ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نیروهای امنیتی ۱۰ زن بهائی را در اصفهان بازداشت کردند

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دوشنبه یکم آبان از بازداشت ۱۰ زن بهائی در اصفهان خبر داد. اسامی این شهروندان بهائی ندا بدخش، آرزو سبحانیان، یگانه روح‌بخش، مژگان شاهرضایی، پرستو حکیم، یگانه آگاهی، بهاره لطفی، شانا شوقی‌فر، نگین خادمی و پرستو حکیم، اعلام شده و گفته شده که مأموران امنیتی جمهوری اسلامی آن‌ها را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند. یک شهروند بهائی ساکن اصفهان به هرانا گفته است: «این شهروندان در منازل شخصی خود و توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شدند. مأموران ضمن تفتیش منزل این شهروندان، شماری از لوازم شخصی خانواده آن‌ها را نیز ضبط کردند.» از دلایل بازداشت و محل نگهداری این شهروندان اطلاعی در دست نیست. قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به‌رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به‌رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل حقوق بهائیان در ایران همواره نقض شده است.

از آغاز جنگ اسرائیل و غزه ۲۳ روزنامه‌نگار کشته شده‌اند

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CPJ) دوشنبه یکم آبان / ۲۳ اکتبر در واشنگتن اعلام کرد که از زمان آغاز جنگ اسرائیل و غزه دست‌کم ۲۳ روزنامه‌نگار کشته شده‌اند. این کمیته ضمن اعلام این خبر افزود، این روزنامه‌نگاران شامل ۱۹ فلسطینی، سه اسرائیلی و یک لبنانی می‌شوند. هشت فعال رسانه‌ای دیگر مجروح و سه نفر نیز ناپدید شده‌اند. به‌گفته این کمیته، روزنامه‌نگاران به‌ویژه در نوار غزه در معرض خطر قرار دارند که بخشی از آن به دلیل حملات هوایی اسرائیل است. افزون بر این، جریان برق در غزه مدام قطع می‌شود و به همین دلیل ارتباط با دنیای خارج به دشواری امکان‌پذیر است. در مناطق آسیب‌دیده، کارکنان رسانه‌ها در معرض حملات، دستگیری‌ها، تهدید و سانسور قرار دارند. شریف منصور، هماهنگ‌کننده برنامه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران هشدار داد که همه طرف‌ها باید اقداماتی را برای تضمین ایمنی روزنامه‌نگاران انجام دهند. به‌گزارش یونسکو، این بالاترین میزان مرگ‌ومیر روزنامه‌نگاران در درگیری‌های نظامی است. براساس قوانین بین‌المللی، روزنامه‌نگاران، کارکنان رسانه‌ها و پرسنل مرتبطی که در مورد وضعیت درگیری‌ها گزارش می‌دهند باید مانند غیرنظامیان محافظت شوند.

شیرابه ۳۰۰ تُن زباله شهرستان بابل به قلب جنگل‌های هیرکانی جاری می‌شود

خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی، ایرنا در گزارشی از وضعیت وخیم دفع زباله‌های شهر بابل خبر داده است. در این گزارش آمده است که در مرکز دفع زباله روستای انجیلسی در ۲۵ کیلومتری جنوب بابل، روزانه ۳۰۰ تن زباله انباشت و شیرابه‌های آن به قلب جنگل‌های هیرکانی روانه می‌شود. شهرستان بابل ۵۴۰ هزار نفر جمعیت دارد و شامل هفت شهر و شش بخش است. ایرنا نوشته که همه زباله‌های این شهرها و بخش‌ها در همین سایت دفع زباله در دل جنگل‌های هیرکانی انباشت می‌شود. این مرکز دفع زباله ۲۴ سال است که فعالیت می‌کند. شهرداری بابل سال‌ها است که وعده داده که تصفیه‌خانه‌ای برای حل مشکل شیرابه‌های این مرکز دفع زباله ایجاد خواهد کرد. یک عضو شورای شهر بابل به ایرنا کفته است که تأسیس این تصفیه خانه همچنان در مرحله تأمین اعتبار و تعیین پیمانکار است. استان مازندران حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که از این مقدار حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار عرصه‌های طبیعی شامل جنگل و مرتع است. نیمی از جنگل‌های هیرکانی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو در جغرافیای مازندران واقع است. از جنگل‌های هیرکانی به عنوان «موزه طبیعی» و مادر جنگل‌های جوان اروپا و شمال آمریکا یاد می‌شود؛ زیرا خاستگاه و یکی از مهمترین مخازن باختر اوراسیا برای گونه‌های گیاهی باقیمانده از دوران سوم زمین شناسی، گونه‌های نادر و در معرض خطر گیاهی و جانوری و گونه‌های بومی محلی و منطقه‌ای و جهانی به شمار می‌رود.

احمدعلی شرفی، نوازنده مشهور موسیقی جنوب ایران درگذشت

احمدعلی شرفی از نوازندگان قدیمی موسیقی جنوب ایران و یکی از چهره‌های مهم‌ نوازندگی سازهایی همچون نی‌انبان و نی جفتی در سن ۸۰ سالگی به دلیل عارضه قلبی درگذشت. خبرگزاری ایلنا خبر درگذشت او را در روز ۱ آبان منتشر کرد. احمدعلی شرفی اهل بوشهر در جنوب ایران بود. قرار است پیکر این هنرمند موسیقی جنوب ایران روز سه شنبه ۲ آبان ماه در بوشهر تشییع و به خاک سپرده شود.

رئیس‌ سازمان برنامه و بودجه: حراج اموال دولتی و فروش نفت به اندازه پیش‌بینی‌ها نبود، ۳۰ درصد درآمدهای بودجه محقق نشده است

داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت که «تا به امروز در مجموع تحقق منابع و درآمدهایمان در هفت ماه امسال حدود ۷۰ درصد است و تا حدودی با آن‌چه که در بودجه پیش‌بینی شده فاصله داریم.» پیش از این سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی گفته بود که آن‌ها توانسته‌اند بر بحران کسری بودجه چند سال گذشته فائق آیند و درآمدهای دولت از سقف هزینه‌های بودجه فراتر رفته است. رئیس سازمان برنامه و بودجه همین دولت اما روز دوشنبه یکم آبان گفت که «یک‌سری بیش‌برآوردی در منابع بودجه اتفاق افتاده بود که یکی از این بیش‌برآورده‌ها موضوع درآمدهای نفتی است که این درآمدها در بودجه ۶۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و فرض بر این بود که بتوانیم نفت را با قیمت ۸۰ دلار و صادرات ۱,۵ میلیون بشکه بفروشیم و با این مفروضات این اعداد محاسبه شده است. اما الان متأسفانه در بیشتر از ماه‌های سال قیمت فروش کمتر از ۸۰ دلار بوده و همچنین با توجه به نیاز بازار داخلی که به‌ویژه در تابستان که شاهد رشد مصرف فرآورده‌های نفتی بودیم صادرات کمتر از ۱,۵ میلیون بشکه بود.» این مقام دولتی افزود دومین منبع تحقق‌نیافته بودجه هم به درآمدهای ناشی از فروش اموال دولت برمی‌گردد: «درآمد حاصل از واگذاری دارایی‌ها و همچنین مولدسازی دارایی‌ها رقم ۱۰۴ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود... توفیق ما در تحقق ۱۰۴ هزار میلیارد تومان کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان در هفت ماهه اول امسال بود و همه این عدم تحقق‌ها باعث شد سرجمع تحقق‌های درآمد ۷۰ درصد باشد.»

ناصر رزمجو، فعال آذربایجانی بازداشت شد

بنا بر گزارش‌های منتشرشده در منابع آذربایجانی و حقوق بشری، مأموران امنیتی جمهوری اسلامی بامداد شنبه ۲۹ مهرماه ناصر رزمجو، فعال مدنی را در اردبیل بازداشت و او را به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل کرده‌اند. مأموران امنیتی برخی از وسایل شخصی ناصر رزمجو، از جمله تلفن همراه او را هم ضبط کرده‌اند. از دلایل بازداشت و اتهاماتی که علیه او مطرح شده است، اطلاعی در دسترس نیست.

مریم عبدی، فعال مدنی و دختر عباس عبدی بازداشت شد

روزنامه «هم‌میهن» اعلام کرد که مأموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مریم عبدی، فعال مدنی و فرزند عباس عبدی، از چهره‌های اصلاح‌طلب را صبح دوشنبه یکم آبان در خانه‌اش بازداشت کردند. بنا به این گزارش، مأموران وسائل الکترونیکی مریم عبدی را هم ضبط کرده‌اند. عباس عبدی بازداشت دخترش را تأیید کرد اما هنوز علت بازداشت او به‌طور رسمی اعلام نشده است. «هم‌میهن» افزوده است که گفته می‌شود دلیل بازداشت مریم عبدی مربوط به پرونده مهدی یراحی، خواننده و آهنگساز معترض است. مهدی یراحی که پس از جنبش زن، زندگی، آزادی چند ترانه اعتراضی در همراهی با این جنبش منتشر کرده بود، ششم شهریور سال جاری پس از خواندن ترانه «روسریتو» در اعتراض به حجاب اجباری بازداشت و ۲۵ مهرماه با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شد. اتهام‌های یراحی در کیفرخواست علیه او «فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویق مردم به فساد، ساخت و انتشار محتویات خلاف اخلاق و عفت عمومی و ترغیب و تحریک افراد به جرایم منافی عفت از طریق سامانه‌های رایانه‌ای» عنوان شده بود.

کارگران شرکت تولی‌پرس قزوین چهار ماه است حقوق نگرفته‌اند

کارگران شرکت تولی‌پرس قزوین به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته‌اند که «هفت ماه حق بیمه معوقه و چهار ماه حقوق» دریافت نکرده‌اند. آن‌ها همچنین گفته‌اند که در نیمه نخست سال که ماه‌ها ۳۱ روز دارند حقوق کارگران را بر مبنای ۳۰ روز حقوق را محاسبه می‌کنند. به‌گفته این کارگران، آن‌ها سرویس رفت‌وبرگشت و غذا هم ندارند و با وجود قطع آب و برق و گاز در مجموعه برای رفع نیازهای خود در شرکت، آتش روشن می‌کنند و این کار با توجه به وجود مواد شیمیایی می‌تواند خطرآفرین باشد. بنا به این گزارش، از یک‌هزار و ۲۰۰ کارگری که در شرکت تولی‌پرس مشغول به کار بوده‌اند تنها ۱۳۷ نفر باقی مانده و در شرکت بسته‌بندی البرز که با این مجموع کار می‌کند از ۱۵۰ کارگر تنها ۱۲ نفر باقی مانده است. این شرکت که زمانی یکی از شرکت‌های فعال در سطح کشور بود در حال حاضر بدهی‌های سنگینی به نهادهای مختلف دارد که آ‌ن‌ها را پرداخت نکرده است.