ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شماره جدید «شارلی ابدو» منتشر شد

دومین شماره نشریه طنز «شارلی ابدو»، هفت هفته پس از حمله تروریستی به دفتر این نشریه در دکه‌های روزنامه‌فروشی عرضه شد. انتشار «شارلی ابدو» از این شماره به حالت عادی بازگشت.

شماره جدید نشریه طنز «شارلی ابدو» روز چهارشنبه ۲۵ فوريه در دکه‌های روزنامه‌فروشی عرضه شد. هیأت تحریریه این نشریه می‌خواهد انتشار آن را به روال عادی بازگرداند.

بزرگ‌ کنید
کارتون روی جلد شماره جدید «شارلی ابدو» ـ کاری از «لوز»

این شماره جدید با تیتر «دوباره راه افتاد!» و کارتونی در صفحه نخست آن در دو ميليون و ۵۰۰ هزار شمارگان منتشر شده است. در کارتون صفحه نخست سگ کوچکی با چشمان بزرگ و نشریه «شارلی ابدو» در دهان نمایش داده شده که در حال فرار است و پشت سر او گله‌ای از سگ‌های گرسنه با چهره‌های آشنا او را تعقیب می‌کنند.

ژرار بیار، سردبیر «شارلی ابدو» درباره این چهره‌های آشنا می‌گوید: «این افراد کسانی هستند که آرزو داشتند ما را از هم بدرند.»

در میان این چهره‌ها مارین لو پن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه، پاپ فرانسوا، رهبر کاتولیک‌های جهان، نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور پیشین فرانسه، یک جهادی تندرو و یک بانکدار یا سرمایه‌دار دیده می‌شوند.

«لوز» (رنالد لوزیه) کارتونیست قدیمی «شارلی ابدو» همچون شماره قبلی این نشریه، کارتون روی جلد شماره جدید را کشیده است، این بار اما بدون تصویر محمد، پیامبر اسلام.

«لوز» گفت: «این یک طرح سرگرم‌کننده است که در آن نوعی بی‌گناهی هم دیده می‌شود.» او افزود: «من می‌خواستم به رسم انتقادهای شاد "شارلی ابدو" بازگردم.»

روز ۷ ژانویه / ۱۷ دی دو تروریست به نام‌های سعید و شریف کواشی به دفتر این نشریه حمله کرده و چهار کارتونیست برجسته این نشریه و در مجموع ۱۲ نفر را به قتل رساندند و خود نیز دو روز بعد به‌دست پلیس کشته شدند. گروه القاعده یمن مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

پس از این حمله، هیأت تحریریه «شارلی ابدو» در دفتر روزنامه «لیبراسیون» فرانسه مستقر شد و یک هفته بعد شماره جدید «شارلی ابدو» را به ۱۶ زبان، از جمله به زبان عربی، با ۷ میلیون شمارگان منتشر کرد که مورد استقبال کشورهای مختلف قرار گرفت.

با انتشار نخستین شماره «شارلی ابدو» بعد از حمله تروریستی، بازمانده‌های هیأت تحریریه به مدت پنج هفته استراحت کردند تا زخم‌های خود را ترمیم کرده تصاویر این ترور را فراموش کنند و خلاقیت خود را بازیابند.

لوران سوریسو، با نام هنری «ریس»، مدیر جدید «شارلی ابدو» می‌گوید: «ما سعی می‌کنیم با این زخم کنار بیاییم. این شماره از "شارلی" نشانه‌‌ گذار از سختی‌ها به سوی سبکی و آرامش بیشتر است که ما به‌طور قطع روزی به آن خواهیم رسید.»

هیأت تحریریه «شارلی ابدو» تا زمان تعمیر و بازسازی اتاق‌های دفتر نشریه همچنان از حمایت همکاران خود در روزنامه لیبراسیون برخوردار است و از دفتر این روزنامه برای برگزاری جلسات خود استفاده می‌کند.

به‌رغم فروش بالای شماره قبلی «شارلی ابدو» با تصویر گریه پیامبر اسلام، شهرداری پاریس برای بازسازی دفتر این نشریه به آن کمک مالی کرده است.

«شارلی ابدو» با فروش آخرین شماره خود، کمک‌های مالی و مشترکان جدیدش حدود ۳۰ میلیون یورو به‌دست آورده که به‌گفته پاتریک رولوو، پزشک و ستون‌نویس نشریه باید به دقت از آن استفاده کرد.

پاتریک رولوو گفت بخشی از این مبلغ به خانواده قربانیان پرداخته خواهد شد «و با بقیه پول ما آینده نشریه‌مان را تضمین خواهیم کرد.» او اظهار امیدواری کرد که پول زیاد نشریه را به باد ندهد.

«شارلی ابدو» پیش از این همواره در آستانه ورشکستگی قرار داشت. هیأت تحریریه اکنون غرق در پول است اما نه غرق در شادی. «لوز» با بیان این‌که «این واقعاً یک مصیبت است»، گفت: «حالا با این همه پول چکار کنیم؟ ما قطعا با این پول قلم‌هایی از الماس نخواهیم خرید.»

نویسندگان و طراحان «شارلی ابدو» احساس می‌کنند که به زندگی روزمره بازگشته‌اند. از اکنون این نشریه طنز به روال همیشگی خود هر هفته منتشر خواهد شد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.