ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

یک گروه رادیکال چپ مسئولیت انفجار در استانبول را برعهده گرفت

یک گروه رادیکال زیرزمینی چپ به نام «جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» مسئولیت انفجار انتحاری عصر سه‌شنبه ۶ ژانویه/ ۱۶ دی‌ماه در منطقه توریستی استانبول را برعهده گرفت.

حزبی به نام «جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» که یک گروه رادیکال زیرزمینی چپ است، مسئولیت انفجار انتحاری عصر سه‌شنبه ۶ ژانویه/ ۱۶ دی‌ماه در منطقه توریستی استانبول را برعهده گرفت.

پیشینه «جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» به گروه‌های مسلح چپ در اواخر دهه ۶۰ و اوايل دهه ۷۰ ميلادی بازمی‌گردد

این گروه غیرقانونی اعلام کرد که یکی از اعضایش در حمله انتحاری به یک کلانتری در منطقه توریستی سلطان احمد استانبول کشته شده است.

«جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» (DHKP-C) خود را مارکسیست ـ لنینیست می‌داند و پیشینه آن به گروه‌های مسلح چپ در اواخر دهه ۶۰ و اوايل دهه ۷۰ ميلادی بازمی‌گردد.

به‌گفته مقامات ترکیه در انفجار انتحاری روز سه‌شنبه، افزون بر فرد بمب‌گذار، یک مأمور پلیس کشته و یک مأمور دیگر به‌شکل سطحی زخمی شد.

واسیپ شاهین، فرماندار استانبول گفت فرد حمله‌کننده یک زن بود که به زبان انگلیسی سخن می‌گفت و به بهانه آن‌که کیف پولش سرقت شده وارد کلانتری شده بود که در همان زمان خود را منفجر کرد.

از سوی دیگر سایت اینترنتی «سُن‌داقیقا» (آخرین دقیقه) گزارش داد که این زن نارنجکی پرتاب کرده و سپس توسط مأموران پلیس مورد هدف قرار گرفته و کشته شده است.

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه گفت این زن دو ماده منفجره دیگر نیز با خود داشته که خنثی شده‌اند. داود اوغلو گفت: «پلیس فوراً مداخله کرد و مانع از تلفات بیشتر شد.»

محله سلطان احمد از مناطق توریستی و پر رفت و آمد استانبول است که هر روز هزاران نفر از آن دیدن می‌کنند.

حمله انتحاری شامگاه سه‌شنبه دومین حمله از این نوع در چند روز اخیر در استانبول است. پنجشنبه گذشته (۳۰ دسامبر)، یک مرد در محوطه دلمه‌باغچه چند نارنجک به سوی سربازان محافظ باغ پرت کرد و هنگام فرار دستگیر شد. نارنجک‌ها منفجر نشدند و به کسی آسیبی نرسید.

مسئولیت این حمله را نیز «جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» به عهده گرفت. این گروه همچنین عامل بمب‌گذاری انتحاری سال ۲۰۱۳ در نزدیکی سفارت آمریکا در آنکارا شناخته می‌شود.

دو سال پیش پلیس ترکیه در استانبول، آنکارا، ازمیر و دیگر شهرهای این کشور به محل‌های استقرار گروه «جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» حمله کرده و ۸۵ نفر از اعضای این گروه را که در میان آن‌ها ۱۵ وکیل دیده می‌شدند بازداشت کرد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.