ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

معاون درمان ستاد کرونای تهران: کاهش مورد انتظار در آمار کرونا رخ نداده و سطح رعایت پروتکل‌ها به زیر ۵۰ درصد رسیده است

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای تهران اعلام کرد که وضعیت کرونا در این شهر نسبت به روزهای قبل ثابت مانده است. به‌گفته او در حال حاضر حدود چهار هزار و ۴۰ بیمار بستری مبتلا به کرونا، تقریباً روزانه حدود ۸۰۰ بیمار بستری جدید و به همین تعداد هم ترخیصی در تهران وجود دارد. توکلی گفت: «نگرانی‌مان این است که کاهش واضحی مشاهده نمی‌شود و در حالت ثابتی مانده و کاهش مورد انتظار اتفاق نیفتاده است.» او همچنین افزود: «متأسفانه سطح رعایت پروتکل‌ها مقداری پایین آمده و به زیر ۵۰ درصد رسیده است که عدد خوبی نیست. این مسئله باعث می‌شود نگرانی ما بیشتر شود.» در همین حال کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر پنج‌شنبه ۲۹ مهر اعلام کرد که بیست‌ونهمین محموله واکسن کرونا تهیه شده از سوی این جمعیت حاوی ۶ میلیون دوز واکسن، روز پنج‌شنبه وارد فرودگاه خمینی شد و به وزارت بهداشت تحویل داده شد. همتی گفت جمعیت هلال‌احمر طی دو هفته شش محموله به میزان ۳۶ میلیون دوز واکسن کرونا از نوع سینوفارم وارد کشور کرده است. این جمعیت در مهرماه نیز حدود ۴۲ میلیون دوز واکسن سینوفارم وارد کرد و به‌گفته همتی ظرف دو هفته آینده ۳۰ میلیون دوز دیگر واکسن سینوفارم وارد خواهد کرد. واکسن سینوفارم ساخت چین است.

راغفر: مافیای اقتصادی به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، منتظر تکرار اعتراض‌های ۹۶ و ۹۸ باشید

طبق اعلام احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، ستاد اقتصادی دولت بحث حدف ارز ترجیحی را نهایی کرده است. حسین راغفر، اقتصاددان در واکنش به این اظهارات وزیر اقتصاد گفت که «مسئولان حامی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حافظان منافع مافیای اقتصاد ایران هستند.» او گفت که منطق طرفداران حذف ارز ترجیحی و ۴۲۰۰ تومانی به ظاهر این است که از آنجایی که فساد در توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد و از انجایی که گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود، اما با ارز بالای ۳۰ هزار تومانی در بازار به دست مصرف کننده می‌رسد بنابراین باید قیمت ارز را افزایش دهیم. راغفر پیش‌بینی کرد که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به سرعت سبب افزایش قیمت دلار در بازار می‌شود: «با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اتفاقی که خواهد افتاد این است که دلار ۲۸ هزار تومانی به طور قطع افزایش پیدا می‌کند و در بازار مصرفی هم ارز بالاتر از ۳۵ هزار تومان خواهد شد و تورم به شدت افزایش می‌یابد.» او پیش‌بینی کرد که نتیجه این تصمیم «تکرار اتفاقات دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸» خواهد بود «چرا که پیامد‌های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای جامعه پذیرفتنی نیست.» پیش از خاندوزی، ابراهیم رئیسی، عضو هیات مرگ هم گفته بود که «بازار و مردم را در جریان جزئیات حذف ارز ترجیحی قرار خواهیم داد، مطمئناً این موضوع در دست بررسی است و اجرایی خواهد شد.»

نماینده ایران در امور افغانستان در مسکو با هیئت طالبان دیدار کرد

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان از دیدار این گروه با حسن کاظمی قمی و هیئت همراه او در مسکو خبر داد. مجاهد روز گذشته چهارشنبه ۲۸ مهر / ۲۰ اکتبر گفت: «هیئتی به سرپرستی مولوی عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای (نخست‌وزیر) امارت اسلامی امروز در مسکو با آقای کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهوری و هیئت همراه وی دیدار کرده است.» حسن کاظمی قمی روز گذشته در نشست مسکو در ارتباط با موضوع افغانستان شرکت کرده بود. به‌گفته ذبیح‌الله مجاهد، دو طرف در این دیدار در مورد «روابط دو جانبه و لزوم استفاده از فرصت‌های اقتصادی منطقه» صحبت کردند و متعهد شدند که در آینده نزدیک در مورد «تجارت، آب و برق گفت‌وگو و مذاکره کنند.» در سال‌های اخیر نشانه‌های تغییر روابط جمهوری اسلامی ایران و طالبان مشاهده می‌شود. در این سال‌ها اخیر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از طالبان هیچ انتقادی نکرده است. با روی کار آمدن دوباره طالبان در افغانستان برخی‌ در تهران این گروه را جنبش اصیلی برخاسته از منطقه خوانده‌ا‌ند. گزارش‌هایی نیز در مورد آموزش و تجهیز طالبان توسط سپاه پاسداران وجود دارد که تهران همواره آن را رد کرده است.

سهم ایران از تجارت جهانی در سال ۱۳۹۹ به زیر ۰,۲ درصد رسید

وب‌سایت «رویداد۲۴» در گزارشی براساس آمار گمرک نوشته است تجارت جهانی ایران به‌عنوان بخش ارزآور کشور در بدترین وضعیتی است که تاکنون تجربه کرده و سهم ایران در تجارت جهانی در سال ۱۳۹۹ به زیر ۰,۲ درصد رسیده است. آمار گمرک نشان می‌دهد که ارزش دلاری حجم تجارت خارجی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۱۳ درصد کاهش یافته و از حدود ۸۵ میلیارد دلار به حدود ۸,۷۳ میلیارد دلار رسیده است. در سال‌های ۱۳۹۵-۱۳۹۹ همواره سهم ایران از تجارت جهانی کمتر از ۵,۰ درصد بوده، اما وضعیت تجارت خارجی کشور بدتر شده و سهم آن از تجارت جهانی از ۳,۰ درصد در سال ۱۳۹۵ به ۲,۰ درصد در سال ۱۳۹۹ کاهش یافته است. اقتصاد ایران در سال ۹۹ همچنین در بدترین شرایط درآمد ارزی بوده و همزمان حجم زیادی ارز از کشور خارج شده است. به‌گفته مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، از سال ۱۳۹۶ به بعد روند خروج سرمایه از کشور صعودی بوده و بخش مهمی از این پول‌ها هم به سمت بخش املاک و مستغلات در کشور‌هایی مثل ترکیه و گرجستان سرازیر شده است. این گزارش در مورد دلیل عدم سرمایه‌گذاری‌ در ایران نوشته است: «صاحبان سرمایه ترجیح می‌دهند در جایی سرمایه‌گذاری و پس‌انداز کنند که امنیت و ثبات اقتصادی حاکم باشد و چشم‌انداز روشنی از فضای رشد و سرمایه‌گذاری پیش رو باشد.»

رابرت مالی، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، در پایان سفرش به خاورمیانه برای رایزنی با دیپلمات‌های بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی درباره احیای برجام به پاریس می‌رود

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران بعد از سفرش خاورمیانه، برای رایزنی با دیپلمات‌های فرانسوی، بریتانیایی و آلمانی درباره مذاکرات احیای برجام در وین که در دور ششم قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران متوقف ماند، روانه پاریس می‌شود. طرف‌های غربی امیدوارند مذاکرات وین ماه آینده، پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام برگزار شود. دولت سیزدهم همچنان درباره روند بازگشت به مذاکرات سردرگم است. تلاش وزارت خارجه ایران برای گفت‌وگو با طرف اروپایی در بروکسل، قبل از آغاز مذاکرات به جایی نرسید. طرف‌های غربی توافق می‌گویند اگر ایران واقعاً اراده‌ای برای بازگشت به تعهداتش داشته باشد، احیای برجام میسر است. یک مقام دیپلماتیک که نام او افشا نشده به رویترز گفته که مالی امیدوار است در جلسه روز جمعه خود با دیپلمات‌های ارشد فرانسه، آلمان و بریتانیا به یک راهکار مشترک در قبال ایران دست پیدا کند که به گفته او در پی «خرید زمان» و به تعویق انداختن مذاکرات وین است. مالی و دانیل بنیام، مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور خلیج فارس چهار روز پیش سفر خودبه خاورمیانه را در ابوظبی و در گفت‌وگو با دیپلمات‌های اماراتی آغاز کردند. دیدار با فواد حسین، وزیر خارجه عراق بخشی از برنامه آنها در این سفر بود. هیأت آمریکایی در ادامه به دوحه سفر کرد و در آنجا با وزیر خارجه قطر که یک روز قبل‌تر با همتای ایرانی‌اش دیدار کرده بود رایزنی کردند، سپس در ریاض پایتخت عربستان سعودی درباره برنامه هسته‌ای ایران و نفوذ این کشور در خاورمیانه رایزنی کردند. مالی سپس با وزیر خارجه بحرین تلفنی گفت‌وگو کرد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه گذشته در واشنگتن با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد. بلینکن از درخواست آژانس برای نصب دوربین‌های نظارتی در مجتمع کرج قویاً حمایت کرد.

با گران شدن دوباره سوخت در لبنان مردم معترض به خیابان‌ها آمدند

در اعتراض به گران شدن دوباره سوخت در لبنان، مردم معترض به خیابان‌ها ریخته و برخی مسیرها و جاد‌ه‌های اصلی کشور را بستند. این اعتراضات چهارشنبه شب ۲۸ مهر / ۲۰ اکتبر صورت گرفت و در جریان آن چند مسیر در بیروت و طرابلس و صیدا و همچنین چند جاده بین شهری توسط معترضان خبر داد. وزارت انرژی لبنان روز گذشته در راستای اجرای سیاست کاهش یارانه سوخت، بار دیگر قیمت سوخت در این کشور را افزایش داد. بر این اساس قیمت ۲۰ لیتر بنزین بدون سرب ۹۸ اکتان به ۳۱۲ هزار و ۷۰۰ لیره، معادل ۴,۲۰۶ دلار بر اساس قیمت رسمی دلار در بانک مرکزی لبنان رسید. این میزان افزایش، ۲۴,۷ درصد بیش‌تر از قیمت بنزین نسبت به هفته گذشته است. قیمت دیزل نیز نسبت به هفته گذشته ۱۵ درصد افزایش یافت و به ۲۷۰ هزار و ۷۰۰ لیره رسید. قیمت سیلندر گاز ۱۰ لیتری داخلی نیز ۲۲۹ و ۶۰۰ لیره شد.

عثمان اسماعیلی، فعال کارگری سقز را دستگیر کردند

عثمان اسماعیلی، کارگر نقاش و فعال کارگری، غروب چهارشنبه ۲۸ مهر به دست ماموران امنیتی سقز مقابل خانه‌اش بازداشت شد. ماموران امنیتی که تمام روز محل کار و خانه این فعال کارگری را زیر نظر داشتند، حدود ساعت هفت بعد از ظهر او را مقابل خانه‌اش دستگیر کرده و با خود بردند. ماموران که تعداد آن‌ها بیش از ۱۰ نفر عنوان شده است اسماعیلی را بدون ارائه حکم قضایی دستگیر کرده‌اند. با گسترش اعتراضات کارگری اعمال فشار بر فعالان کارگری و احضار و بازداشت آن‌ها شدت گرفته است. روز سه شنبه ۲۷ مهر نیز ماموران وزارت اطلاعات طی تماس تلفنی تعدادی از فعالان کارگری و اجتماعی تهران را به «گفت‌وگوی دوستانه» برای روشن شدن «خط قرمزها» احضار کردند. این عمل واکنش جمعی فعالان کارگری و اجتماعی احضار شده را در پی داشت. آنان در بیانیه مشترکی اعلام کردند مرعوب نخواهند شد.