ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خطر داعش و امکان همکاری مستقیم ایران و آمریکا در عراق‎

رادیو زمانه در مورد بحران عراق و امکان همکاری ایران و آمریکا در این موضوع، با دو کارشناس مسائل منطقه به ویژه عراق، گفت‌وگو کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است گروهی از سربازان آن کشور را برای حفاظت از سفارت آمریکا به بغداد می‌فرستد. این اقدام در واکنش به بحران کنونی عراق و حمله شبه‌نظامیان سنی «داعش»، «دولت اسلامی عراق و شام»، به شهرهای شمالی آن کشور صورت می گیرد.

گروه داعش با انتشار تصاویری از این دست، ادعا کرده بود که جمعی از نیروهای نظامی عراق را اعدام کرده است

نیروهای گروه اسلامی تندروی داعش بخش‌هایی از شمال عراق از جمله موصل و تکریت را اشغال کرده‌اند و وعده حمله به بغداد را می‌دهند.

آن‌ها روز شنبه شهر تلعفر در سر راه جاده موصل تا مرز سوریه را نیز به تصرف کامل خود درآوردند. آمریکا همچنین در حال بررسی گزینه همکاری با جمهوری اسلامی در بحران عراق است، اما وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که طرحی برای همکاری نظامی با ایران در عراق نخواهد داشت.

ترس از جنگ داخلی در عراق می تواند به ایران نیز سرایت کند.

در همین وضعیت، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی از جامعه بین‌المللی خواست از دولت مالکی حمایت کند.

روزنامه فرانسوی «فیگارو» در گزارشی با عنوان «بغداد با ترس و لرز منتظر حمله داعش است»، نقشه‌ای از عراق را منتشر کرده که نیمه غربی آن در دست داعش است و در نیمه شرقی آن هم تعدادی از شهرها در تصرف پیکارجویان اسلامی داعش قرار دارند.

در حال حاضر بحران عراق و وضع گروه شبه‌نظامی داعش در حال حاضر چگونه است؟

گروه اسلامی داعش چگونه به وجود آمد؟

در صورت حمله هوایی آمریکا و نیروهای دیگر، داعش تا چه حد توان مقاومت و پیشروی دارد؟

نقش جمهوری اسلامی در بحران کنونی عراق چگونه است؟

آیا بحران کنونی باعث همکاری مستقیم آمریکا و جمهوری اسلامی در عراق خواهد شد؟

این‌ها پرسش‌هایی هستند که «رادیو زمانه» با حسن هاشمیان در استانبول و علی مهتدی در پاریس، دو کارشناس مسائل منطقه به ویژه عراق، در میان گذاشته است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • داوری

    گروه تروریستی داعش در حد و اندازه ای نیست که بتواند برای جمهوری اسلامی دردسری ایجاد نماید.غربی ها برای ترساندن مردمان منطقه این گروهک را بطور اغراق آمیزی بزرگ نشان میدهند.جمهوری اسلامی ایران دولت آمریکا را دارای صلاحیت نمیداند که بخواهد راجع به داعش با آن گفتگو کند زیرا داعشی ها دست پرورده دولت آمریکا هستند. هیچ عملیات تروریستی توسط داعش و جبهه النصره علیه منافع دولت آمریکا در هیچ کجای جهان صورت نگرفته است.پس یعنی اینها با هم علیه کشورهای منطقه متحد هستند

  • nader

    میگویند داعش توسط جمهوری اسلامی ایجاد شد تا علیه مخالفان اسد بجنگد ! حالا هم در عراق گرد و خاک میکنند تا در مذکرات هسته ای امتیاز بگیرندو مبارزه سیاسی سنی های عراق را مثل سوریه لوث کنند! جان کری هم میداند و از اینها خواسته بچه شرورشان را ارام کنند؟