ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

در آستانه روز جهانی حیات وحش:

«وضعیت حیات وحش در ایران بحرانی است»

در آستانه روز جهانی حیات وحش، فعالان حقوق حیوانات می‌گویند قاچاق گونه‌های مختلف جانوری از ایران شدت یافته و وضعیت برخی جانداران مانند پلنگ و یوزپلنگ وخیم‌تر شده است.

سازمان دیده‌بان حقوق حیوانات در ایران می‌گوید که قاچاق گونه‌های مختلف جانوری در ۱۰ سال اخیر به شدت افزایش یافته است اما اقدامی برای مقابله با آن صورت نمی‌گیرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از قول شهرام امیری‌شریفی، مدیر این سازمان گزارش کرده است که در طول نیم قرن اخیر به دلایل متعدد بیش از ۹۵ درصد جمعیت جانوری در ایران از بین رفته و اکنون وضعیت حیات وحش بسیار بحرانی است.

او این اظهارات را در آستانه روز جهانی حیات وحش (۱۲ اسفند) بیان کرده است.

به گفته این فعال حقوق حیوانات در حال حاضر دو نوع تهدید نرم و سخت حیات وحش در ایران را در معرض خطر قرار داده است. تهدیدات نرم شامل تخریب زیستگاه و مسائل اقلیمی است که شرایط زیست حیوانات را متأثر کرده. تهدیدات سخت هم که در کوتاه‌مدت عواقب خود را برجای می‌گذارند شامل تصادفات جاده‌ای، شکار، نگهداری حیوانات، صید، زنده‌گیری و انتقال حیوانات به سیرک، باغ‌وحش باغ پرندگان و حتی قاچاق به خارج از کشور است.

قاچاق حیات وحش یکی از پرسودترین انواع قاچاق در دنیا محسوب می‌شود. فعالان حقوق حیوانات می‌گویند قاچاق حیوانات در ایران رشد بی سابقه‌ای داشته اما برنامه‌ای مدون برای مبارزه با آن وجود ندارد.

به گفته مدیر دیده‌بان حقوق حیوانات، هم اکنون شاهد رشد وب‌سایت‌هایی هستیم که به راحتی فروش حیوانات را انجام می‌دهند اما با وجود ارائه گزارش‌های مستند به سازمان محیط زیست مبنی بر فعالیت این سایت‌ها، برخوردی با آنها صورت نگرفته است. به گفته این فعال محیط زیست، یک سایت به راحتی می‌تواند در یک روز ۸۰۰ آگهی فروش سنجاب را که گونه‌ای در معرض انقراض در کشور به شمار می‌رود، منتشر کند.

او با اشاره به کمبودهای سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه حفاظت از گونه‌های مختلف جانوری در ایران گفته است که سازمان محیط‌ زیست سالانه تنها با ۱۸۰ میلیارد تومان باید محیط زیست کشور را مدیریت کند، در صورتی‌ که این رقم به هیچ عنوان جوابگوی کنترل ۱۰ درصد خاک کشور نخواهد بود و مسلماً کوتاهی و نقصان‌ها خود را نشان می‌دهد اما در کنار آن سازما‌های مردم‌نهاد و غیر دولتی (ان‌جی‌او) می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد.

«۷۴ گونه از رده‌‌های مختلف جانوری ایران در فهرست قرمز»

سازمان حفاظت محیط زیست ایران با استناد به گزارش «اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت» (IUCN) می‌گوید که حدود ۷۴ گونه از رده‌های مختلف جانوران در ایران در حال انقراض هستند و در فهرست قرمز این اتحادیه جهانی جای گرفته‌اند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر چاپ کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟ به اندازه یک فنجان چای برای یک گزارشگر می‌توانید کمک برسانید!

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حامد

    حتی حیات وحش هم از دست آقایان در امان نمونده این کشور در آینده تبدیل به یک بیابان بزرگ خواهد شد بترسیم از آن روز!