ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جانشین فرمانده سپاه: خان طومان تاثیر استراتژیک ندارد

دخالت میدانی ایران در سوریه آشکارتر می‌شود. حسین سلامی گفت دست به دست شدن موقعیت‌ها جنبه تاکتیکی دارند و وضع «محور مقاومت» مناسب است.

دخالت میدانی و مستقیم ایران در جنگ داخلی سوریه با موضع‌گیری‌‌های پیاپی پیرامون سقوط خان طومان آشکارتر می‌شود. جانشین فرمانده سپاه می‌گوید دست به دست شدن موقعیت‌ها جنبه تاکتیکی دارند و وضعیت «محور مقاومت» مناسب است. هنوز تعداد اسیران و مجروحان ایرانی یا افغان روشن نیست.

حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید بخش‌هایی از سوریه که در اختیار تروریست‌ها قرار دارد پس گرفته می‌شود. سلامی صبح سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت به خبرنگاران گفت ارتش و ملت سوریه بخشی از محور مقاومت هستند. او عنوان کرد که مقاومت وضعیت مناسبی دارد: «امروز در عراق آرامش نسبی حاکم است در یمن هم رژیم عربستان به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است و چشم‌اندازی که در یمن و دیگر بلاد اسلامی دیده می‌شود چشم‌انداز مناسبی است.»

به گزارش تسنیم، سلامی در پاسخ به سوالی پیرامون اوضاع خان طومان گفت: «این اقدام تروریست‌ها یک اقدام تاکتیکی است و هیچ اثر استراتژیک در صحنه میدانی ندارد. موقعیت‌ها جابجا و دست به دست می‌شوند اما انشاءالله و به فضل الهی صحنه میدانی در اختیار محور مقاومت است.» محور مقاومت، تعبیری است که برای سه گانه حزب‌الله لبنان، سوریه و جمهوری اسلامی به کار می‌رود.

هم‌زمان، معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه کربلای مازندران خبر داد که ۲۱ نفر از «مدافعان حرم» در نبرد خان طومان مجروح شده‌اند که در روزهای آینده و بنا بر شرایط جسمانی وارد کشور می‌شوند.

حسین‌علی رضایی به خبرگزاری فارس گفته که پنج نفر از این مجروحان هم اینک در بیمارستان «بقیه‌الله» تهران بستری هستند.

بزرگ‌ کنید
عکسی که خبرگزاری‌های فارس و تسنیم از نیروهای سپاه مازندران منتشر کرده‌اند.

سپاه کربلای مازندران در زمان تایید کشته شدن ۱۳ تن از اعضایش در خان طومان اعلام کرده بود که به زودی در باره جزییات این موضوع خبررسانی می‌کند. با این همه و با گذشته چهار روز، هنوز مشخص نیست تعداد کشته‌شدگان و مجروحان یا اسیران ایرانی یا افغان در این منطقه چقدر است. اخبار غیررسمی و تایید نشده از کشته شدن حدود ۸۰ ایرانی و افغان در خان طومان حکایت دارند.

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت، اسماعیل کوثری، رئیس کمیته دفاعی مجلس ایران از اسارت ۵ یا ۶ ایرانی «مدافع حرم» در درگیری خان طومان خبر داد و تعداد مجروحان را ۱۸ نفر قید کرد.

تلفات سنگین نیروهای ایرانی در خان طومان، مدعای حضور مستشاری نظامیان و سپاهیان و شبه‌نظامیان سپاه قدس را بیش از پیش زیر سوال برد. واکنش‌ها به این حمله نیز بیانگر ماهیت چنین حضوری است.

علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت گفت که ایران با همراهی روسیه و سوریه و حزب‌الله لبنان به حمله خان طومان جواب خواهد داد.

محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه در صفحه اینستاگرام خود یادداشتی منتشر کرد و ارتش عربستان و ترکیه را به "حمایت از تکفیری‌ها و سوءاستفاده از آتش‌بس" متهم ساخت. رضایی گفت به زودی تقاص سخنی از "عمله‌های صهیونیسم و تکفیری‌ها" گرفته می‌شود.

در آخرین موضع‌گیری‌ها، سعید جلیلی، نماینده خامنه‌ای در شورایعالی امنیت ملی در شهرضا گفته است: «آرزوی ۱۴۰۰ ساله شیعه در دفاع از حرم اهل بیت را جوانان ما نه در حد شعار بلکه در عمل و با افتخار در سوریه محقق کردند.»

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حجازی

    اعزام نیروهای ایران به جنگ طبق کدام مجوز صورت گرفته؟ اگر تصمیم به جنگ و صلح با فرماندهی کل قواست همو باید مسئولیت تام قضیه را بر عهده بگیرد ولی رهبر ترسو پشت ده ها سپر دروغ مخفی شده که کسی او را باعث و بانی این خفت ملی نداند. آیا هیچ مصوبه ای از دولت، شورای عالی امنیت ملی یا هیچ جای دیگری در این خصوص دیده اید؟ این توجیه که برای امنیت ایران باید در ورای مرزهای کشور جنگید در قرن جاری ابتکار جرج بوش بود برای توجیه احمق ترین اقشار مردم. در ایران هم مکرر می شنویم که اگر ما به سوریه نمی رفتیم الان باید در داخل مرزها با داعش می جنگیدیم. اولا الان در سوریه با داعش نمی جنگیم بلکه با مردم عاصی بر استبداد اسد و نیرو های القاعده درگیریم. در ثانی در همین افغانستان که اتفاقا هم مرز ما هم هست پر از القاعده ای است که با ما هم کاری نداشته اند و ما هم به کار آنها کاری نداریم جز حمایتشان. ثالثا لعنت بر کسی که برای جیفه دنیا به حریم مردمی دیگر می رود و بر درد و الم آنها می افزاید و اگر در این راه مرد به درک! مردم سوریه دیگر هرگز ایرانی ها را بخاطر این گندکاری نخواهند بخشید. پدر کشتگی به این راحتی فراموش نمی شود. رابعاً زود باشد که کل دارایی های ایران را به بهانه حمایت از تروریسم بالا بکشند و برای ملت "دیوث"(سانسور نفرمایید این ترم را اخیرا یک استاد مسلم اخلاق هم بکار برده!) جز اسف چیزی بر زمین نمایند که از ماست که بر ماست.

  • nader

    روز دوشنبه 22اردیبهشت، روحانی در سفر به کرمان، گفت: «امروز اگر به جای جای افغانستان، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین نگاه کنیم، جای پای... سلیمانی را مشاهده می‌کنیم».!!! سپس با تکرار جمله «برجام به فرجام رسید» به دفاع از توافق  اتمی برخاست و در برابر باند رقیب که برجام را «خسارت محض» عنوان می‌کنند، گفت: «می‌گویند برجام چه کار کرده؟، برجام دست ما را برای فعالیت باز کرده است(حتما برای پرتاب موشک و اعزام نیرو به عراق و سوریه و یمن و....)!!

  • بهنام

    بعد از شکستهای پی در پی مفتضحانه در عراق و سوریه و یمن ، بار هم از رو نرفته و برای دیگران خط و نشان می کشند . البته هر چه بیشتر در این کشورها دخالت کنند ، منافع ملی ایرانیان را بر باد می دهند و دست آخر هم هیچ نتیجه ای جز شکست فخت بار و بزرگ دیگری برای آنان در پی نخواهد داشت و عوارض سنگینی که ملت ایران مجبورند بهای آن را بپردازند . به امید اعزام بقیه نوچه ها و مزدوران جیره خوار نظام پوسیده اسلامی به عراق و سوریه .