ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مدرسه دخترانه علیزاده در نایسر سنندج هدف حمله شیمیایی قرار گرفت

بر اساس تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، یکشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، مدرسه دخترانه علیزاده واقع در منطقه نایسر سنندج هدف حمله شیمیایی قرار گرفته است. خبرها و گزارش‌های منتشر شده از مسمومیت شماری از دانش‌آموزان دختر حکایت دارد. در همین ارتباط نیز «کولبرنیوز» با انتشار ویدئویی از انتقال دانش‌آموزان مسموم به بیمارستان توحید سنندج خبر داده و نوشته است وضعیت برخی از این دانش‌آموزان نامناسب گزارش شده است. حملات گسترده شیمیایی به مدارس دخترانه و مسمومیت‌ها در مدارس ایران از آذرماه سال گذشته آغاز شد. این حملات پس از اندکی توقف در فروردین امسال بار دیگر شدت گرفت و ده‌ها مدرسه دخترانه در سراسر شهرهای ایران هدف حملات شیمیایی قرار گرفت. پیش‌ترسازمان عفو بین‌الملل در فراخوانی برای اقدام فوری، اعلام کرده بود که از زمان انتشار خبر حملات شیمیایی به مدارس، مقامات به دنبال پنهان کردن شدت و مقیاس آنها بودند و هنوز تحقیقات مؤثر و مستقلی صورت نگرفته است یا اقدامات معناداری برای پایان دادن به آنها انجام نداده‌اند. مسمومیت دانش‌آموزان نگرانی‌های زیادی به همراه داشت و در برخی شهرها مانند زنجان والدین تصمیم گرفتند برای حافظت از فرزندان‌شان مقابل مدارس کشیک بدهند.

علی خامنه‌ای سالن خالی نمایشگاه حکومتی کتاب را «یک همایش عظیم مردمی» و «شوق‌آور» خواند

علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی ایران که طبق روال هر سال از نمایشگاه حکومتی کتاب در تهران دیدن کرده است، در مصاحبه‌ای تصویری با خبرنگار تسنیم (رسانه وابسته به سپاه پاسداران) و در حالی که در سالن پس‌زمینه‌اش کسی دیده نمی‌شود، نمایشگاه کتاب را یک «همایش عظیم مردمی» خواند. او با «شوق‌آور» و «خرسندکننده» خواندن نمایشگاه حکومتی امسال، افزود: «آنچه امسال در نمایشگاه دیدم، خرسندکننده بود؛ اولاً جمعیت زیاد هم دیده می‌شد و در آمارهایی که به من دادند، تعداد جمعیت بالا و خیلی خوب بوده است. مقدار کتابی که خریداری شده هم خیلی خوب بوده.» این اظهارات خامنه‌ای در حالی است که امسال بسیاری از ناشران شناخته‌شده مثل مرکز،‌ ققنوس‌، نگاه،‌ مروارید،‌ ثالث،‌ چشمه، کتاب پارسه،‌ نیلوفر و قطره به دلایلی از جمله هزینه‌های بالای حضور در نمایشگاه و کاهش شدید قدرت خرید مردم، نمایشگاه کتاب تهران را تحریم کرده‌اند. دورنمای تحریم‌ها و عدم استقبال از نمایشگاه به حدی بوده که مسئولان برگزاری نمایشگاه امسال تصمیم گرفتند برای جلوگیری از اثر تحریم‌ها، به کتابفروشی‌ها مجوز حضور در نمایشگاه بدهند. با این‌همه، چندی پیش خبرگزاری حکومتی مهر از خالی‌ماندن بسیاری از غرفه‌های نمایشگاه خبر داد.

«تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم»:‌ بازنشستگان تأمین اجتماعی در پی اعتراضات هفتگی خود در چندین شهر تجمع و راهپیمایی کردند

به گزارش کانال «اتحاد بازنشستگان» روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی در دنباله سلسله اعتراضات هفتگی‌شان به تحمیل فقر و افزایش نیافتن متناسب حقوق بازنشستگی در چند شهر کشور از جمله شوش، اهواز، کرمانشاه، اصفهان و شیراز در مقابل اداره تأمین اجتماعی شهر تجمع کردند. در شهر شوش، کارگران بازنشسته تأمین اجتماعی شهرستان‌های شوش، کرخه و هفت‌تپه همراه با خانواده‌هایشان در اطراف سازمان تأمین اجتماعی راهپیمایی کردند. بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی کرمانشاه نیز با خواسته‌هایی از جمله همسان‌سازی حقوق‌ها، رسیدگی به وضعیت معیشتی، افزایش حقوق بازنشستگی متناسب با رشد تورم و برخورداری از بیمه درمانی دست به تجمع زدند. همچنین به گزارش کانال سرخط، بازنشستگان اصفهان با شعار «گرانی، تورم صددرصد / حقوق ما ۲۰ درصد» در اعتراض به افزایش ناچیز حقوق بازنشستگی تجمع کردند. کارگران بازنشسته اهواز نیز مقابل استانداری خوزستان و کارگران بازنشسته شیراز مقابل ساختمان تأمین اجتماعی این شهر در خیابان ستارخان جمع شدند. بازنشستگان تأمین اجتماعی که از زمستان سال ۱۴۰۱ دور تازه‌ای از اعتراض هفتگی را آغاز کرده‌اند خواهان افزایش دستمزد بر اساس نرخ تورم و سبد معیشت، برخورداری از بیمه درمانی کامل رایگان و پرداخت بدهی دولت به صندوق بازنشستگی هستند.

دادگاه ایلام محمد عباس‌زاده، هنرمند کُرد را به شش و ماه و یک روز حبس محکوم کرد

بنا بر گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، محمد عباس‌زاده، هنرمند اهل ایلام از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو این شهر به اتهام «توهین به ائمه اطهارین و و نشر اکاذیب» به شش ماه و یک روز حبس، پرداخت ۲۴ میلیون تومان جزای نقدی و مجازات تکمیلی محکوم شد. دادگاه انقلاب همچنین این هنرمند را به نوشتن ٥٠ صفحه مقاله با دست‌خط خود درباره "عواقب توهین به مقدسات در آخرت" محکوم کرده است. محمد عباس‌زاده پیش‌تر نیز از سوی دادگاه انقلاب ایلام به اتهامات «حضور در تجمعات و اغتشاشات، خواندن سرود برای ژینا-مهسا امینی، تشویش اذهان عمومی و ارتباط با معاند» به یک سال حبس تعلیقی، پرداخت پنج میلیون تومان جزای نقدی و ٧٤ ضربه شلاق محکوم شده بود. محمد عباس‌زاده در تاریخ بیست و هفتم مهرماه ١٤٠١ در منزلش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بعد از چند روز نگهداری در سلول انفرادی به زندان مرکزی ایلام منتقل شده بود. عباس‌زاده پس از اتمام مراحل بازجویی در تاریخ ۱۲ آبان‌ماه ١٤٠١ با تودیع قرار وثیقه ٧٠٠ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان ایلام آزاد شده بود.

آغاز انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه: اردوغان و قلیچداراوغلو رأی خود را به صندوق انداختند

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی یکشنبه ۱۴ مه/۲۴ اردیبهشت در ترکیه آغاز شد. این انتخابات بزرگترین چالش سیاسی پیش روی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه محسوب می‌شود. طبق گزارش‌ شبکه الجزیره ناظران از میزان بالای مشارکت در تمامی شهرهای ترکیه خبر داده‌اند. پیشتر در انتخابات سال ۲۰۱۸ هم مشارکت در انتخابات در ترکیه نزدیک به ۸۷ درصد ثبت شد. در انتخابات روز یکشنبه بیش از ۶۴ میلیون نفر در این انتخابات برای انتخاب رئيس جمهوری و و نمایندگان پارلمان برای یک دوره پنج‌ساله رأی خواهند داد. بیش از ۳۰ حزب سیاسی و بیش از ۱۵۰ نامزد مستقل پارلمانی در این انتخابات رقابت می‌کنند. کمال قلیچداراوغلو، چهره اصلی اپوزیسیون و رئیس حزب جمهوری خواه خلق که رقیب اصلی اردوغان محسوب می‌شود در زمان انداختن رأی خود به صندوق گفت:‌ همه در ترکیه «دلشان برای دموکراسی تنگ شده است». قلیچداراوغلو وعده داده سیستم حکمرانی ترکیه را از سیستم ریاست جمهوری اردوغان،که در همه‌پرسی سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید به سیستم پارلمانی برگرداند و استقلال قوه قضائیه را احیا کند.  طبق گزارش خبرگزاری آناتولی رجب طیب اردوغان هم در زمان رأی‌دادن از رأی دهندگان خواست که در انتخابات شرکت کنند و «قدرت دموکراسی ترکیه» را نشان دهند. او همچنین گفت امیدوار است نتیجه انتخابات نتیجه خوبی برای آینده کشور باشد. طبق قوانین ترکیه، انتشار هر نوع گزارشی درباره نتایج انتخابات تا ساعت ۹ شب ممنوع است. نتیجه این انتخابات اما ممکن است به دو دهه حکومت اردوغان و اسلامگرایان بر ترکیه خاتمه دهد. در انتخابات پارلمانی هم حزب «عدالت و توسعه»، حزب اردوغان و اسلامگرایان باید بر سر کرسی‌ها با «ائتلاف ملت» متشکل از ۶ حزب مخالف دولت به رهبری کمال قلیچداراوغلو رقابت کند.

رئیس سازمان هواشناسی: سرعت افزایش دما در ایران دو برابر میانگین جهانی است

سحر تاجبخش، رئیس سازمان هواشناسی ایران نسبت به سرعت گرمایش زمین در ایران هشدار داد و گفت: میانگین افزایش دمای کشور ما با سرعتی دو برابر روند جهانی پیش می‌رود. به گفته او «دمای میانگین کشور در پنج دهه گذشته و با استفاده از درون‌یابی داده‌های دیدبانی ایستگاه‌های هواشناسی معرف افزایش دمای دهه‌ای تقریباً با شیب ۰.۴ درجه سلسیوس است که حدود دو برابر آهنگ افزایش جهانی است و بیانگر گرمایش محیط و تغییر اقلیم کشور با سرعت بیش از میانگین جهانی است.». رئیس سازمان هواشناسی در حالی در باره سرعت گرمایش دما در ایران ابراز نگرانی کرده است که جمهوری اسلامی در شمار ۱۰ کشور تولیدکننده دی‌اکسید کربن قرار دارد و حاضر به پیوستن به معاهده اقلیمی پاریس نیست.

جانشین پلیس راهور: ایمنی خودروهای داخلی طی ۱۰ سال یک درصد هم افزایش نیافته است

تیمور حسینی، جانشین فرمانده پلیس راهور ایران در انتقاد از شرکت‌های خودروسازی گفت: با وجود توقف خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ «ما همچنان شاهد تولید خودروهایی با بن‌سازه (پلتفرم) پراید و پژو ۴۰۵ هستیم». به گفته او این دو خودرو همچنان در صدر تصادف‌های منجر به فوت هستند. حسینی گفت: « علی‌الظاهر تولید یک خودرو متوقف می‌شود اما با همان بن‌سازه، خودروهای دیگری تولید می‌شود که فقط در ظاهر با هم متفاوت هستند و از نظر ایمنی هیچ تفاوتی با خودرویی که تولیدش متوقف شده است، ندارد». او در بخش دیگری از گفت‌وگویش با خبرگزاری تسنیم، از عدم توجه شرکت‌های خودروسازی به افزایش کیفیت خودروها انتقاد کرد و گفت: «در ۱۰ سال گذشته حتی به‌اندازه یک درصد هم شاهد افزایش کیفیت خودروهای تولید داخل در راستای ایمنی و ارتقای ایمنی نبوده‌ایم.». ناایمن بودن خودروهای ساخت داخل تلفات تصادف‌های جاده‌ای را در ایران افزایش داده است. بر اساس گزارش پلیس در سال ۱۴۰۱، ۱۹ هزار و ۴۹۱ شهروند ایران در تصادف‌های جاده‌ای کشته شدند. این آمار نسبت به یک سال قبل‌تر (۱۴۰۰) ۱۶ درصد بیشتر است. فرمانده پلیس راهوار گفت: «خودرو می‌تواند به‌گونه‌ای طراحی شود که قادر به پیشگیری از تصادف باشد و در صورت تصادف بتواند جان سرنشینان خود را حفظ کند».

یک کارگر شهرداری در اثر حادثه تصادف در بندرعباس جان‌باخت

خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) به نقل از یک منبع کارگری از مرگ یک کارگر رفتگر شهرداری بندرعباس بر اثر حادثه تصادف خبر داده و نوشته است که این حادثه در روزهای گذشته برای یکی از کارگران خدماتی شاغل در سایت بازیافت شهرداری بندرعباس در حوالی روستای جمال احمد اتفاق افتاده است. هویت این کارگر جان‌باخته علی اسماعیلی، ۴۰ ساله عنوان شده است. بر بنیاد این گزارش، علی اسماعیلی بر اثر شدت ضربه وارده در محل قبل از انتقال به بیمارستان جان باخته است. این منبع هم‌چنین به ایلنا گفته است: «مرگ کارگران پاکبان در شهرداری بندرعباس در حین شیفت کاری، مسبوق به سابقه است. روز یازدهم بهمن ماه سال گذشته نیز (۱۴۰۱) یکی دیگر از کارگران خدماتی شاغل در شهرداری بندرعباس در حوالی میدان فرودگاه (پایگاه هوایی) بر اثر حادثه تصادف جان خودرا از دست داده است.» در خبری دیگر و در ادامه بی‌توجهی به وضعیت ایمنی کارگران، ایلنا گزارش کرده ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، یک کارگر ساختمانی با سقوط از ارتفاع یک کارگاه ساختمانی در گرگان دچار حادثه شد و میلگردهای قرار داده شده در محل دیواره‌های ساختمان در بدن او فرورفت که منجر مصدومیت این کارگر شد. دلایل سقوط این کارگر تاکنون نامعلوم گزارش شده است. بر اساس این گزارش، عوامل امداد و نجات شهر گرگان این کارگر مصدوم ۲۰ساله را به همراه میلگرد بریده‌شده (که از کتف وارد واز سرشانه کارگر خارج شده بود) برای مداوا به بیمارستان تحویل دادند.در این گزارش به هویت این کارگر اشاره‌ای نشده است.

دادگاه انقلاب اصفهان عنایت‌الله نعیمی، شهروند بهایی را به ۱۵ سال زندان محکوم کرد

بنا بر گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عنایت‌الله نعیمی، شهروند بهایی محبوس در زندان اصفهان از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان، از بابت اتهام «تشکیل دسته یا جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» مجموعاً به ۱۵ سال حبس تعزیری، جزای نقدی و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عنایت الله نعیمی، شهروند بهایی، روز شنبه ۱۶ اردیبهشت برگزار و پس از پایان جلسه، نیروهای امنیتی او را بازداشت کردند. بر پایه این گزارش، «تشکیل شبکه یاران ایران و ارتباط با تشکیلات بهائیت در اسرائیل» از جمله مصادیق اتهامی این شهروند بهایی است. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال زندان در خصوص او قابل اجرا خواهد بود. چهارشنبه ششم مهرماه ۱۴۰۱، عنایت‌الله نعیمی، شهروند ۶۷ ساله بهایی، ساکن اصفهان با یورش نیروهای امنیتی در منزل‌ شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. مأموران امنیتی در زمان بازداشت تمامی وسایل ارتباطی این شهروند بهایی را ضبط کرده و با خود بردند. هم‌زمان نیروهای امنیتی با یورش به باغ شخصی و هم‌چنین محل کار او، لپ‌‌تاپ حسابداری و دیگر مدارک مربوطه را ضبط کردند. عنایت‌الله نعیمی، برادر عفیف نعیمی، زندانی و از مدیران سابق جامعه بهایی ایران موسوم به «یاران ایران» است. عنایت‌الله نعیمی مدتی پس از بازداشت با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اصفهان آزاد شده بود.

قصرشیرین در کمتر از ۲۴ ساعت هفت بار لرزید

قصرشیرین در استان کرمانشاه ساعت هشت و ۴۱ دقیقه صبح ۲۴ اردیبهشت برای هفتمین بار در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت لرزید. رسانه‌های داخلی ایران قدرت آخرین لرزش زمین در قصرشیرین را ۳٬۳ درصد اعلام کردند. پیشتر نیز در ساعت شش و ۱۱ دقیقه صبح یک زلزله ۳٬۶ در این منطقه ثبت شده بود. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه گفت بر اساس ارزیابی‌های اولیه تا کنون هیچ‌گونه خسارتی اعلام نشده است. به گفته او تیم‌های عملیاتی هلال احمر کرمانشاه در حالت آماده باش قرار دارند. شامگاه شنبه ۲۳ اردیبهشت هم در فاصله کمتر از نیم ساعت دو زمین لرزه به قدرت ۴٬۵ و ۳٬۲ ریشتر قصرشیرین را لرزانده بود. سایت زلزله‌نگاری ایران گفته است که از عصر ۲۳ اردیبهشت تا صبح ۲۴ اردیبهشت هفت زمین لرزه را در این منطقه ثبت کرده است که قوی‌ترین آن با شدت ۴٬۵ بود.

کمبود دارو سلامت بیماران هموفیلی را تهدید می‌کند

احمد قویدل، مدیرعامل سابق انجمن حمایت از بیماران هموفیلی کمبود دارو این گروه از بیماران را «جدی» خواند و گفت که سلامت این بیماران در مخاطره است. به گفته او با کاهش تولید داخلی و واردات سهیمه دارویی بیماران نصف یا یک سوم شده است. قویدل گفت: «وقتی بیماران نمی‌توانند متناسب با وزن و شدت خونریزی دارو دریافت نمایند اولین عارضه‌ای که به آن دچار می‌شوند، انواع معلولیت‌ها است.». او وزارت بهداشت و درمان را مسئول عدم تامین دارو برای بیماران هموفیلی خواند و افزود: «پس از مشخص شدن ناتوانی تولید کننده داخلی برای تأمین فاکتور ۸ اولین فراخوان فوریتی برای واردات دارو ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ خطاب به شرکت‌های دارویی اعلام گردیده است. از آنجا که این نوع داروها معمولاً در بازار جهانی به صورت آماده به ندرت وجود دارد و بر اساس سفارش ساخته می‌شود، دسترسی بیماران به دارو در گرو عقد قرارداد و تأمین ارز از یک سو و پایان مدت زمانی برای تولید این داروها است، لذا انتظار می‌رود کمبودهای دارویی تا ۵ الی ۶ ماه آینده تداوم یاید.». او «بی توجهی دولت به درخواست‌های رئیس سازمان غذا و دارو و هشدارهای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس» را عامل به وجود آمدن بحران دارویی عنوان کرد.

نظام سلامت ایران ۷۰ هزار پرستار کم دارد

عباس عبادی، معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان ایران سرانه پرستار به تخت بیمارستانی را کمتر از یک نفر اعلام کرد. به گفته او سرانه استاندارد تعیین شده در وزارت بهداشت و درمان ۱٬۸ پرستار به ازای هر یک تخت بیمارستانی است اما میانگین کشوری در حال حاضر ۰٬۹۵ نفر است. او گفت در برخی مناطق این رقم از ۰٬۶ تا ۱٬۲ نفر متغیر است که «فاصله قابل توجهی» با استاندارد دارد. معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان شمار پرستاران مورد نیاز برای رسیدن به سرانه استاندارد را هفتاد هزار نفر اعلام کرد اما گفت که تنها برای صدور مجوز استخدام ۲۵ هزار نفر «پیگیری شده است». او در باره نتیجه پیگیری صدور مجوز استخدام پرستاران سکوت کرد. عبادی اظهارامیدواری کرد وزارت بهداشت و درمان با «سازمان‌های فراوزارتی» به زبان مشترک برسد تا مردم از کمبود پرستار آسیب نبینند. او همچنین از سازمان امور استخدامی و برنامه و بودجه خواهش کرد «با وزارت بهداشت همکاری کند تا جذب حداکثری نیرو در این بخش اتفاق افتد.». کمبود پرستار در نظام سلامت ایران سبب فشار مضاعف بر پرستاران که با قراردادهای موقت استثمار می‌شوند، و اعتراض آنها به نابرابری و تبعیض مزدی شده است.

«فروش فیلترشکن در ایران نسبت به سال ۱۳۹۷، ۱۰ برابر شده است»

سایت «انتخاب» به نقل از مهدی مصلحی که او را «کارشناس امنیت فضای مجازی» نامید، از ده برابر شدن تراکنش فروش وی‌پی‌ان (فیلترشکن) نسبت به سال ۱۳۹۷ خبر داد. مصلحی گفت: آمار دقیقی از فیلترشکن‌ها ارائه نمی‌شود و آمارهای فعلی تخمین است اما «گفته‌اند تا سال ۹۷ تراکنش فروش وی پی ان در ماه۵۰ میلیارد تومان بوده است و با توجه به وضعیت سال گذشته این عدد به نزدیکی ۵۰۰ میلیارد تومان هم رسیده است». به گفته او این وضعیت «خیلی از شرکت‌ها را تشویق می‌کند تا به سمت ساخت وی پی ان بروند». او به نقل از یکی از مسئولین سازمان تنظیم مقررات گفت: «از ۸۰ میلیون مخاطب نزدیک به ۸۰ درصد از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد چه عدد بزرگی از نظر مصرف اینترنت و هزینه‌ای که این وسط جا به جا می‌شود نصیب کسانی می‌شود که کار وی پی ان می‌کنند.». شورای عالی فضای مجازی در طرحی که به صیانت از فضای مجازی شهرت یافت و بدون تصویب در مجلس شورای اسلامی اجرا شد، خرید و فروش فیلترشکن را جرم‌انگاری کرده است. با این حال برخی از شرکت‌های متعلق به نزدیکان اعضای هیئت وزیران دولت سیزدهم در خرید و فروش وی‌پی‌ان نقش دارند. پسر انسیه خزعلی، معاون امور بانوان و خانواده رئیس دولت سیزدهم که در کانادا ساکن است یکی از «آقازاده»ها است که از فیلترینگ شدید اینترنت سود می‌برد. حکومت ایران از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ همزمان با آغاز اعتراض‌های گسترده به قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی دسترسی به اینترنت را به شدت محدود کرد. علیرغم وعده چند باره وزیر ارتباطات برای رفع بخشی از محدودیت‌های اعمال شده همچنان بسیاری از اپلیکیشن‌ها و رسانه‌های خبری فیلتر شده‌اند و کاربران تنها با استفاده از فیلترشکن می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

«پدیده پشت‌بام خوابی و خانه‌های اشتراکی در تهران هر روز گسترش می‌یابند»

احمدرضا سرحدی که رسانه‌های داخلی ایران او را «کارشناس بازار مسکن» معرفی کردند، از افزایش پشت‌بام خوابی و اجاره خانه‌های اشتراکی در حلبی‌آبادهای پیرامون تهران خبر داد و گفت به دلیل ناتوانی دولت در کنترل نرخ تورم «روز به روز این وضعیت بدتر خواهد شد. این پدیده آنقدر زیاد خواهد شد که دور تا دور شهر را حلبی‌آبادها محاصره خواهند کرد.». او «بی تعادلی» اجاره مسکن و هزینه‌های زندگی و «مشکل درآمد برای افراد نیازمند و توزیع ناعادلانه» را عامل رشد پشت‌بام خوابی بیان کرد و افزود: «خیلی طبیعی است که بپذیریم عده‌ای نمی‎توانند خانه‌‎ای را حتی در محلات پایین تهران کرایه کنند. اجاره کردن یک خانه۵۰ متری در نازی‌آباد الان به صد میلیون، ماهی ده میلیون رسیده است». سرحدی سیاست‌های دولت برای تامین مسکن ارزان‌قیمت را هم کاملا شکست‌خورده توصیف کرد و گفت: «فقط سوداگران هستند که خانه را بین خود خرید و فروش می‌کنند. الان مصرف‌کننده نمی‌تواند خانه بخرد». میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران دی ماه ۱۴۰۱ از ۵۵ میلیون تومان عبور کرد

شیر و شکر را به صورت رسمی گران کردند

در یک روز ستاد تنظیم بازار و وزارت جهادکشاورزی افزایش قیمت دو کالای خوراکی را به صورت رسمی ابلاغ کردند. سرپرست وزارت جهادکشاورزی در یک نامه به وزارت اقتصاد قیمت شیرخام را ۱۵ هزار تومان اعلام کرد که سه هزار تومان بیشتر از قیمت تعیین شده برای این کالا در سال ۱۴۰۱ است. به گفته سرپرست وزارت جهادکشاورزی افزایش قیمت شیرخام «به استناد به اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی مصوب مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است و در شورای قیمت گذاری محصولات اساسی تعیین شده است.». با افزایش قیمت شیرخام به احتمال فراوان فرآورده‌های لبنی نیز در روزهای آینده گران خواهند شد. همزمان با ابلاغ وزارت جهادکشاورزی، دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر هم در نامه‌ای به شرکت‌های تولید قند و شکر قیمت مصوب شکر را ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد. این رقم ۱۰ درصد گران‌تر از نرخ رسمی تعیین شده برای شکر در سال ۱۴۰۱ است. قیمت شکر در روزهای گذشته به صورت غیررسمی در بازار افزایش یافته بود و مصرف‌کنندگان هر کیلوگرم شکر را که نرخ مصوب آن ۲۱ هزار تومان اعلام شده بود، تا ۳۳ هزار تومان هم خریداری کردند. مقام‌های دولتی و صنفی افزایش هزینه تولید، کاهش تولید داخلی شکر و نیاز به واردات را از جمله دلایل خود برای افزایش قیمت این کالا اعلام کرده‌اند. افزایش زنجیره‌ای قیمت مواد غذایی در دومین ماه سال جاری در حالی اعلام می‌شود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در آغاز سال ۱۴۰۲ مهار تورم را اصلی‌ترین برنامه دولت عنوان کرد. برخلاف این نامگذاری نمایشی در دو ماه آغاز سال جاری روند افزایشی قیمت کالا و خدمات عمومی تداوم یافته است. شوراهای اسلامی شهر نرخ حمل و نقل عمومی را افزایش دادند، هیئت وزیران تعرفه خدمات درمان را حداقل ۲۵ درصد گران کرد و ستاد تنظیم بازار هم نرخ مصوب گوشت مرغ و تخم‌مرغ را برای چندمین بار تغییر داد. پیش از آن نیز دولت و مجلس نرخ خرید تضمینی گندم را چهار هزار تومان افزایش داده بودند. بنیاد ملی گندمکاران خواستار افزایش بیشتر نرخ گندم شده است و امکان دارد دولت با این درخواست موافقت کند که نتیجه آن افزایش رسمی نرخ نان خواهد بود. نانوایان به صورت رسمی خواستار افزایش حداقل ۳۰ درصدی نرخ نان شده‌اند و به گفته دبیر اتحادیه نانوایان سنتی تهران مسئولان دولتی قول دادند تا پایان اردیبهشت نرخنامه جدید را تصویب و ابلاغ کنند.