ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

چندین کشته در انفجار بمب در برابر دانشکده پلیس صنعا

انفجار بمب جاسازی شده در یک خودرو در پایتخت یمن ۳۰ کشته و ۵۰ مجروح به جای گذاشت. بمب در برابر دانشکده پلیس و مقابل صف داوطلبان ثبت‌نام در دانشکده منفجر شده است.

انفجار بمب کارگذاری شده در یک خودرو در پایتخت یمن دست‌کم ۳۰کشته و ۵۰ مجروح به جای گذاشت. بمب در برابر دانشکده پلیس و مقابل صف داوطلبان ثبت‌نام در دانشکده منفجر شده است.

پایتخت یمن بار دیگر صحنه بمب‌گذاری و سوءقصد بود. بمبی که در یک خودرو جاسازی شده بود، صبح چهارشنبه ۷ ژانویه، در برابر دانشکده پلیس صنعا منفجر شد. حمله زمانی روی داد که گروهی برای ثبت نام در برابر دانشکده پلیس صف بسته بودند.

مقامات امنیتی یمن از کشته شدن دست‌کم ۳۰ تن و جراحت بیش از ۵۰ نفر دیگر خبر داده‌اند. تعداد کشتگان ممکن است افزایش یابد. تاکنون کسی مسئولیت این سوءقصد را بر عهده نگرفته است.

این دومین سوءقصد در یمن ظرف چند روز گذشته است. روز یکشنبه ۴ ژانویه نیز حمله‌ای به شبه‌نظامیان حوثی در ذمار در جنوب صنعا صورت گرفت در آن حمله چهار نفر از جمله یک مخبر تلویزیون کشته شدند.

یمن پس از سقوط علی عبدالله صالح در سال ۲۰۱۲ پیوسته با خشونت و ناآرامی‌های سیاسی روبه‌رو بوده است. اقلیت شیعه یمن که در سرنگونی دیکتاتور پیشین این کشور مشارکت فعال داشت، خواهان سهم بیشتری از قدرت است. شیعیان حوثی در این سهم‌خواهی با مقاومت قبائل سنی و گروه‌های نزدیک به القاعده روبه‌رو می‌شوند.

شبه‌نظامیان حوثی توانستند در ماه سپتامبر، مراکز مهم دولتی در صنعا از جمله ساختمان نخست وزیری، فرماندهی ارتش، بانک مرکزی و رادیو و تلویزیون کشور را تصرف کنند. پس از ‌آن، نخست‌وزیر یمن تغییر کرد و قرار شد مذاکراتی برای تشکیل یک دولت آشتی ملی به جریان بیفتد. از آن پس بخش‌هایی از مرکز و غرب یمن در کنترل حوثی‌هاست.

شیعیان حوثی مورد حمایت ایران قرار دارند. عربستان سعودی و مقامات دولتی یمن، جمهوری اسلامی را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم می‌کنند.

در یک حمله انتحاری در آذرماه، محل اقامت حسین نیکنام، سفیر ایران در صنعا، پایتخت یمن منفجر و دست‌کم یک نفر کشته شد. دیپلمات ایرانی از این انفجار جان سالم به‌در برد. شاخه گروه القاعده در یمن مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.

یک هفته پیش‌تر نیز انفجار چند بمب در جشن‌‌‌‌‌های شیعیان حوثی در یمن بیش از۳۰ کشته بر جای گذاشت. این جشن‌ها به مناسبت میلاد پیامبر اسلام برگزار می‌شدند. مسئولیت این انفجار را نیز کسی بر عهده نگرفت.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.