ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جامعه اقتصادی کشورهای مرکزی آفریقا و اتحادیه اروپا کودتا در گابن را محکوم کرد

جامعه اقتصادی کشورهای مرکزی آفریقا (ECCAS) پنج‌شنبه ۹ شهریور / ۳۱ اوت از کودتاچیان در گابن خواست که تسلیم شوند و نظم قانون اساسی را بازگردانند. «اِکاس» در بیانیه‌ای استفاده از زور برای حل منازعات سیاسی و رسیدن به قدرت را محکوم کرد. این جامعه اقتصادی قصد دارد نشست ویژه‌ای برای بحث در مورد وضعیت گابن برگزار کند. افسران ارتش که روز چهارشنبه ۸ شهریور / ۳۰ اوت با کودتا در گابن قدرت را به دست گرفتند، ژنرال بریس اولیگوی نگوما را به‌عنوان رهبر انتقالی دولت این کشور معرفی کردند. علی بونگو، رئیس جمهوری برکنارشده، حبس خانگی است. یک روز پس از کودتا، امروز (پنج‌شنبه) لیبرویل پایتخت گابن آرام بود. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز پنج‌شنبه در حاشیه نشست وزیران خارجه این اتحادیه در تولِدو اسپانیا گفت در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای خروج ۱۰ هزار شهروند اتحادیه اروپا از این کشور وجود ندارد. بورل وضعیت گابن را اساساً با وضعیت نیجر که ۴ مرداد / ۲۶ ژوئیه در این کشور نیز کودتا صورت گرفت، متفاوت دانست و گفت نباید فراموش کرد که پیش از کودتا در گابن انتخاباتی «با بی‌نظمی بسیار» برگزار شده بود. با این حال بورل گفت اتحادیه اروپا کودتا و تصرف خشونت‌آمیز قدرت را محکوم می‌کند. او گفت: «چالش‌های پیش روی این کشور باید حل شوند، اما این مهم باید با رعایت حاکمیت قانون، نظم قانون اساسی و دموکراسی انجام شود. صلح و رفاه کشور و ثبات منطقه به همین امر بستگی دارد.»

سیل و رعد و برق در زنجان و خوی جان سه نفر را گرفت

در دو روز اخیر سیل، آب‌گرفتگی و رعد و برق استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و زنجان را فراگرفته است. بابک محمودی، رئیس سازمان امداد و نجات پنج‌شنبه ۹ شهریور اعلام کرد که یک نوجوان چوپان در استان زنجان بر اثر سیل و دو نفر در شهرستان خوی در آذربایجان غربی به دلیل اصابت رعد و برق، جان خود را از دست دادند. به‌گفته محمودی در ۴۸ ساعت گذشته در یک شهر، ۱۴ روستا و یک منطقه عشایری در این چهار استان عملیات امداد و نجات انجام شد. عباس بابایی، مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان نیز گفت عصر روز چهارشنبه بر اثر جاری شدن سیل در منطقه «قره‌چریان» زنجان ۳۸۰ رأس گوسفند تلف شدند. در این منطقه همچنین خسارت ۸۰ درصدی به باغ‌ها و مزرعه‌های کشاورزان وارد شده است.

حکومت نظامیان در نیجر دستور اخراج سفیر فرانسه را داد

نظامیان حاکم بر نیجر پنج‌شنبه ۹ شهریور / ۳۱ اوت در نامه‌ای به دولت فرانسه دستور اخراج سیلوَن ایته، سفیر این کشور را صادر کردند. نظامیان نیجر عصر جمعه ۳ شهریور / ۲۵ اوت به دیپلمات فرانسوی ۴۸ ساعت مهلت داده بودند تا خاک این کشور را ترک کند. پاریس با این استدلال که حکومت کنونی در نیجر غیرقانونی است و برای طرح چنین درخواستی صلاحیت ندارد، با آن مخالفت کرد. بر اساس این نامه سیلوَن ایته «دیگر از امتیازها و مصونیت‌های دیپلماتیک برخوردار نیست». روز پنج‌شنبه همچنین سرهنگ پیِر گودی‌یر، سخنگوی ستاد کل ارتش فرانسه هشدار داد که «نیروهای ارتش فرانسه آماده پاسخگویی به هرگونه تنش مجدد که حقوق نظامی و دیپلماتیک فرانسه در نیجر را نقض کند، هستند» و «اقداماتی برای محافظت از آن‌ها اتخاذ شده است».

یک نماینده مجلس ایران خواستار جداسازی دانش‌آموزان ایرانی از دانش‌آموزان مهاجر شد

محمدمهدی زاهدی، نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی در آستانه بازگشایی مدارس در ایران خواستار جداسازی دانش‌آموزان مهاجر در مدارس شد. او در مراسم افتتاح یک مدرسه در کرمان مدعی شد نیمی از ظرفیت کلاس‌های درس در استان کرمان را «اتباع خارجی» پر کرده‌‌اند. زاهدی که در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود، در ادامه گفت که اصرار دارد «دانش‌آموزان اتباع جدا باشند». کودکان مهاجر در ایران برای آموزش با محدودیت‌های بسیاری روبرو هستند. ثبت نام دانش‌آموزان تنها با برگه‌های رسمی مورد تایید «اداره اتباع خارجی» ممکن است. کودکان مهاجر در سال‌های اخیر در مدارس خویش‌سازمان و زیرزمینی سواد آموخته‌اند.

ایران می‌گوید برنامه اسرائیل را برای «خراب‌کاریِ صنعتی در صنایع موشکی» کشف کرده است

صداوسیمای جمهوری اسلامی و خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران با انتشار یک خبر مدعی شده‌اند که یک شبکه خرابکاری صنعتی در برنامه موشکی جمهوری اسلامی را کشف کرده‌اند. در این خبر آمده است که این شبکه را موساد، سرویس امنیت خارجی اسرائیل هدایت می‌کرد. فارس به نقل از «یک مقام مسئول در حفاظت اطلاعات وزارت دفاع» نوشت که «طی ماه‌های گذشته شبکه‌ای کاملا حرفه‌ای که قصد داشت با همکاری برخی عوامل نفوذی قطعات معیوب و تجهیز شده را برای بکارگیری در تولید موشک‌های پیشرفته در صنایع موشکی وزارت دفاع به چرخه تولید وارد کند، در تور اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان در سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع گرفتار و متلاشی شد.» این مقام امنیتی به فارس گفت که شبکه‌ کشف‌شده تحت هدایت سازمان موساد اسرائیل بود و «قصد داشت با فروش قطعه تجهیز شده، موشک‌های تولید شده را به ابزاری انفجاری برای ضربه زدن به خطوط صنعتی و کارکنان شاغل در این حوزه تبدیل کند.» وزارت دفاع ایران می‌گوید فعالیت‌های این شبکه را از ابتدا تحت نظر داشته و عوامل آن را دستگیر کرده است.

خواستگار یک زن در تهران به روی او اسید پاشید

به گزارش وب‌سایت «دیده‌بان ایران» دوشنبه شب ۶ شهریور در بلوار فردوس تهران خواستگار یک زن به روی او اسید پاشید. بنا به این گزارش، این پسر جوان در حالی که چاقویی به‌ دست داشت وارد یک رستوران فست فود شد و پس از تهدید و بیرون کردن چند مشتری و پرسنل، درهای مغازه را از داخل قفل و صاحب رستوران را که زن میان‌سالی به نام ستاره بود در مغازه حبس کرد و پشت درهای بسته به روی زن اسید پاشید. با ورود مأموران مرد جوان دستگیر و زن مجروح برای درمان به بیمارستان منتقل شد. در تحقیقات معلوم شد که مرد جوان از زنی که ۲۰ سال از او بزرگتر بود خواستگاری کرده بود اما زن به دلیل تفاوت سنی ازدواج با او را نپذیرفته بود. در ایران اسیدپاشی مردان به روی زنان بارها صورت گرفته است.

بن والاس از وزارت دفاع بریتانیا استعفا داد، گرانت شاپس وزیر دفاع جدید کابینه سوناک شد

رسانه‌های بریتانیایی پنج‌شنبه ۹ شهریور / ۳۱ اوت از استعفای بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا خبر دادند. بنا به این گزارش‌ها، والاس در نامه‌ای به ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا استعفا داد. او که واکنش بریتانیا به حمله روسیه به اوکراین را رهبری می‌کرد، ماه گذشته گفته بود که می‌خواهد پس از چهار سال از سمت خود کناره‌گیری کند و در انتخابات بعدی نیز به‌عنوان یک قانونگذار کناره‌گیری می‌کند تا فرصت‌های جدیدی را دنبال کند. پس از اعلام خبر استعفا، ریشی سوناک با قبول استعفای والاس گرانت شاپس که وزیر انرژی کابینه بود را به وزارت دفاع بریتانیا منصوب کرد.

ده‌ها نفر در آتش سوزی ژوهانسبورگ کشته شدند

آتش سوزی در یک ساختمان چند طبقه در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی جان بسیاری را گرفت. رسانه‌های محلی اعلام کردند که در پی آتش سوزی در یک ساختمان پنج طبقه در مرکز شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی دستکم ۷۰ نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر زخمی شده‌اند. رابرت مولاودزی، سخنگوی خدمات مدیریت اضطراری ژوهانسبورگ، گفت که آتش سوزی بامداد پنج‌شنبه ۹ شهریور / ۳۱ اوت یک ساختمان واقع در منطقه تجاری مرکزی شهر رخ داده است و شمار قربانیان همچنان در حال افزایش است. علت آتش سوزی هنوز مشخص نیست و عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

مهدی یراحی در زندان اوین است

مصطفی نیلی وکیل دادگستری خبر داد که مهدی یراحی، خواننده و آهنگساز موسیقی پاپ که نیروهای امنیتی او را دوشنبه ششم شهریورماه بازداشت کرده بودند، در تماسی کوتاه با خانواده خود اعلام کرد که به زندان اوین منتقل شده است. مهدی یراحی پس از جنبش زن، زندگی، آزادی چند ترانه اعتراضی در همراهی با این جنبش منتشر کرده بود و دوشنبه گذشته با دستور دادستان تهران بازداشت شد. یک روز قبل از آن مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه جمهوری اسلامی از «تشکیل پرونده قضایی» برای این خواننده خبر داده بود. این مرکز گفته بود به دلیل «انتشار ترانه‌ای غیرقانونی» که «خلاف اخلاق و خلاف عرف اسلامی است» برای یراحی پرونده قضائی تشکیل شده است و با او «برخورد مقتضی قضائی» خواهد شد. دادستانی عمومی تهران پیش از این یراحی را «ممنوع المعامله» نیز کرده بود. مهدی یراحی به تازگی موزیک ویدئوی «روسریتو» را منتشر و آن را به «زنان آزاده‌ای» که «در خط اول جنبش زن، زندگی، آزادی دلیرانه می‌درخشند»، تقدیم کرد. یراحی پیش از این نیز در سال گذشته دو ترانه در همبستگی با خیزش زن، زندگی، آزادی منتشر کرده بود. او در سال ۹۷ هم در همبستگی با کارگران معترض نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز با لباس کارگران در یکی از کنسرت‌هایش حاضر شد. یراحی از دی ماه ۱۳۹۷ تا به امروز، جز مقطعی چند ماهه در سال ۹۸، از سوی دستگاه‌های حکومتی چون وزارت ارشاد و صداوسیما ممنوع از کار و تصویر شده است. دستگاه قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی از آغاز اعتراضات گسترده به قتل ژینا (مهسا) امینی شمار زیادی از هنرمندان، فعالان دانشجویی و کارگری، زنان و گروه‌های دیگر را بازداشت و زندانی کرده‌اند. سامان یاسین و توماج صالحی از جمله خوانندگانی هستند که از پاییز ۱۴۰۱ محبوس و برای اعتراف اجباری شکنجه شده‌اند.