ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

محیط زیست: مجلس برای حل بحران ریزگردها همکاری نمی کند

سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید مجلس بودجه مقابله با ریزگردها را حذف کرده به این ترتیب انجام حداقل اقدامات نیز برای کاهش ریزگردها غیر ممکن خواهد بود

بحران ریزگردها در ایران به اختلافات زیاد میان دولت و مجلس دامن زده است. در تازه‌ترین تحول، سازمان حفاظت محیط زیست ایران اعلام کرده است که مجلس نه تنها عزمی برای کمک به دولت ندارد بلکه تنها بودجه منظور شده برای مقابله با ریزگرد را نیز حذف کرده است.

پیش‌تر گروه‌هایی از نمایندگان مجلس در ایران دولت و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست را به کم‌کاری در مقابله با ریزگردها متهم کرده بودند.

احمد علی کیخا، معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران، روز سه شنبه ۵ اسفند با اشاره به حذف بودجه پیشنهادی دولت برای مقابله با گرد و غبار گفت: «اگر بخواهیم ریشه‌های این بحران را بخشکانیم نیاز داریم تا چرخشی در سیاست‌ها و برنامه‌های کشور در قوه مقننه و مجریه داشته باشیم.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کیخا با اعلام این که در روزهای گذشته شاهد رد بودجه مقابله با ریزگردها از سوی مجلس بودیم گفت: «حداقل پولی که برای این موضوع با چانه‌زنی از سوی دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ پیش‌بینی شده بود، از سوی مجلس حذف شده است و در بخش‌های دیگر بودجه نیز اکنون هیچ اشاره‌ای به اقدامات لازم برای مقابله با ریزگردها نیست.»

احمد علی کیخا

او با انتقاد از مجلس گفت که هیچ عزمی در نمایندگان برای مقابله با بجران ریزگردها وجود ندارد زیرا اگر واقعا ریزگردها مسئله روز جامعه ایران است و مردم خوزستان، سیستان و سایر مناطق کشور در معرض تهدید این مسئله هستند، باید نتیجه‌ای در مجلس و دولت ببینیم اما این گونه نیست.

او گفت: «با حذف بودجه مقابله با ریزگرد توسط مجلس، حداقل اقداماتی که می‌شد انجام شود نیز متوقف خواهد شد.»

کیخا تصریح کرد: «در استان خوزستان برای تالاب شادگان با همین منابع اندکی که داشته‌ایم دستگاه‌های پمپاژ فراهم کرده بودیم اما برای تکمیل آن به دو سه میلیارد پول نیاز داریم که اقدامات این چنینی نیز در آینده متوقف خواهد شد چرا که اعتباری نداریم.»

پیش‌تر و با بالا گرفتن بحران ریرگردها در خوزستان و نقاط دیگر ایران، دولت ایران یک «بسته اقدامات اجرایی» برای مقابله با این بحران ارائه کرده بود.

به گفته معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، دولت مقرر کرده است دستگاه‌های پیش‌بینی و سنجش آلودگی هوا خریداری و مراکز درمانی خوزستان نیز برای ارایه خدمات به مردم تجهیز شوند. همچنین اعتباراتی برای دستگاه‌های اجرایی خوزستان برای مقابله با گرد وغبار در نظر گرفته شده است تا با محوریت استانداری خوزستان اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

تعدادی از سازمان‌های حقوق بشری ایرانی با نامه‌ای به گزارشگران سازمان ملل متحد خواسته بودند تا آن سازمان دولت ایران را «وادار به برداشتن قدم‌هایی» برای حل این بحران کند.

اکنون با حذف بودجه پیش‌بینی شده در بودجه سال ۱۳۹۴ توسط نمایندگان مجلس، سرنوشت بسته پیشنهادی دولت مشخص نیست.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.