ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نشست اضطراری ناتو بر سر مسأله امنيت ترکيه آغاز شد

رجب طيب اردوغان پيش از سفر به چين در کنفرانس خبری صبح سه شنبه از ناتو خواسته بود که برای کمک به ترکيه در «جنگ» با شبه نظاميان دولت اسلامی در سوريه و مخالفان کرد در عراق آماده شوند.

۲۸ عضو ناتو، سه‌شنبه ۲۸ ژوئيه/ ششم مرداد، در پاسخ به درخواست رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوری ترکيه، در بروکسل نشستی اضطراری برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری اسوشيتدپرس، ينس استولتبرگ، دبير کل ناتو، در آغاز اين جلسه اضطراری با ابراز همدردی با «مردم و دولت ترکيه» و بيان اين که «تروريسم از هر نوع که باشد قابل توجيه نيست» گفت: «از آن‌جايی که مرزهای ترکيه و دروازه جنوب شرقی ناتو بی‌ثبات شده است، برگزاری جلسه‌ای اضطراری اقدام درستی بود.»

اين جلسه که پشت درهای بسته آغاز شده است، پنجمين نشست از اين نوع جلسات است که در تاريخ ۶۶ ساله ناتو برگزار می‌شود.

رجب طيب اردوغان پيش از سفر به چين در کنفرانس خبری صبح سه شنبه از ناتو خواسته بود که برای کمک به ترکيه در «جنگ» با شبه نظاميان دولت اسلامی در سوريه و مخالفان کرد در عراق آماده شوند.

رئيس جمهوری ترکيه در اين کنفرانس خبری هم‌چنين گفت: «غير ممکن بود که روند صلح با کردها با وجود ادامه حملات آن‌ها به ترکيه پيشرفتی حاصل کند.»

ترکيه يکی از ۲۸ کشور عضو ناتو است و تنها پايگاه نظامی ناتو در منطقه خاورميانه در اين کشور است. اين درخواست ترکيه بر اساس ماده ۴ پيمان ناتو صورت گرفته که بر اساس آن هر يک از اعضای ناتو که مرزها يا امنيت کشور را، به عنوان مرز محدوده ناتو، در خطر می‌بيند می‌تواند درخواست برگزاری جلسه اضطراری برای همفکری بين اعضا کند.

دولت ترکيه از صبح جمعه، ۲۴ ژوئيه حملات خود را به مواضع داعش و قرارگاه‌های حزب کارگران کردستان، پ ک ک آغاز کرده است. اين حملات پس از انفجار انتحاری هفته گذشته به مرکز تجمع فدراسيون انجمن‌های جوانان سوسياليست در سوروچ صورت گرفت. در پی اعتراضات گسترده احزاب کرد و چپ ترکيه طی هفته گذشته، موجی از دستگيری‌های فعالان چپ در ترکيه گزارش شده است.

رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوری ترکيه پس از اولين حمله اين دولت به شمال سوريه،گام‌های بعدی دولت را رويارويی با کردها و افراط‌گرايان چپ عنوان کرده بود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.