ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مرزبانی ایران طی ۷۲ ساعت ۷۶۰ پناهجوی افغانستانی را بازداشت و ۸هزار و ۵۳۰ نفر را اخراج کرد

رضا شجاعی، فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان از بازداشت ۷۶۰ پناهجوی افغانستانی که به گفته او «بدون توجه به محدوده حریم ممنوعه مرزی قصد ورود به عمق خاک کشور داشتند» خبر داد. به گفته او ۳۸۵ تن از این پناهجویان پس از آنکه قصد ورود به «عمق کشور را داشتند»، در مرز مشترک ایران و افغانستان بازداشت کردند. ۳۷۵ تن از این پناهجویان را هم هنگ مرزی در مرز مشترک ایران و پاکستان بازداشت کرد. فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان ادعا کرد این گروه از پناهجویان «علی‌رغم هشدارهای مأموران مرزی سعی داشتند به عمق خاک کشور پاکستان متواری شوند». همزمان با این اظهارات، خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران وابسته است به نقل از سرهنگ پرویز قاسم‌زاده، نوشت طی ۷۲ ساعت اخیر «هشت هزار و ۵۳۰ تبعه افغانستانی که در اقصی نقاط کشور به دلایلی همچون ورود غیرقانونی، اقامت غیرقانونی و یا پایان اعتبار گذرنامه دستگیر شده بودند، طریق دروازه گذر مرزی میلک منطقه سیستان واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان به کشور افغانستان انتقال داده شدند». ایران طی ماه‌های اخیر خشونت بیشتری را بر آوارگان افغانستانی تحمیل کرده است. علاوه بر مقام‌های حکومتی که افغانستانی‌ها را به اخراج فوری تهدید کرده‌اند، رسانه‌ها نیز با بزرگ‌نمایی در آمار مهاجران فضای عمومی را بر ضد افغانستانی‌ها تحریک کرده‌اند. این وضعیت سبب حداقل دو حمله دسته‌جمعی به افغانستانی‌ها در اقبالیه قزوین و سلطان‌آباد تهران شد. وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران صبح چهارم آبان ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر حضور هشت میلیون افغانستانی در ایران را نادرست دانسته بود اما همزمان تأکید کرده بود که «تمامی اتباع غیرمجاز» به افغانستان بازگردانده می‌شوند.

تیم ملی فوتبال زنان ایران با دو گل برابر استرالیا شکست خورد

تیم ملی فوتبال زنان ایران در اولین مسابقه از دور دوم مقدماتی المپیک ۲۰۲۴ پاریس با دو گل برابر استرالیا شکست خورد. استرالیا که در جام جهانی زنان ۲۰۲۳ به مقام چهارم رسیده بود در دقایق ۱۹ و ۷۸ دروازه شاگردان مریم آزمون را باز کرد. ایران در ادامه باید با تیم‌های فیلیپین و چین تایپه دیدار کند و در صورتی که بتواند در این مسابقه‌ها برنده شود برای نخستین بار به المپیک راه خواهد یافت. زنان فوتبالیست در حالی در برابر تیم چهارم جهان با دو گل شکست خوردند که تیم مردان تابستان امسال در مسابقات مقدماتی المپیک در گروهی که با افغانستان، هنگ کنگ و ازبکستان همگروه بود، از رسیدن به مرحله بازماند و به فاصله کوتاهی پس از آن هم در مسابقات آسیایی گوانژو نتوانست از مرحله گروهی صعود کند. نابرابری در دسترسی به امکانات تمرینی و اردوهای آماده‌سازی، دستمزد بسیار اندک زنان فوتبالیست، و حتی نامعلوم بودن وضعیت مربی این تیم در فاصله کوتاهی تا مسابقات سبب شده تیم ملی فوتبال زنان ایران با حداقل امکانات به مسابقات بین‌المللی بروند.

دادگاه تجدیدنظر تهران حکم یک سال حبس ضیاء نبوی و هستی امیری را تایید کرد

هستی امیری و ضیاء نبوی به دلیل شرکت در تجمع دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی تهران در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان به یک سال حبس محکوم شده بودند. شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران این حکم را تایید کرد. پیشتر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب این دو دانشجو را به علت شرکت در تجمع اعتراضی ۱۹ اسفند در دانشگاه علامه طباطبایی به یک سال زندان محکوم کرده بود. شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران هم بدون توجه به دفاعیات این دو فعال دانشجویی و وکلای آنها، حکم صادر شده در دادگاه بدوی را تایید کرد. در پاییز و زمستان سال گذشته دانش‌آموزان دختر در چندین مدرسه در شهرهای مختلف به صورت زنجیره‌ای مسموم شدند. بررسی‌های انجام شده از سوی نهادهای حکومتی هم عمدی بودن برخی از این مسمومیت‌ها از سوی نیروهای «ناشناس» را تایید کرده‌اند اما جزئیات بیشتری در باره برخورد با آنها منتشر نشده است. نبوی و امیری پیش از این نیز بازداشت و زندانی شده‌ بودند.

محمد مخبر در اجلاس سازمان همکاری شانگهای: هدف سیاست خارجی ایران ایجاد نظم نوین جهانی است

به گزارش شبکه اسپوتنیک روسیه، محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری ایران در نشست کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای گفت: «یکی از هدف‌های سیاست خارجی ایران ایجاد نظم نوین جهانی بر اساس اصل برابری همه موضوعات روابط بین‌الملل است.» مخبر گفت: «ما شاهد شکل‌گیری نظم نوین جهانی و گذار از نظام تک‌قطبی به نظام چندقطبی هستیم و نظم نوین جهانی بر این اصل استوار خواهد بود که تمامی بازیگران مستقل باید به‌طور مساوی در روابط بین‌الملل مشارکت داشته باشند. ایران در سیاست خارجی خود به‌دنبال کمک به شکل‌گیری نظم جهانی جدید و عادلانه است.» «ایجاد نظم نوین جهانی» پس از حمله روسیه به اوکراین از زبان رهبران مسکو نیز بارها تکرار شده است. در پانزدهمین نشست کشورهای گروه بریکس که شهریور گذشته در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار شد نیز برخی از رهبران کشورها از چنین «نظم نوینی» سخن گفتند و خواهان کاهش وابستگی به دلار شدند. محمد مخبر همچنین از سوی جمهوری اسلامی پیشنهاد کرد که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای یک صندوق مشترک برای تأمین مالی پروژه‌ها در زمینه فن‌آوری‌های مدرن ایجاد کنند. او همچنین گفت «ایران آمادگی ایجاد یک کریدور ترانزیتی فراگیر جهت اتصال کشور‌های عضو» و «توسعه استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی گاز» را دارد. بیست‌ودومین نشست شورای نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای صبح پنج‌شنبه ۴ آبان / ۲۶ اکتبر در بیشکک پایتخت قرقیزستان آغاز شد.

یک جمهوری‌خواه طرفدار ترامپ، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد

مجلس نمایندگان ایالات متحده سرانجام بر بحران خالی بودن صندلی ریاستش فائق آمد و مایک جانسون را به سمت ریاست برگزید. پس از هفته‌ها کشمکش قدرت درون حزبی، مایک جانسون جمهوری‌خواه به عنوان رئیس جدید مجلس نمایندگان انتخاب شد. او از تندروها و وفادار به ترامپ و چهره کمتر شناخته‌شده در سیاست آمریکا محسوب می‌شود. کوین مک کارتی، رئیس قبلی مجلس نمایندگان آمریکا در یک رأی‌گیری تاریخی در آغاز ماه اکتبر از سمتش کنار گذاشته شد. پس از برکناری مک کارتی، جانسون چهارمین نامزد جمهوری‌خواهان برای این پست بود. سه نامزدی که قبلاً توسط جمهوری‌خواهان معرفی شده بودند، به دلیل عدم همراهی همه نمایندگان جمهوری‌خواه، از نامزدی انصراف داده بودند - دو نفر از آنها حتی قبل از رأی‌گیری در جلسه عمومی. جمهوری‌خواهان اکثریت شکننده‌ای در مجلس نمایندگان دارند. به همین دلیل است که مخالفان این حزب اهرم قدرتمندی در دستان خود در هنگام رأی دادن دارند. یک نامزد جمهوری‌خواه نمی‌توانست روی آرای دموکرات‌ها حساب کند. جمهوری‌خواهان در حال حاضر ۲۲۱ نماینده در مجلس نمایندگان و دموکرات‌ها ۲۱۲ نماینده دارند. همه اعضای مجلس نمایندگان در آخرین رأی‌گیری حضور نداشتند. جانسون برای اکثریت مطلق به ۲۱۵ رأی نیاز داشت و در نهایت ۲۲۰ رأی به دست آورد. جانسون به طیف راست مذهبی آمریکا تعلق دارد. وکیل و مجری سابق رادیو از ایالت لوئیزیانا و یکی از حامیان وفادار ترامپ است. او مخالف سقط جنین است، با ازدواج همجنس‌گرایان مخالف است و در گذشته با کمک ایالات متحده به اوکراین مخالفت کرده است. ترامپ از نامزدی جانسون حمایت کرد و از هم‌حزبی خود به عنوان نماینده‌ای باهوش و بزرگ که مورد قبول همه بود، تمجید کرد. سایر جمهوری‌خواهان از جناح راست حزب نیز از این انتصاب ابراز خوشحالی کردند. هفته گذشته، بایدن بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بسته کمکی از کنگره درخواست کرد که شامل حمایت از اوکراین و اسرائیل است. تردید زیادی وجود دارد که کنگره این میلیاردها دلار کمک را تأیید کند. در ماه‌های گذشته شمار فزاینده‌ای از جمهوری‌خواهان از کمک آمریکا به کی‌یف انتقاد یا حتی آن را به طور کامل رد کرده‌اند.

پارلمان مجارستان رأی‌گیری درباره الحاق سوئد به ناتو را به تعویق انداخت

اگنس وادای، یکی از نمایندگان حزب ائتلاف دموکراتیک مجارستان گفت که پارلمان این کشور رأی‌گیری در مورد پیوستن سوئد به ناتو در هفته جاری را کنار گذاشته است. او در حساب فیس‌بوک خود نوشت: «این هفته هیچ رأی‌گیری درباره الحاق سوئد به ناتو برگزار نخواهد شد.» دولت مجارستان لایحه مربوطه به موافقت با پیوستن سوئد به ناتو را در تابستان ۲۰۲۲ به پارلمان ارائه کرد اما قانونگذاران از آن زمان بررسی آن را به دلیل «اظهارات غیردوستانه سیاستمداران سوئدی» درباره مجارستان به تعویق انداختند. حزب حاکم مجارستان رابطه نزدیکی با روسیه دارد. لایحه الحاق سوئد به ناتو توسط ۳۱ کشور عضو ناتو تصویب شده است و ترکیه و مجارستان تنها کشورهایی هستند که این کار را انجام نداده‌اند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ۲۳ اکتبر لایحه پیوستن سوئد به ناتو را به پارلمان کشورش ارائه کرد. در ۲۷ مارس، پارلمان مجارستان پروتکل الحاق فنلاند به ناتو را تصویب کرد اما موضوع عضویت سوئد را به تعویق انداخت. این دو کشور حوزه اسکاندیناوی در ماه مه ‌۲۰۲۲ و پس از حمله روسیه به اوکراین، درخواست عضویت در ناتو را دادند و گفتند که تحولات اوکراین آنها را وادار به این اقدام کرده است.

مرگ دو کارگر دیگر در ایران

در ادامه خبرهای مربوط به مرگ کارگران به دلیل نبود ایمنی بر سر کار، در دو روز گذشته یک کارگر بر اثر گازگرفتگی و یک کارگر دیگر بر اثر سقوط از درخت جان خود را از دست دادند. به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، یک کارگر ۲۰ ساله در زمان استراحت در اتاقک یک کارگاه مبل‌سازی در خیابان هنگام تهران؛ به دلیل گازگرفتگی با اجاق خوراک‌پزی دچار حادثه شد. امدادگران اورژانس با حضور در محل مرگ این کارگر جوان را تأیید کردند. یک کارگر باغبان نیز بر اثر سقوط از بالای درختی در یک رستوران واقع در منطقه ساوجبلاغ استان البرز جان باخت. این کارگر ۵۰ ساله برای هَرَس‌کردن شاخه‌ها، بالای درخت رفت اما ناگهان از ارتفاع هشت متری سقوط کرد. او هنگام انتقال به بیمارستان بر اثر شدت صدمات وارده جان سپرد.

کارگران اخراجی پایانه‌ها و مخازن بندر ماهشهر دست به اعتراض زدند

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نزدیک به ۳۳ کارگر پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر که از یک ماه پیش با تصمیم کارفرما اخراج شده‌اند، سه‌شنبه ۲ آبان در مقابل ساختمان شرکت پایانه‌ها تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواهان بازگشت به سر کار شدند. این کارگران معترض همه از افراد بومی منطقه ماهشهر هستند. یکی از کارگران اخراجی به ایلنا گفت برخی مسئولان شهری وعده داده بودند که کارگران اخراج‌شده را به کار بازگردانند اما تاکنون اقدامی در این‌باره نشده است. او افزود: «از چند سال قبل به امید استخدام به‌عنوان کارگر در شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر مشغول به کار بوده‌ایم اما متأسفانه وضعیت شغلی ما به یک‌باره تغییر کرد و بیکار شدیم.» در آذر سال گذشته نیز کارگران شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر به‌مدت دو روز دست به اعتراض زده و خواهان رفع تبعیض و بهبود وضعیت شغلی و مزایای دریافت خود شده بودند.

مطلب احمدیان، زندانی سیاسی کُرد در زندان اوین به سرطان معده مبتلا شده است

زمانه مطلع شده است مطلب احمدیان، زندانی سیاسی که از سال ۱۳۸۸ بدون حتی یک روز مرخصی در زندان حبس شده، از ابتدای سال ۱۴۰۲ به سرطان معده مبتلا شده است. به رغم وخامت هر روزه‌ی وضعیت مطلب، سازمان زندان‌ها و ضابطان آن تا این لحظه از انجام اقدامی اثربخش در راستای درمان مطلب احمدیان سر باز زده‌اند. انتقال‌های مکرر از زندانی به زندان دیگر و سرانجام تبعید او به زندان‌های رجایی‌شهر و اوین، بیش از پیش امکان پیشبرد مسیر یکنواخت در درمان را از او سلب کرد. مطلب احمدیان هم اکنون در بند چهار زندان اوین حبس و حدود یک ماه است ک به دلیل عدم رسیدگی پزشکی مؤثر زندانبانان، هر روز ریفلاکس خون بالا می‌آورد، توانایی مصرف خوراک زندان را ندارد، و دچار ورم شدید معده شده که ناشی از سرطان اوست. به نظر می‌رسد روزها و فرصت‌هایی که می‌بایست درمان مطلب احمدیان به نحو اثربخش پیش گرفته می‌شد، به دلیل تعلل‌های عامدانه‌ی سازمان زندان‌ها، از کف رفته است و سلامت جسمانی و جان او با تهدید جدی روبه‌رو است. در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر جلوگیری رئیس زندان اوین از انتقال این زندانی سیاسی به بیمارستان منتشر شده بود.

رسانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، آموزش نیروهای حماس در ایران پیش از حمله هفتم اکتبر را تکذیب کرد

نورنیوز، رسانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، گزارش روزنامه‌ی آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» را درباره‌ی آموزش نیروهای حماس در ایران پیش از حمله هفتم اکتبر این گروه به اسرائیل تکذیب کرد. نورنیوز چهارشنبه سوم آبان ۱۴۰۲ نوشت: «ادعای اینکه ۵۰۰ نیروی حماس حدود یک ماه پیش از حمله به اسرائیل در ایران آموزش دیدند، کذب است.» وال‌استریت ژورنال چهارشنبه ۲۵ اکتبر / ۳ آبان، گزارشی به امضاء سه نویسنده از تل‌آویو منتشر کرد که در آن از قول منابعی که نام آنها نیامد نوشت: در هفته‌های منتهی به حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل، ۵۰۰ نفر نیروی حماس و جهاد اسلامی در ایران تعلیم دیده‌اند. در گزارش، منابع مورد استناد «افراد آشنا به اطلاعات مربوط به این حمله» توصیف شده اند. نورنیوز انتشار این خبر را «سناریوی‌سازی» خواند و بار دیگر حرف‌های مقام‌های وزارت خارجه جمهوری اسلامی را تکرار و بر استقلال و توانمندی نیروهای «مقاومت فلسطین» تأکید کرد و نوشت: «مقاومت فلسطین جریانی بالغ، مستقل و مورد حمایت مردم است.» در گزارش وال استریت ژورنال آمده که حماس و جهاد اسلامی را افسران نیروهای سپاه قدس تعلیم داده‌اند. شش روز پیش از انتشار گزارش وال استریت ژورنال، سرتیپ پت رایدر، سخنگوی پنتاگون در یک نشست خبری در پاسخ به سؤال «آیا ایران مستقیماً با حمله حماس در هفت اکتبر مرتبط است؟» گفت: «نه. در این مرحله اطلاعاتی که ما در اختیار داریم، ارتباط مستقیمی با حملات حماس در هفت اکتبر نشان نمی‌دهد.» با وجود این، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز چهارشنبه ادعا کرد ایران به شبه‌نظامیان حماس برای حمله هفتم اکتبر آموزش داده و از آنها پشتیبانی کرده است.