ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«حذف بنزین از تولیدات پتروشیمی ایران»

به گفته سازمان محیط زیست، بنزین‌های تولیدی در واحدهای پتروشیمی ایران به دلیل ایجاد آلودگی دیگر اجازه توزیع نخواهند داشت.

سازمان حفاطت محیط زیست از توافق برای حذف بنزین از تولیدات پتروشیمی در ایران برای کاهش بحران آلودگی هوا خبر داده است.

به وزارت نفت اعلام شده است دیگر اجازه توزیع بنزین تولید شده در واحدهای پتروشیمی را ندارد.

معصومه ابتکار در سفر خود به استان قزوین  در روز ۲۱ بهمن، اعلام کرد ترکیبات پتروشیمی باید به حد استاندارد برسد. به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در گذشته برخی ترکیبات پتروشیمی برای تولید بنزین در داخل ایران استفاده می‌شد که آلودگی شدیدی تولید می‌کرد و امروز تولید آن متوقف شده است. او همچنین وعده داد به زودی بنزین استاندارد مورد نیاز مردم تامین خواهد شد. ابتکار همچنین ازاجرایی شدن توزیع بنزین با استاندارد یورو ۴ در تهران و اراک خبر داد و افزود به زودی در شهرهای دیگر هم بنزین با استاندارد بالا توزیع خواهد شد.

او همچنین با حضور در شورای اداری قزوین نیز بر ضرورت توزیع بنزین یورو ۴ برای کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ تاکید کرد و گفت دولت این کار را از ابتدا در برنامه‌های خود گذاشته و به همین منظور جلسات متعددی با وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، شهرداری‌ها و حمل و نقل عمومی برگزار شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست پیش از سفر خود به قزوین، روز یکشنبه ۲۰ بهمن نیز در یک برنامه تلویزیونی گفت به وزارت نفت اعلام شده است دیگر اجازه توزیع بنزین تولید شده در واحد‌های پتروشیمی را ندارد. او در خصوص آلاینده‌های موجود در بنزین‌های ایرانی گفت هنوز هم تبعات بنزینی که در واحدهای پتروشیمی تولید شده به دلیل وجود ترکیبات آروماتیک وجود دارد، اما اکنون جلو این کار گرفته شده است.

تولید بنزین در ایران و مشکلات آن

با شدید‌تر شدن تحریم‌‌ها علیه ایران در چند سال گذشته و کاهش محسوس میزان واردات بنزین، ایران رو به  تولید بنزین در داخل کشور آورد. با تصویب قانون تحریم همه جانبه توسط آمریکا در سال ۱۳۸۹، تعدادی از مجتمع‌‌های پتروشیمی ایران به تولید بنزین داخلی اختصاص یافت. ایران با آن که خود یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان نفت در جهان است، اما به دلیل عدم پالایش این ماده در داخل کشور، همواره در گذشته وارد ‌کننده بنزین بوده است. اما در دو سه سال اخیر وضعیت تفاوت کرده و ایران به نقطه خودکفایی از نظر تولید بنزین نزدیک شده است. با این‌حال طرح ایران برای تولید بنزین به نگرانی‌هایی جدی در مورد کیفیت آن و تاثیرش بر سلامتی مردم و محیط زیست دامن زده و موضوع بحث‌های فراوان بوده است.  منتقدان طرح وزارت نفت ایران معتقد بودند بنزین‌های تولیدی در مجتمع‌های پتروشیمی به دلیل داشتن ترکیباتی مانند بنزن Benzenne سرطان‌زاست و به انسان آسیب‌های فراوانی وارد می‌کند.

وزارت نفت گرچه پیش‌تر از پذیرفتن سرطان‌زا بودن بنزین‌های تولید سرباز می‌زد اما اکنون این وزارتخانه نیز از تلاش‌هایش برای تولید بنزین استاندارد خبر داده است. به گفته مدیر دفتر ایمنی بهداشت و محیط زیست وزارت نفت، این وزارتخانه برای تولید روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ برنامه ریزی کرده است تا با آلودگی هوا مقابله کند. به گفته محمد حسین اردشیری، بنزین استاندارد یورو ۴ در مرحله اول در چهار شهر بزرگ تهران، اراک، کرج و اصفهان وسپس در بقیه کلان‌شهرها با اولویت اهواز نیز توزیع خواهد شد. او همچنین از ارائه دیگر دستاوردهای زیست محیطی وزارت نفت ایران در زمینه مقابله با آلودگی‌های محیطی در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست خبر داد.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • وزارت نفت:«به تولید بنزین در پتروشیمی ادامه می‌دهیم» | خبرگزاری موج سبز

    […] وجود اعلام سازمان حفاظت محیط زیست ایران مبنی بر توقف توزیع بنزین‌های پتروشیمی به دلیل استاندارد نبودن، مقام‌های مختلفی در وزارت نفت […]

  • فرهاد - فریاد

    ,وقتی محصولات پتروشیمی تحریم شود و بخشی از مالکین هم از آیت الله ها باشند بخصوص آقای خامنه ای و وزیر نفت هم سردار سپاه میشود باید هم سود را به جیب اقایان بپردازند