ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

۲۶ درصد خانوارهای ایرانی فاقد شغل هستند

دولت می‌گوید نرخ بیکاری در یک سال گذشته کاهش یافته اما گزارش وزارت کار نشان می‌دهد که یک چهارم خانوارهای شهری حتی یک نفر هم شاغل ندارند.

به‌رغم گزارش نهادهای دولتی از کاهش نرخ بیکاری، تعداد خانوارهای فاقد شغل ایران در چهار سال گذشته بیش از چهار درصد افزایش یافت.

از هر چهار خانوار شهری ایران یک خانوار فاقد حتی یک نفر شاغل است.

براساس آخرین گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران بیش از یک چهارم خانوارهای شهری فاقد حتی یک فرد شاغل هستند.

خبرگزاری مهر صبح یک‌شنبه ۱۵ فروردین گزارش کرد که ۲۵.۶۸ درصد از ۱۵ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۸۴۸ خانوار ساکن مناطق شهری ایران فاقد یک فرد شاغل و منبع درآمدی مشخصی هستند.

برپایه این گزارش حداقل ۱۳ میلیون نفر از جمعیت شهری ایران بدون شغل و یا منابع درآمدی مشخص و اعلام شده‌ای زندگی می‌کنند.

این گزارش نشان می‌دهد که تعداد خانوارهای بدون شغل ایران در فاصله چهار سال گذشته حداقل ۵.۶ درصد افزایش یافته است. براساس گزارش آخرین سرشماری جمعیت، ۲۱ درصد خانوارهای ایران در سال ۹۱ فاقد حتی یک فرد شاغل بوده‌اند.

وزارت کار در حالی از بیکاری نزدیک به ۲۶ درصد خانوارهای ساکن مناطق شهری ایران خبر داده است که مرکز آمار نرخ بیکاری پائیز سال گذشته را ۱۰.۷ درصد اعلام کرد.

بر پایه این گزارش تعداد خانوارهای فاقد شغل از سه میلیون و ۲۳۹ هزار خانوار به سه میلیون و ۹۶۱ هزار خانوار رسیده که بیانگر بیکار شدن افراد ۷۲۲ هزار خانوار است.

افزایش هزینه زندگی، اجبار اشتغال بیش از یک نفر

گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران همچنین نشان می‌دهد که تعداد افراد شاغل در خانوار‌ها از یک نفر به ۱.۴ نفر افزایش یافته است.

افزایش بعد اشتغال در خانوار‌ها یکی از پیامدهای افزایش هزینه خانوار است. به این معنا که اشتغال یک نفر نمی‌تواند پاسخگوی هزینه زندگی باشد. برپایه گزارش‌های رسمی هزینه زندگی خانوار در ایران در شش سال گذشته حداقل ۲۵ درصد افزایش یافته است.

مرکز آمار ایران سال گذشته اعلام کرد که هزینه خانوارهای ایرانی از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ نزدیک به پنج برابر افزایش داشته است. براساس این گزارش هزینه یک خانوار شهری در سال ۹۳ به نسبت سال ۹۲، ۳۱ درصد افزایش یافت.

بر پایه گزارش وزارت کار ایران از ۱۵ میلیون خانوار شهری ۹ میلیون خانوار با یک فرد شاغل زندگی می‌کنند، در حالی که ۸۶۸ هزار و ۲۸۱ خانوار با دو فرد شاغل در بازار کار حضور دارند.

همچنین ۳۰۸ هزار و ۵۵۶ خانوار با سه فرد شاغل امور خود را می‌گذرانند و ۶۴ هزار و ۷۹۷ خانوار داری چهار فرد شاغل و ۱۵ هزار و ۴۲۷ خانوار دارای پنج فرد شاغل هستند.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حقیقتگو

    باید از نهاد دولتی آخوندی پرسید که چرا به گفته موسس و تاسیس گر ارتجاع و استبداد آخوندی حمینی که می گفت اقتصاد مال خره است توجه نمی کند واینکه چندین میلیون آنهم ایرانی بیکارند اشکالی ندارد و این یک مورد از ده ها و صدها و هزار مورد فاجعه بار در حقیقت یکی از موفقیت های حکومتگری آخوندی است طبق گفته حمینی است. آیا به اصطلاح شاغلانی در این آمار نیستند با چه شغلی که باعث شغل اقتصاد سازیست مشغولند؟ مشاغل کاذب که منبع اصلی ایجاد کننده آن کالاهای خارجی و روزانه باعث سوزاندن بیهوده حتی میلیونها لیتر بنزین میشود شغل و مشاغل محسوب میشود؟