت همکاری خود با ناسا مشاغل فنی و مدیریتی متعددی را در زمینه ماهواره‌های مخابراتی متحرک، رادارهای سنجش از دور، رصدخانه‌های تحقیقاتی اختر فیزیک، اکتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی برعهده داشت. او به عنوان مدیر برنامه منشأ حیات ناسا، مدیر آزمایش‌های پروازی علوم فضا و مدیر طرح پراکندگی سنجی ناسا کار کرد. در مرکز مدیریت ناسا، سرپرستی برنامه فناوری ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای را بر عهده داشت و در JPL نیز مدیر برنامه ماهواره‌های متحرک بود. در پی موفقیت کاوشگرهای مریخ، نادری به سمت معاون و مدیر ارشد برنامه‌ریزی مرکز JPL (آزمایشگاه پیشرانش جت)، از مهم‌ترین مراکز فضایی ناسا منصوب و به عنوان مسئول طراحی برنامه‌ها و راهبردهای مرکز، انتخاب شد. او همچنین مسئولیت طراحی چشم‌انداز راهبردی پنج تا ۲۰ ساله JPL را برعهده داشت.
 پس از انصراف اصغر فرهادی کارگردان فیلم فروشنده از حضور در مراسم اسکار ۲۰۱۷ در اعتراض به فرمان اجرایی ۱۳۷۶۹ مبنی بر جلوگیری از ورود شهروندان هفت کشور مسلمان از جمله ایران به خاک آمریکا، انوشه انصاری و فیروز نادری به‌عنوان نمایندگان فرهادی، جایزه اسکار را به جانشینی از سوی او دریافت کردند. او در مراسم اسکار گفت: «هنگامی که از فضا و بیرون از جو به زمین نگاه می‌کنیم، اتحاد زمین را می‌بینیم. وقتی از فضا به زمین نگاه می‌کنیم خط و مرزها و جنگ ها به چشم نمی‌آیند و تفاوت ها دیده نمی‌شوند.» فیروز نادری حدود ۱۵ روز قبل در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفت و به دلیل برخورد سرش به دیوار و جابجایی مهره گردن، نخاعش آسیب دید و از گردن به پایین فلج شد.فیروز نادری از حامیان جنبش دموکراسی‌خواهی مردم ایران بود.