ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه دولت سوئد را به دلیل زندانی کردن حمید نوری تهدید کرد: «کاری نکنند که برای آن‌ها هم ناامنی بیاورند»

در جریان محاکمه حمید نوری، از عاملان کشتار زندانیان سیاسی در دهه ۱۳۶۰ ده‌ها تن از خانواده‌های کشته‌شدگان و زندانیان سیاسی در دادگاه شهادت دادند که او در اعدام و شکنجه زندانیان دست داشته است و دادگاه استکهلم پس از شنیدن شکایت و شهادت شاکیان و شاهدان و دفاعیات حمید نوری او را به حبس ابد (حداکثر ۲۵ سال حبس) محکوم کرد. با وجود این، کاظم غریب‌آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمعه ۳۰ تیر در سخنان تازه‌ای درباره محاکمه حمید نوری در سوئد گفت: «ماهیت پرونده‌ نوری کاملآً سیاسی بود و نظام قضایی سوئد برای تشکیل چنین پرونده‌ای هیچ ادله‌ای نداشت و تقریباً ۱۸ ماه طول کشید تا دادستان بتواند کیفرخواست را به دادگاه ارائه کند.» غریب‌آبادی افزود: «ما به‌صراحت به سوئدی‌‌ها هشدارهای لازم را دادیم که اقدام شما اجرای عدالت و پیگیری عدالت نیست؛ بلکه حمایت از تروریسم است؛ چون تروریست‌های وابسته به منافقین این پرونده را نزد دادستانی سوئد مطرح کردند.» او حتی سوئد را تهدید به «ناامنی» کرد و گفت: «به سوئد هشدار‌های لازم را دادیم تا کاری نکنند که اقدامات گروهک‌های تروریستی از جمله منافقین برای آن‌ها هم ناامنی بیاورند که در صورت ادامه دادن این روند این ناامنی را ایجاد خواهند کرد.» دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه دولت سوئد خواست تا «تصمیم درست» را بگیرد و تأکید کرد که «هر تصمیم اشتباهی می‌تواند آثار منفی را در حوزه‌های مختلف خودش داشته باشد».

در نیشابور پنج واحد صنفی را به‌خاطر عدم رعایت حجاب اجباری پلمب کردند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی، فرمانده انتظامی شهرستان نیشابور روز سی‌ام تیر از پلمب پنج واحد صنفی در این شهر در پی اجرای طرح موسوم به «عفاف و حجاب» خبر داد. حسین احمدی گفت: «مأموران دایره نظارت بر اماکن عمومی در اجرای طرح عفاف و حجاب در ۲۴ ساعت گذشته با همراهی اتاق اصناف و در هماهنگی با مقام قضایی از ۳۵ واحد صنفی بازدید و پنج واحد صنفی را به خاطر رعایت نکردن قوانین و دستورالعمل‌ها پلمب کردند.» این مقام انتظامی همچنین از صدور ۲۲ مورد تذکر و اخطار پلمب خبر داد. پیشتر احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی از اجرای طرح «برخورد با بی حجابی» از روز شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ خبر داده بود. رادان توقیف خودرو، پلمب واحد صنفی و معرفی شهروندان به محاکم قضایی را از جمله مواردی عنوان کرده بود که در برخورد با عدم رعایت حجاب اجباری اجرا خواهد شد. در پی اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، جمهوری اسلامی طرح‌ها و سیاست‌های گوناگونی برای سرکوب حق پوشش اختیاری اتخاذ کرده که از جمله آن‌ها مجازات و پلمب کسب‌وکارهایی است که صاحبان یا مشتریانشان حجاب تحمیلی را رعایت نمی‌کنند.

دبیرکل سازمان ملل: دوران جدیدی از بحران‌ها و درگیری‌ها در جهان آغاز می‌شود

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست این سازمان در نیویورک برای صلح اعلام کرد که جهان به سمت دوران جدیدی از بحران‌ها و درگیری‌ها می‌رود. گوترش در این سخنرانی گفت: «دوره پس از پایان جنگ سرد به پایان رسیده است. اکنون دورانی در حال شکل‌گیری است که مشخصه آن میزان بالایی از تنش‌ها و رقابت‌های ژئوپلیتیکی بین قدرت‌های بزرگ است و این، دیدگاه سازمان ملل را که همه کشورها باید برای حل مشکلات جهانی با یکدیگر همکاری کنند به خطر می‌اندازد.» به‌گفته گوترش، بزرگترین چالش‌ها شامل درگیری‌های پیچیده و مرگبار مانند جنگ روسیه علیه اوکراین، نگرانی در مورد تشدید تنش‌های هسته‌ای، افزایش نابرابری‌ها در جوامع مختلف و نقض حقوق بشر است. گوترش افزود «برنامه جدید صلح» سازمان ملل تلاشی برای مقابله با تهدیدات است. او بر اهمیت حفظ چندجانبه‌گرایی در روابط بین‌المللی تأکید کرد.

سفر جداگانه نتانیاهو و محمود عباس به ترکیه

محمود عباس، رئیس‌تشکیلات خودگران فلسطین و بنیامین ‌نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اواخر ماه جاری میلادی (ژوئیه) برای دیدار و مذاکره با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به این کشور سفر می‌کنند. سفر عباس و نتانیاهو همزمان نخواهد بود، اما در یک هفته و به فاصله چند روز صورت خواهد گرفت. اردوغان از نخست‌وزیر اسرائیل ۲۸ ژوئیه استقبال می‌کند و تاریخ سفر رئیس تشکیلات خودگران فلسطین به ترکیه ۲۵ ژوئیه اعلام شده است. سفر نتانیاهو به ترکیه اولین سفر نخست‌وزیر اسرائیل به این کشور از سال ۲۰۰۸ و زمان نخست‌وزیری ایهود اولمرت به حساب می‌آید. روابط اسرائیل و ترکیه ظرف سال گذشته رو به بهبود گذاشته است. سفر رهبران اسرائیل و فلسطینی‌ها توسط ترکیه برنامه‌ریزی شده و در حالی صورت می‌گیرد که تنش میان اسرائیل و فلسطینی‌ها به‌ویژه در هفته‌های اخیر بالا گرفته است.

کره جنوبی در زمینه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای به کره شمالی هشدار داد

وزارت دفاع کره‌ جنوبی جمعه ۳۰ تیر / ۲۱ ژوئیه در بیانیه‌ای به کره شمالی نسبت به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای هشدار داد. در بیانیه وزارت دفاع کره جنوبی آمده است: «هرگونه حمله اتمی علیه ائتلاف کره‌ جنوبی-آمریکا پاسخی قاطع، فوری و کوبنده را به همراه خواهد داشت. ما قویاً و دوباره هشدار می‌دهیم که نتیجه چنین حمله‌ای پایان رژیم کره شمالی خواهد بود.» یک روز پیش از انتشار این بیانیه وزیر دفاع کره شمالی در بیانیه‌ای گفته بود که حضور زیردریایی اتمی آمریکا در بندر بوسان (واقع در کره جنوبی) شرایطی را ایجاد می‌کند که بر اساس آن کره شمالی می‌تواند از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

معاون سیاسی سپاه: می‌خواهند دانشگاه‌ها را قبل از انتخابات مجلس شلوغ کنند، باید «جهاد تبیین» در دانشگاه‌ها راه بیندازیم

در حالی‌که حکومت فضای دانشگاه‌ها را روزبه‌روز امنیتی‌تر می‌کند و حتی نیروهای حشدالشعبی را هم وارد دانشگاه کرده است، سردار یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران نسبت به امنیتی‌کردن فضای دانشگاه‌ها توسط «دشمن» و مخالفان پیش از برگزاری انتخابات مجلس در اسفندماه هشدار داد و گفت: «چند ماه آتی تا پایان سال تعیین‌کننده است، هم شروع دوباره دانشگاه‌ها و هم انتخابات را در پیش داریم. (...) خروجی گرد و خاک کوی دانشگاه، مجلس ششم شد، این‌ها هم برنامه دارند دانشگاه‌ها را برهم زنند تا نتیجه‌اش را در انتخابات اسفندماه ببینند.» یدالله جوانی با بیان این‌که «دشمن به دنبال این است که فضای دانشگاه‌ها را امنیتی کند»، افزود: « باید جهاد تبیین به طور جدی در فضای دانشگاه دنبال شود.» او گفت: «دشمن به ماه‌های آینده تا پایان سال امید دارد، اگر بتوانیم با جهاد تبیین در دانشگاه‌ها ورود کنیم و مردم هم در اسفند ماه حماسه بیافریند همه نقشه‌هایشان شوم می‌شود.» انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۱ اسفند سال جاری برگزار خواهد شد.

نیروهای امنیتی دو شهروند بلوچ را بازداشت کردند

به گزارش حال‌وش که اخبار مربوط به سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۲، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دو شهروند بلوچ اهل زاهدان را دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کردند. حال‌وش هویت این دو نفر را یاسین موسی‌زهی و امید کاشانی احراز کرده است. آقای موسی‌زهی ۱۸ ساله و طلبه مدرسه بدرالعلوم زاهدان و پدر او نیز از مدرسان مدرسه بدرالعلوم است. حال‌وش در رابطه با نحوه بازداشت موسی‌زهی نوشت که نیروهای لباس شخصی او را چند دقیقه پس از خروج از مدرسه بدرالعلوم واقع در خیابان فاضلی «با توسل به خشونت» بازداشت کردند. نیروهای امنیتی همچنین در همان روز امید کاشانی شهروند اهل زاهدان را بازداشت کردند. امید کاشانی، ۲۱ ساله، فرزند دوست محمد، اهل زاهدان است. حال‌وش به نقل از یک «منبع آگاه» نوشت که صبح روز چهارشنبه «زمانی که آقای کاشانی در منزل خود خواب بود حدودا دوازده تن از نیروی های امنیتی لباس شخصی وارد منزل وی شده و او را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کردند. همچنین پس از نیم ساعت از بازداشت این شهروند نیروهای امنیتی مجددا بازگشتند و خودروی برادر آقای کاشانی را توقیف کرده و با خود بردند.» تا زمان تنظیم این خبر از دلایل بازداشت و محل نگهداری این دو شهروند اطلاعی حاصل نشده است.