ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نمایندگان منتقد مجلس: سفیر ترکیه اخراج و سفر اردوغان لغو شود

در آستانه سفر رییس جمهوری ترکیه به ایران، اعتراضات نمایندگان محافظه‌کار مجلس و بسیج دانشجویی ادامه دارد. اردوغان از ایران به عنوان «خانه دوم» خود یاد کرده بود.

در آستانه سفر رجیب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه به ایران واکنش‌ها از سوی گروهی از نمایندگان مجلس ایران ادامه دارد. یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواهان اخراج سفیر ترکیه از ایران شد و بسیج دانشجویی هم از حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی خواست سفر اردوغان را لغو کند.

بزرگ‌ کنید
اعتراضات گروهی از نمایندگان محافظه‌کار مجلس و بسیج دانشجویی به سفر اردوغان به ایران ادامه دارد

محمدحسن آصفری، یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری «تسنیم» گفته است: «حداقل انتظار ما از دستگاه دیپلماسی کشورمان این است که سفیر ترکیه را از ایران اخراج کند و تا وقتی که دولت ترکیه از ملت ایران عذرخواهی نکرده، اجازه سفر اردوغان به ایران را ندهد.»

پنج‌شنبه ۶ فروردین، رجب طیب اردوغان، ایران را به «تلاش برای تسلط بر خاورمیانه» متهم کرد و گفت آنکارا، عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس به خاطر اقدامات ایران به ستوه آمده‌اند.

در واکنش به این سخنان، ابتدا اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران خواهان لغو سفر اردوغان به ایران شد و سپس مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، کاردار ترکیه را در غیاب سفیر این کشور برای پاسخگویی درباره گفته‌های اردوغان به وزارت خارجه ایران فراخواند. رجب طیب اردوغان هم در فرودگاه آتاتورک در استانبول در پاسخ به نمایندگان منتقد مجلس ایران گفته بود که آن‌ها در سطح او نیستند.

محمدحسن آصفری اکنون در اعتراض به آخرین گفته‌های اردوغان درباره نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران گفته است: «ملت ایران هیچ نیازی به ترکیه ندارد و آن‌ها چیزی ندارند که به ما کمک کنند.»

آصفری که نماینده اراک و دبیر اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است، خطاب به حسن روحانی گفته است: «مردم از رئیس‌جمهور محترم انتظار دارند که شخصاً پاسخ اهانت آقای اردوغان را بدهند و برخورد دیپلماتیک قاطعی با اردوغان صورت گیرد.»

رییس جمهوری ترکیه قرار است ۱۸ فروردین ماه به ایران سفر کند. تحولات یمن و جنگ داخلی سوریه از موضوعات مورد بحث بین او و رییس جمهوری ایران خواهد بود. دبیر اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری تسنیم گفته است که اردوغان گمان می‌کند «رهبر دنیای اسلام در خاورمیانه» است.

نامه‌نگاری‌های بسیج دانشجویی در «خانه دوم» اردوغان

بزرگ‌ کنید
اردوغان در دیدار سال گذشته‌اش با خامنه‌ای: ایران خانه دوم من است

در این میان بسیج دانشجویی هم در نامه‌ای که به حسن روحانی نوشته، از رییس جمهوری ایران خواسته است به «رهنمودهای رهبر» عمل کند، با نمایندگان ملت «هم‌زبان» باشد و به نشانه اعتراض به نقش ترکیه در بحران سوریه و یمن سفر او به ایران را لغو کند. بسیج دانشجویی در این نامه، رییس جمهوری ترکیه را با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مقایسه کرده و از او به عنوان یک انسان «گستاخ» و «بی‌ادب» یاد کرده است.

پیش از این بسیج دانشجویی دانشگاه علامه هم خواهان لغو سفر اردوغان به ایران شده بود. شماری از چهره‌های سیاسی مانند احمد توکلی و حسین شریعتمداری، خواهان عذرخواهی رییس جمهوری ترکیه و یا لغو سفرش به تهران شده‌ بودند.

رجب طیب اردوغان در اواخر ژانویه سال گذشته در سفرش به ایران با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم دیدار و گفت‌و گو کرد. در سفر سال گذشته اردوغان به ایران که دو روز به طول انجامید، قرار شد حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه تا سال ۲۰۱۵ به ۳۰ میلیارد دلار برسد. اردوغان از ایران به‌عنوان «خانه دوم» خود یاد کرده بود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.