ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پرونده جدید برای عاتکه رجبی، معلم معترض ــ اتهام: حضور در معابر و انظار عمومی بدون حجاب شرعی

عاتکه رجبی، معلم معترض مشهدی، از تشکیل پرونده جدیدی علیه خود خبر داد. بنا به متنی که از رجبی در کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان منتشر شده، تشکیل پرونده‌ی جدید در دادگاه شهرستان تایباد به اتهام «حضور زنان در معابر و انظار عمومی بدون حجاب شرعی» را با پیامک به اطلاع این معلم اخراج‌شده رسانده‌ اند: «پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه پیامکی با محتوای "خانم عاتکه رجبی پرونده شما به شعبه یک تجدیدنظر مشهد ارجاع شد." برایم ارسال شد؛ واژه "تجدیدنظر" ذهنم را درگیر می‌کند که کی و چگونه پرونده‌ای که از آن مطلع نشده‌ام به مرحله تجدید‌نظر رسیده است! سریع وارد سامانه ثنا می‌شوم هیچ ابلاغیه‌ای نیست. در قسمت اطلاع‌رسانی پرونده، شماره پرونده را وارد می‌کنم و متوجه می‌شوم پرونده‌ای جدید با اتهام "حضور زنان در معابر و انظار عمومی بدون حجاب شرعی"، که از آن آگاه نبودم، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، همزمان با دورانی که در بازداشت بسر می‌بردم، تشکیل شده است». رجبی نوشته که آخرین حضور او در تایباد به ششم مرداد گذشته، پیش از شروع جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی بازمی‌گردد. عاتکه رجبی در اعتراض به نقض حقوق دانش‌آموزان در جریان جنبش از دو مهر دست به اعتصاب زد و سپس اخراج شد. او ۱۹ اردیبهشت سال جاری در حالی که عازم تجمع سراسری معلمان بود با خشونت در خیابان‌های مشهد بازداشت شد. این معلم پیش‌تر با انتشار ویدیویی از فراخوان تجمع سراسری معلمان حمایت کرده بود. رجبی با تودیع وثیقه‌ی یک میلیارد و پانصد هزارتومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده است.

طالبان در هرات زنانی را که مانتو پوشیده بودند ضرب‌وشتم و از سوار شدن به تاکسی منع کرده‌اند

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» چاپ افغانستان، روز شنبه ۳۱ تیر نیروهای اداره‌ «امر به معروف و نهی از منکر» طالبان در منطقه دروازه ملک شهر هرات، شماری از زنان را به‌ دلیل پوشیدن مانتو ضرب و شتم کرده‌اند. به گفته منابع محلی، نیروهای امر به معروف و نهی از منکر طالبان در آن روز مشغول نظارت بر پوشش زنان در شهر هرات بودند. همزمان برخی از رانندگان تاکسی و ریکشا در شهر هرات نیز می‌گویند که اداره‌ی مذکور به آنان دستور داده که نباید زنان مانتوپوش را سوار تاکسی خود کنند. سه نفر از رانندگان ریکشا به «اطلاعات روز» گفته‌اند که اداره‌ی امر به معروف به آنان هشدار داده که اگر راننده‌ای از این دستور سرپیچی کند، ۱۴هزار افغانی جریمه و سه شب زندانی خواهد شد. منابع محلی در شهر هرات می‌گویند طالبان گفته‌اند که زنان باید برقع بپوشند؛ حجاب مطلوب طالبان طوری است که چهره‌‌ی زنان نباید دیده شود. از زمان به قدرت رسیدن دوباره گروه تروریستی طالبان در افغانستان، فشارهای اجتماعی و سرکوب زنان و اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در افغانستان شدت یافته است. هفته گذشته وزارت علوم طالبان زنان را از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها منع کرد. دولت طالبان پیشتر نیز دستور به تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه داد که با مقاومت زنان آرایشگر روبرو شد. طالبان تجمع آرایشگران زن را با خشونت سرکوب کردند. فشارهای این‌چنینی در ماه‌های اخیر موجی از خودکشی را در میان زنان افغانستانی به دنبال داشته است.

آتش‌سوزی‌های طبیعی در یونان در ابتدای آغاز موج گرمایی بی‌سابقه: دو هزار تن از جزیره رودس تخلیه شدند

یونان با چندین آتش‌سوزی در نقطه‌های مختلف دست به گریبان است. بزرگترین آنها در جزیره توریستی رودس از سه‌شنبه گذشته ۱۸ ژوئیه تا امروز می‌سوزد. یکشنبه ۲۳ ژوئیه / یکم مرداد شدت آتش به قدری افزایش یافت که صدها تن وادار به گریختن از روستاها و استراحتگاه‌های ساحلی شدند. به گزارش مقام‌های یونانی، دو هزار تن از جمله شماری توریست با شناورهای گارد ساحلی و قایق‌های خصوصی از رودس تخلیه شدند. عملیات برای تخلیه ۶۰۰ تن دیگر نیز در جریان است. همچنین حدود ۱۰ هزار توریست به منطقه امن شمالی جزیره منتقل شدند. تا کنون هشت تن به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از استنشاق دود آتش به بیمارستان مراجعه کرده اند. این همه در حالی است که پیش‌بینی می‌شود از روز یکشنبه جاری یونان با موج گرمایی شدید ۱۵ تا ۱۶ روزه‌ای رویارو خواهد بود. آتن، پایتخت در وضعیت هشدار قرار دارد. رکورد موج گرمایی در یونان به سال ۱۹۸۷ باز می‌گردد؛ وقتی ۱۲ روز پشت سر هم گرما کشور را فرا گرفت. این بار نه تنها طول مدت موج گرما بیشتر خواهد بود، بلکه درجه حرارت می‌تواند رکورد ژوئن ۲۰۰۷ یعنی ۴۴,۸ درجه دما در آتن را بشکند. شمال غربی آتن از چندین روز پیش با آتش‌سوزی‌های طبیعی درگیر است. پیامدهای گرمایش جهانی زمین در سرتاسر جهان حس می‌شوند. کشورهای دیگری در اروپا هم درگیر موج گرمایی بی‌سابقه هستند.

یک گروه ناشناس چهار مامور پلیس راهنمایی رانندگی را در شمال سیستان و بلوچستان کشتند

ظهر یکشنبه یکم مرداد چند ساعت پس از اینکه سپاه پاسداران ادعا کرد «یک تیم تروریستی چهار نفره» را در جنوب شرق بازداشت کرده است، یک گروه ناشناس ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی را در محور خاش ــ تفتان هدف حمله قرار دادند. خبرگزاری‌های داخلی ایران این واقعه را «تروریستی» توصیف کردند و نوشتند که سه تن از ماموران پلیس کشته شدند و یک از آنها نیز مصدوم شده است. به فاصله کوتاهی خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی از افزایش شمار کشته شدگان به چهار نفر خبر داد. تا زمان انتشار این خبر جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر نشده است. پیش از این حادثه روابط عمومی و تبلیغات قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران در یک اطلاعیه ادعا کرده بود «یک تیم تروریستی ۴ نفره که قصد انجام اقدامات تروریستی در داخل کشور را داشت»، با همکاری سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند. هویت هیچ یک از دستگیرشدگان هنوز اعلام نشده است. نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران ماه گذشته نیز پس از چند درگیری در استان سیستان و بلوچستان ادعا کردند عوامل این حملات را بازداشت کردند. «جیش العدل» که مسئولیت حمله به کلانتری ۱۶ زاهدان را پذیرفت اما این ادعا را رد کرد و گفت زندانی‌ای که او را به اعتراف مجبور کرده‌اند، ارتباطی با آنها ندارد و از مدت‌ها قبل بازداشت و زندانی شده بود. زاهدان به عنوان مرکز استان سیستان و بلوچستان از هشتم مهر ۱۴۰۱ صحنه اعتراض هفتگی به ستم بر بلوچ‌ها بوده است. عبدالحمید اسماعیل‌زهی، عالی‌ترین مقام مذهبی اهل سنت در ایران۲۳ تیر از حمله به کلانتری اعلام برائت کرد اما گفت که برخی جریان‌ها در منطقه حرف او مبنی بر حل مشکلات از طریق گفت‌وگو را قبول ندارند و می‌گویند اگر گفت‌وگو پاسخ می‌داد، باید مشکلات تا به حال برطرف می‌شد.

دادگستری هرمزگان می‌گوید حکم اعدام یک نفر به اتهام قتل یکی از ماموران پلیس صادر شده است

رئیس دادگستری استان هرمزگان از صدور حکم اعدام برای یک شهروند به اتهام قتل رضا احترامی، مامور پلیسی که ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ کشته شده بود، خبر داد. او هویت متهمی که به اعدام محکوم شده است را اعلام نکرد. رسانه‌های دولتی ایران هنگام کشته‌شدن احترامی، گفته بودند که او هنگام انتقال تانکر حامل سوخت قاچاق به پارکینگ از سوی سرنشینان یک پژو هدف شلیک قرار گرفت و کشته شد. بر اساس ادعای مقام‌های پلیس، ضارب به نام «دانیال - ج» فرزند راننده تانکر بود که همان زمان بازداشت شد. دانیال ج از زمان بازداشت تا به حال در زندان نگهداری شده است و با توجه به روند غیرشفاف دادرسی در ایران جزئیاتی از پرونده او منتشر نشده است.

در دو حادثه کاری یک کارگر کشته شد، سه کارگر مصدوم شدند

دو حادثه کاری جداگانه در مشهد و خمینی‌شهر موجب مصدومیت سه کارگر و مرگ یک کارگر شد. حادثه منجر به مرگ در یکی از مناطق حاشیه‌ای مشهد رخ داد. در این حادثه یک کارگر چاه‌کن که نام او اعلام نشد در چاه خفه شد. احمد نگهبان، فرمانده انتظامی مشهد گفت جسد این کارگر ۴۰ ساله که هنگام کندن چاه دچار گاز گرفتگی شد به پزشکی قانونی تحویل شده است. کارگران چاه‌کن بدون قرارداد و بیمه به صورت ساعتی و روزمزد کار می‌کنند و به همین دلیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارش سالانه حوادث کار آن‌ها را نادیده می‌گیرد. حادثه کاری دوم هم صبح یکم مرداد در کارگاه فوم‌سازی واقع در اصغرآباد شهرستان خمینی‌شهر اصفهان رخ داد که بر اثر آن سه کارگر مصدوم شدند. علت این حادثه انفجار دیگ بخار اعلام شده است. عباس عابدی، سخنگوی مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان گفت که کارگران مصدوم که ۲۰ تا ۲۵ ساله هستند به بیمارستان ۹ دی خمینی‌شهر منتقل شده‌اند. همزمان با این دو حادثه کاری، مدیرکل امور بین‌الملل سازمان تامین اجتماعی با تکرار آمار اعلام شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادعا کرد در سال ۱۴۰۱ هفتصد کارگر بر اثر حوادث کار جانشان را از دست داده‌اند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شمار کارگران فوت‌شده در حوادث کاری را ۷۱۱ نفر اعلام کرده است که ۱۱۸۹ نفر از آمار ۱۹۰۰ نفری اعلام شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کمتر است.

کارگران معدن چادرملو اعتصاب کردند

ده‌ها کارگر معدن مس چادرملو پس از آنکه پاسخ مناسبی برای مطالبات خود دریافت نکردند از صبح یکشنبه یکم مرداد دست از کار کشیدند. اتحادیه آزاد کارگران ظهر یکشنبه نوشت اعتصاب کارگران «باعث تعطیلی تمامی فعالیت‌های تولیدی چادرملو از جمله تعطیلی سنگ‌شکن، ریکلایمر، خطوط تولید و بارگیری شده است. همچنین هم‌اکنون خط کوه نیز در اعتصاب به سر می‌برد و فعالیت تراک‌ها متوقف است.» افزایش حقوق، برخوردار شدن از بیمه تکمیلی رایگان، پرداخت کامل سود سهام و همسان‌سازی حقوق از اصلی‌ترین مطالبات معدنکاران در چادرملو اعلام شده که خرداد امسال نیز گروهی از کارگران بخش تعمیرات آن دست به اعتصاب زدند. اغلب کارگران در معدن چادرملو با قراردادهای موقت و به‌واسطه شرکت‌های پیمانکاری با دستمزد اندک در برابر کار طولانی دشوار استثمار می‌شوند. این کارگران در سال‌های گذشته بارها برای رسیدن به مطالبات خود اعتصاب‌های چند روزه کرده بودند.

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار زندانی، به بند عمومی زندان اوین منتقل شد

بنا به اطلاعات رسیده به زمانه، نازیلا معر‌وفیان، روزنامه‌نگار زندانی شنبه ۳۱ تیر از بند ۲۰۹ به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. به گفته یک منبع آگاه با وجود تعیین وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی، از آزادی او ممانعت شده است. نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار و دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی در تاریخ ۲۰ تیرماه سال جاری بعد از احضار به دادسرای امنیت اوین بازداشت شد. معروفیان سال گذشته بعد از انتشار مصاحبه‎‌اش با امجد امینی، پدر ژینا (مهسا) امینی در تاریخ هشتم آبان ماه در منزل یکی از دوستان‌اش در تهران بازداشت شد. او که ۷۲ روز را در زندان‌های اوین و قرچک ورامین سپری کرد، در تاریخ ۱۹ دی ۱۴۰۱ با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. اوایل بهمن ماه سال گذشته، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، این روزنامه‌نگار را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار مصاحبه با پدر مهسا امینی» به دو سال حبس تعزیری، پانزده میلیون تومان جریمه نقدی و پنج سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد. اما حکم حبس او به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمد.

حملات اوکراین با بمب خوشه‌ای جان یک خبرنگار شبکه ریانووستی را گرفت و سه خبرنگار دیگر را زخمی کرد

وزارت دفاع روسیه می‌گوید بمب‌های خوشه‌ای استفاده‌شده از سوی اوکراین جان حداقل یک روزنامه‌نگار روسیه‌ای را گرفته است. این واقعه به گفته منابع خبری شنبه ۲۲ ژوئیه در نزدیکی شهر زاپورتاپژیا در جنوب شرق اوکراین رخ داد. وزارت دفاع روسیه هویت خبرنگار جنگی کشته شده را روستیسلاو ژورالف گزارش کرد و گفت که علاوه بر او سه خبرنگار دیگر بر اثر حملات توپخانه‌ای اوکراین و استفاده این کشور از بمب‌های خوشه‌ای مصدوم شده‌ اند. وزارت خارجه روسیه در واکنش به این موضوع ادعا کرده است که حمله به خبرنگاران تصادفی نبوده، بلکه «یک جنایت فجیع و برنامه‌ریزی‌شده از سوی دولت‌های غربی و کی‌یف بوده است». سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم این واقعه را «ترور جنایتکارانه کی‌یف» خواند و مدعی شد که این حمله عمدی به نظر می‌رسد. او همچنین کشورهایی که بمب خوشه‌ای در اختیار اوکراین قرار داند را مسئول قتل روزنامه نگار شبکه RIA دانست و عاملان قتل او را به «مجازات شایسته» تهدید کرد. مقام‌های اوکراین تا به حال واکنشی به این واقعه نشان نداده‌اند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی می‌گوید ۹۸ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به صندوق توسعه ملی در خزانه ثبت نشده است

دولت جمهوری اسلامی ایران بالغ بر ۱۵۷ هزار میلیارد تومان به صندوق توسعه ملی بدهکار است اما به گفته مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در اسناد خزانه، تنها ۵۹ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به صندوق ثبت شده است. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در باره بدهی دولت و شرکت‌های دولتی علت اختلاف ۹۸ هزار میلیارد تومانی بر سر بدهی دولت به توسعه ملی را «تفاوت نرخ تسعیر ارز» عنوان کرده است. این گزارش می‌گوید دولت در سال ۱۴۰۰، ۶۴ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برداشت کرده است. میزان برداشت دولت از صندوق توسعه ملی در سال ۱۴۰۱ هنوز نامشخص است. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بدهی دولت و شرکت‌های دولتی در سال ۱۴۰۰ را ۲۸۳۱ هزار میلیارد تومان اعلام کرد. به گفته کارشناسان این مرکز، مبلغ فوق بخش زیادی از بدهی دولت به صندوق توسعه ملی را شامل می‌شود. دولت موظف است سالانه بخشی از درآمد نفت را به صورت مستقیم به صندوق توسعه ملی بپردازد. دولت اما برای جبران کسری بودجه سالانه، با مجوز رهبر جمهوری اسلامی کسر بزرگی از این تعهد را عملی نمی‌کند.