ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مصر یکی از روزنامه‌نگاران شبکه الجزیره را آزاد کرد

پیتر گرست، روزنامه‌نگار استرالیایی شبکه الجزیره که پس از پوشش سرنگونی دولت محمد مرسی دستگیر شده و به مدت ۴۰۰ روز در مصر زندانی بود، آزاد شد.

پیتر گرست، روزنامه‌نگار شبکه الجزیره که به مدت ۴۰۰ روز در مصر زندانی بود، آزاد شد.

بزرگ‌ کنید
پیتر گرست (راست)، محمد فاضل فهمی و محمد باهر، روزنامه‌نگاران شبکه الجزیره در دادگاهی که آن‌ها را به ترتیب به ۷، ۷ و ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

امروز اول فوریه / ۱۲ بهمن، پیتر گرست، خبرنگار لتونیایی- استرالیایی که به اتهام همکاری با گروه اخوان المسلین در مصر زندانی بود به دستور رئیس جمهور این کشور، عبدالفتاح سیسی، آزاد و راهی استرالیا شد.

آزادی این خبرنگار الجزیره را، چهار مقام امنیتی در گفت‌وگو  با رویترز تایید کردند. به گفته این مقامات گرست را، سیسی عفو کرده است و عفو ریاست جمهوری موجب بخشیده شدن حکم ۷ سال حبس او شده است. گرست هم اکنون سوار بر هواپیما به مقصد استرالیاست.

پیش از این قرار بود دادگاه تجدید نظر اتهام‌های گرست و حکم ۷ سال زندان او را بازبینی کند.

اتهام این خبرنگار «همکاری با یک گروه تروریستی»، «تهدید امنیت ملی» و «جعل خبر» عنوان شده بود که در ژوئن ۲۰۱۴ در دادگاهی در مصر به ۷ سال زندان محکوم شد.

این اتهام‌ها موجب خشم شبکه الجزیره، گروه‌های حقوق بشری، سازمان ملل متحد و رهبران سیاسی برخی از کشور‌ها شد.

پس از سرنگونی دولت محمد مرسی، اخوان المسلمین توسط ارتش و دولت انتقالی به عنوان «گروه تروریستی» شناخته شدند و هر نوع همکاری یا حمایت از این گروه، جرم امنیتی اعلام شد.

پیتر گرست، محمد فاضل فهمی و محمد باهر همه خبرنگارانی بودند که در پوشش خبری سرنگونی دولت محمد مرسی و روی کار آمدن عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور کنونی مصر، نقش داشتند و همه آنها نیز دستگیر شدند.

فهمی و گرست در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۱۳ در محل کار خود در هتل ماریوت قاهره دستگیر شدند. محمد نیز در‌‌ همان روز در منزلش دستگیر شد.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای که در زمان دستگیری این روزنامه‌نگاران صادر کرد نوشت: «تنها دلیلی که این سه مرد در زندان هستند این است که مقامات مصر از آنچه این روزنامه‌نگاران می‌گویند ناراضی است.»

مقامات امنیتی مصر در ابتدای دستگیری گرست  اعلام کردند که گزارش‌های خبری این روزنامه‌نگار، «تهدیدی برای امنیت ملی» مصر است.

همکاران دیگر گرست، فهمی و  باهر  هم به اتهام‌های مشابه دستگیر و به ترتیب به ۷ و ۱۰ سال زندان محکوم شدند. تا کنون خبری از عفو این دو روزنامه‌نگار که هردوی آنها مصری هستند، منتشر نشده است و آن‌ها همچنان در زندان‌های مصر حبس هستند. با این حال، قراربوده که دادگاه تجدید نظر بر اتهامات این دو روزنامه‌نگار مصری شبکه الجزیره برگزار شود.

مصطفى سواق، مدیر شبکه الجزیره در پیامی رسانه‌ای گفت که تا زمانی که دیگر روزنامه‌نگاران زندانی این شبکه در مصر آزاد نشوند، دست از تلاش نخواهد کشید.

دستگیری خبرنگاران الجزیره در مصر، واکنش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد را هم به دنبال داشت که از مقامات مصری خواست این روزنامه‌نگاران را «بی‌درنگ» آزاد کنند. تایید حکم نهایی زندان برای این روزنامه‌نگاران نیز واکنش‌های منفی بین‌المللی به دنبال داشت  و وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری، حکم دادگاه مصر را محکوم کرد.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Behrouz

    تلویزیون الجزیره ارگان تبلیغاتی شیخ نشین قطر است که از اخوان المسلمین پشتیبانی میکند و درجریان عزل مرسی، الجزیره و پیتر گرست، محمد فاضل فهمی و محمد باهر به نفع مرسی و علیه السیسی، مردم را تحریک به شورش میکردند. عفو این «روزنامه نگار»، الجزیره را که ستون پنجم شیخ قطر واخوان المسلمین است، جری تر خواهد کرد.