ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ثبت بیش از ۸۵ هزار #همسرآزاری در سال گذشته

سازمان پزشکی قانونی ایران از ثبت ۸۵ هزار و ۴۲۰ مورد همسرآزاری در سال ۱۳۹۸ خبر داده است. عباس مسجدی آرانی با ارائه خلاصه‌ای از آمار سال گذشته «داد زدن، فحش دادن، انداختن بار زندگی روی دوش همسر، حصار کشیدن دور همسر، تحقیر، بداخلاقی و انعطاف ناپذیری» را از مصادیق همسرآزاری شمرده است. رییس پزشکی قانونی آمار #خودکشی را ۵۱۴۳ مورد اعلام کرده که بیش از سه هزار و ۶۰۰ مورد مربوط به مردان است. استان‌های محروم مانند کهگیلویه بویراحمد، ایلام و کرمانشاه بیشترین آمار خودکشی را دارند. خودکشی با طناب هم بیشترین عامل مرگ در این موارد بوده است.

یک #قتل_ناموسی دیگر این بار در #کرمانشاه:‌ زن جوان ۱۸ ساله و باردار بود

یک زن جوان در کرمانشاه به دست خانوادە خود بە قتل رسیدە و هیچ یک از قاتلان بازداشت نشدەاند. برپایە گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو، روز پنج شنبە ٢٩ خرداد/ ۱۸ ژوئن یک زن ١٨ سالە با نام سمیە فتحی به دست پدر، برادر و دیگر اعضای خانوادەاش با خوراندن قرص برنج بە قتل رسیدە است.سمیە فتحی اهل دهستان قلعە زنجیر شهرستان دالاهو و ساکن محلە درە دریژ (شهرک مهدیە) کرمانشاه بودە است. بە گفتە یک منبع مطلع، سمیە متاهل و حاملە بودە و بە دلیل هر آنچە مسائل ناموسی و ارتباط با جوان دیگری خواندەاند، بە قتل رسیدە است. این منبع در ادامە اعلام کرده خانوادە سمیە پس از بە قتل رساندن او هیچ گونە مراسم عزاداری برگزار نکردە و هیچ یک از قاتلان وی نیز توسط نیروی انتظامی بازداشت نشدەاند. این چهارمین قتلی است که در روزهای گذشته به عنوان قتل ناموسی و زن کشی خبرساز شده است.

#البرز_زارعی، فعال محیط زیست و ناجی دیل درگذشت

البرز زارعی، کوهنورد اهل کهگیلویه و بویراحمد که در جریان مهار آتش در جنگل‌های کوه دیل در گچساران دچار سوختگی شده بود، در بیمارستانی در اصفهان درگذشت. به‌گزارش رسانه‌های داخلی ایران، البرز زارعی ۲۹ ساله در بیمارستان به‌دلیل جراحات ناشی از سوختگی شدید عصر روز جمعه ۳۰ خردادماه، جان باخته است. این فعال محیط زیست پیش از این در انجمن محیط زیستی «سبزگامان گچساران» فعالیت داشته است. بنا بر اعلام شاهدان عینی، البرز زارعی در حین مهار آتش‌سوزی جنگل‌های دیل در محاصره آتش قرار گرفت که هنگام فرار از آتش، قصد بالا رفتن از تخته سنگ بزرگی را داشت که سقوط کرد و در آتش سوخت. وحید محمدی تبار، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد پس از جان‌باختن البرز زارعی او را «فداکار خدمت» توصیف کرد و گفت: «بلافاصله پس از دریافت گزارش این حادثه [سوختگی البرز زارعی] از طرف چند امدادگر حاضر در محل، بالگرد برای انتقال او درخواست شد اما به دلیل ناتوانی بالگرد برای نشستن در محل حادثه، مصدوم با آمبولانس به بیمارستان اعزام شد.» به‌گفته محمدی تبار، کارکنان نهادها و افرادی که داوطلبانه یا به درخواست سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به فراخوان درحوادث و بحران‌ها، تحت مدیریت این سازمان به هر نحو همکاری می‌کنند، در صورت آسیب یا فوت ناشی از انجام وظایف محوله، به‌عنوان «فداکار خدمت» شناخته می‌شوند. آتش سوزی‌های جنگلی در حوزه رشته کوه زاگرس، هفته‌هاست که ادامه دارد. گزارش، عکس و فیلم‌های منتشر شده از سوی منابع محلی و شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی حکایت از این دارد که در بسیاری از نقاط هیچ گروه ونهاد دولتی حاضر نیست و مردم محلی در تلاشند تا آتش را خاموش کنند. برخی از مسئولان محلی در هفته‌های گذشته هشدار داده‌اند که برای مهار آین آتش‌سوزی‌ها به بالگردهای آب‌پاش و هلی‌برد نیروی انسانی نیاز است اما در بسیاری مناطق این امکانات تأمین نشده است.