ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وزیر ارشاد در آستانه استیضاح

یکی از نمایندگان مجلس ایران گفته است به خاطر احتمال نمایش هشت فیلم سینمایی طرح استیضاح علی جنتی در هشت بند را به هیأت ریسه مجلس شورای اسلامی تحویل می‌دهد.

قرار است که حمید رسایی، نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی تحویل دهد. پیش از این در مرداد ماه رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم استیضاح شد و رأی نیاورد.

بزرگ‌ کنید
علی جنتی، دومین وزیر روحانی که استیضاح می‌شود؟

حمید رسایی، نماینده مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفته است: «با توجه به اصرار آقای جنتی بر سیاست‌های غلطی که موجب اعتراض و نگرانی متدینین و دلسوزان و علما شده، بیش از این نمی‌توان مماشات کرد و بر همین اساس طرح استیضاح وی را به هیأت رئیسه مجلس تحویل می‌دهیم.»

هم‌زمان با احتمال استیضاح علی جنتی، بیش از ۱۵۰ سینماگر ایرانی با امضای نامه‌ای خواستار حمایت و دفاع از اعتبار پروانه نمایش فیلم‌ها شده‌اند.

در نامه سینماگران به وزیر ارشاد آمده است: « از جنابعالی خواستاریم همانگونه که همواره اعلام نموده‌اید که پای مجوز‌هایتان خواهید ایستاد، قاطعانه پای امضا و پروانه نمایش‌های صادرشده از سوی سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باستید تا بدعتی برای بی‌قانونی، هرج و مرج، بر هم زدن آرامش سینما و بی‌اعتباری پروانه نمایش‌ها ایجاد نگردد.»

داریوش مهرجویی، رضا کیانیان، محمدمهدی عسگرپور، رسول صدرعاملی، پرویز پرستویی، کیومرث پوراحمد، کمال تبریزی، علیرضا داوودنژاد، فریدون جیرانی، فرامرز قریبیان و ابوالحسن داوودی از جمله سینماگران شناخته‌شده‌ای‌اند که نامه به علی جنتی را امضاء کرده‌اند.

بزرگ‌ کنید
حمید رسایی: پرخاش و تهدید به استیضاح

بحث بر سر هشت فیلم سینمایی، از جمله فیلم‌های «عصبانی نیستم» از رضا درمیشیان و «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد و «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری است. کمیسیون فرهنگی مجلس، هم‌آوا با رسانه‌های وابسته به سپاه و حلقه مصباحیون ادعا می‌کند که این فیلم‌ها حامی «فتنه»‌اند و نمی‌بایست اکران شوند.

«عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان بارها اصلاح و سانسور شده و با این حال اکران آن در گروه سینما استقلال همچنان به تعویق می‌افتد.

حمید رسایی، نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری فارس گفته است: «کارت زرد مجلس به عملکرد وزیر ارشاد نیز سبب نشد تا او در سیاست‌ها و جهت‌گیری‌هایش تأمل کند، بلکه تاکنون چند بار با ادبیات توهین‌آمیزی اعلام کرده که اگر ۱۰ کارت زرد هم از مجلس بگیرد برایش مهم نیست.»

وزیر ارشاد در پاسخ به انتقادات کمیسیون فرهنگی مجلس گفته بود: «پخش فیلم‌ها براساس قانون و ارزش‌ها انجام می‌شود و قرار نیست هر کسی برای ما تعیین تکلیف کند که چه فیلمی پخش شود با نشود.»

پیش از این، سیدمرتضی حسینی، یکی دیگر از اعضای معمم کمیسیون فرهنگی مجلس، به خاطر برخی انتصابات در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به علی جنتی هشدار داده بود که ممکن است برای دومین بار از مجلس «کارت زرد» بگیرد.

در آستانه برگزاری جشنواره فیلم فجر برخی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نمایش فیلم «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد و «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری را برنتابیده بودند و علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به «کارت زرد دوم» تهدید کرده بودند.

علی جنتی هم بهمن ماه سال گذشته در حاشیه تجلیل از سینماگران در هتل لاله گفته بود: «به هر حال این حق مجلس است که سؤال کند و ما هم وظیفه داریم که پاسخ بدهیم. حالا اگر مجلس تشخیص داد که کارت زرد دیگری بدهد، بدهد.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دی ماه سال گذشته نخستین کارت زرد را از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دریافت کرده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • neda

    گروه داعشی حتی میخواهند به مردم تکلیف کنند چه فیلمی را تماشاکنند!