ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وزیر خارجه سوئد: دولت سوئد سوزاندن قرآن را تأیید نمی‌کند

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد، پنج‌شنبه ۵ مرداد / ۲۷ ژوئیه با اشاره به قرآن‌سوزی اخیر در استکهلم گفت دولت سوئد سوزاندن قرآن را تأیید نمی‌کند. بیلستروم گفت: «در برخی کشورها این تصور وجود دارد که دولت سوئد پشت این موضوع است یا آن را تأیید می‌کند. اما ما آن را تأیید نمی‌کنیم.» او گفت: «این‌ها اعمالی است که توسط افراد انجام می‌شود و آن‌ها این کار را در چارچوب قوانین آزادی بیان انجام می‌دهند.» بیلستروم با بیان این‌که با وزیران خارجه ایران، عراق، الجزایر و لبنان و همچنین دبیرکل سازمان کشورهای اسلامی و دبیرکل سازمان ملل در تماس بوده است، گفت: «ما در مورد این مسائل بحث خواهیم کرد و لازم است تأکید کنیم که این موضوعی بلندمدت است و هیچ راه حل سریعی برای آن وجود ندارد.» سوئد در هفته‌های اخیر شاهد دو اقدام ضداسلامی از سوی سلوان مومیکا، پناهنده عراقی بود که در آن‌ها او نسخه‌های قرآن را یا سوزاند و یا لگدمال کرد. این اقدام‌ها خشم مسلمان‌های کشورهای مختلف را برانگیخت.

از آغاز سال جاری میلادی جسد ۹۰۰ پناهجو در آب‌های تونس کشف شده است

دولت تونس اعلام کرد که گارد ساحلی این کشور از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا کنون جسد ۹۰۱ پناهجوی غرق‌شده در آب‌های تونس را کشف کرده است. کمال الفقی، وزیر کشور تونس، سال جاری را مرگبارترین سال برای پناهجویان دانست و گفت در میان جسدهای یافت‌شده ۳۶ نفر تونسی و ۲۶۷ پناهجوی خارجی بودند. هویت باقی قربانیان هنوز مشخص نیست. اتحادیه اروپا و تونس به‌تازگی توافق‌نامه‌ای برای مهار مهاجرت امضا کردند که بر اساس آن تونس کمک‌های اقتصادی دریافت خواهد کرد. تونس به‌عنوان مسیر اصلی پناهجویان برای رسیدن به اروپا، جایگزین لیبی شده است. در ماه‌های اخیر هزاران پناهجو خود را به بندر اسفاکس تونس رسانده‌اند تا از این طریق به ایتالیا بروند. این موضوع بحران بی‌سابقه در تونس ایجاد کرده است.

اسپانیا به سارا خادم، شطرنج‌باز ایرانی تابعیت داد

دولت اسپانیا به سارا خادم الشریعه، شطرنج‌باز ۲۶ ساله ایرانی که پس از شرکت بدون حجاب در مسابقات جهانی شطرنج سریع در قزاقستان به اسپانیا پناه برده بود، تابعیت اسپانیایی اعطا کرد. پیلار لوپ، وزیر دادگستری اسپانیا در این‌باره گفت: «در پاسخ به شرایط ویژه خانم سارا خادم الشریعه، به‌تازگی به او تابعیت اسپانیایی اعطا کردم. او از نام کامل خادم استفاده می‌کند.» سارا خادم پیش از این در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته بود ظاهر شدنش بدون حجاب در مسابقات جهانی در حمایت از جنبش اعتراضی بود که پس از کشته شدن ژینا (مهسا) امینی در سپتامبر سال گذشته شکل گرفت. سارا اوایل ژانویه به‌همراه همسرش اردشیر احمدی، کارگردان سینما و پسر ۱۰ ماهه‌شان سام وارد اسپانیا شد و در ۲۵ ژانویه در مادرید با پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا دیدار کرد. خادم که لقب استاد بزرگ زن را دارد در مصاحبه با روزنامه ال پایس اسپانیا گفته بود تنها در مسابقاتی که در آن‌ها دوربین وجود داشت روسری بر سر می‌کرد زیرا نماینده ایران بود. او گفته بود: «من با حجاب نیستم. [با حجاب] احساس خوبی ندارم و می‌خواستم به آن وضعیت پایان دهم. بنابراین تصمیم گرفتم دیگر حجاب نداشته باشم.» براساس رتبه‌بندی سایت فدراسیون بین‌المللی شطرنج سارا خادم در رتبه ۷۷۱ جهان و نهم ایران قرار دارد.

همه ۱۰۰ نهنگ خلبانی که در سواحل غربی استرالیا به گل نشسته بودند مُردند

نزدیک به ۱۰۰ نهنگ خلبان که از دو روز پیش در سواحل جنوب غربی استرالیا رفتارهای غیرعادی بروز می‌دادند و سپس در این سواحل به گل نشستند، پنج‌شنبه ۵ مرداد / ۲۷ ژوئیه در برابر شگفتی کارشناس‌ها همگی جان باختند. حدود نیمی از آن‌ها چهارشنبه شب مُردند. روز گذشته امدادرسان و داوطلبان ابتدا موفق شده بودند که نهنگ‌های باقی‌مانده را به آب‌های عمیق‌تر هدایت کنند. هر کدام از این نهنگ‌های خلبان حدود یک تُن وزن دارند. هنگامی که یک نهنگ خلبان از آب خارج می‌شود، اندام‌های آن می‌توانند به تدریج زیر وزنش خرد ‌شوند. این حیوانات متعلق به گروهی بودند که ساعت‌ها در حدود ۱۰۰ متری ساحل جمع شده بودند. گاهی به شکل دایره می‌شدند، یا به صورت خطی پخش می‌شدند، یا حتی برای چند لحظه به شکل قلب در می‌آمدند. این رویداد کارشناس‌ها را شگفت‌زده کرد. یک محقق دریایی به شبکه ای‌بی‌سی‌ گفت هرگز چنین پدیده‌ای ندیده است. اکنون باید روی آن مطالعاتی صورت گیرد. سال گذشته نیز ۲۳۰ نهنگ خلبان در جزیره تاسمانی استرالیا به گل نشستند و بیشتر آن‌ها نیز جان خود را از دست دادند.

حملات مجدد روسیه به بندر اودسا و چندین شهر اوکراین

اوکراین از حملات هوایی روسیه به چندین شهر این کشور خبر داد. سخنگوی نیروی هوایی اوکراین پنج‌شنبه ۵ مرداد / ۲۷ ژوئیه گفت حملات گسترده به‌ویژه در غرب این کشور از جمله در نزدیکی یک فرودگاه نظامی رخ داده است. اوکراین مدعی است که پدافند هوایی‌اش موشک‌های زیادی را رهگیری کرده است. در این حملات بار دیگر تأسیسات بندری منطقه اودسا گلوله‌باران شد. در این حمله یک نگهبان کشته شد و پایانه‌های بارگیری آسیب دید. بر اساس اطلاعات اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور از شهر دنیپرو در جنوب شرق این کشور بازدید کرد. از جمله گفت‌وگوهای زلنسکی با مسئولان نظامی در مورد تدارکات برای جبهه بود.