ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

امامان جمعه ایران یک‌صدا علیه بهاییان

امامان جمعه در ایران به دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال‌آبادی، زندانی بهایی، واکنش نشان دادند و این دیدار را محکوم کردند. آن‌ها به بهاییان و زندانیان بهایی نیز تاختند.

امامان جمعه در ایران به دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال‌آبادی، زندانی بهایی، واکنش نشان دادند و این دیدار را محکوم کردند. آن‌ها به بهاییان نیز تاختند و از تریبون‌های نماز جمعه خواستار تحدید بیش‌تر حقوق شهروندان بهایی شدند.

فریبا کمال‌آبادی برای مرخصی از زندان خارج شده بود و فائزه هاشمی که زمانی با او در زندان بود، با او دیدار کرد.

دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال‌آبادی و چند شهروند بهایی دیگر که جنجال آفریده است

به دنبال این اقدام بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی و مخالفان و منتقدان خانواده هاشمی و اکبر هاشمی رفسنجانی با حمله‌های شدید به بهاییان، اقدام فائزه هاشمی را خلاف دستورات اسلام دانستند.

در پی این حمله‌ها فائزه هاشمی از اقدام خود دفاع کرد و آن را در چارچوب دفاع از حقوق بشر دانست.

پیش‌بینی می‌شد که امامان جمعه ایران به این دیدار و صحبت‌های فائزه هاشمی واکنش نشان دهند. اتفاقی که امروز در شهرهای مختلف رخ داد.

در تهران، محمد امامی کاشانی گفت که کدام کشور و قانون اجازه می‌دهد «دشمن» در کشور شما زندگی کند؟

مراد امام جمعه موقت تهران از دشمن، بهاییان بود.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «فرقه بهاییت در حدی از آلودگی قرار داشت که استعمار و استکبار که خالقان آن بودند حاضر نشدند این فرقه را در فلسطین مستقر کنند.»

حمله به فائزه هاشمی و بهاییان اما در شهرهای کوچک‌تر، شدیدتر بود.

امام جمعه ریگان در کرمان دیدار فائزه هاشمی با «سران بهاییت» را زشت و قبیح خواند.

علی رنجبر ماهانی بدون اشاره به هیچ منبعی گفت: «بعد از دیدار زشت فائزه خانم، سخنگوی فرقه ضاله بهاییت در لندن، یک پیامی صادر کرد و این طور گفت که حمایت اشخاصی مثل فائزه هاشمی موجب تقویت روح بهاییت است.»

او با جاسوس خواندن بهاییانی که در ایران زندانی هستند گفت که آن‌ها بر خلاف مصالح نظام ،انقلاب و اسلام هستند و حق و حقوقی در ایران ندارند.

در بروجرد، عباس ترابی، امام جمعه، حمله‌های تند و تیزی متوجه فائزه هاشمی کرد و او را خائن خواند و گفت: «پس از دیدار فائزه هاشمی با سران فرقه ضاله بهاییت، همه گروه‎های ضد انقلاب از او و فرقه بهاییت حمایت می‎کنند.»

ترابی دیدار فائزه هاشمی با «یکی از سران و رهبران محکوم و زندانی فرقه ضاله بهاییت» در روزهای اخیر را «اقدامی بسیار زشت و دهن‌کجی به اسلام، قرآن و انقلاب دانست.»

امام جمعه بروجرد از دستگاه قضا خواست تا با سرعت و قاطعیت به این موضوع رسیدگی کند و اجازه ندهد قبح این قانون‌شکنی در جامعه شکسته شود: «این فرد خائن باید به سزای خیانتش برسد.»

او دیدار فائزه هاشمی به عنوان دختر یکی از مسئولان نظام جمهوری اسلامی با خانم کمال‌آبادی و عکس گرفتن زیر عکس عبدالبها و انتشار آن در فضای مجازی را جرم دانست و گفت: «سرنوشت کسی که از صراط مستقیم و مسیر حق منحرف شده است، این است که دست به دست بهاییان بگذارد.»

خبرگزاری فارس سخنان خطیبان جمعه‌ای را که حمله‌های شدیدتری به فائزه هاشمی کرده‌اند، به شکلی گسترده پوشش داده است.

بر اساس این گزارش‌ها، رضی موسوی شکوری، امام جمعه خوی هم خواستار برخورد قاطع قوه قضاییه با فائزه هاشمی شد: «بسی جای تأسف است که ملاقات فرزند یکی از مسئولان با بهاییان موجی در داخل و خارج از کشور آفریده است. موضوع بهاییت از نظر انحراف فکری، ضدیت با دین اسلام، جاسوسی به اجانب، اقدام علیه نظام اسلامی و حمایت استکبار و صهیونیسم از آنان بر کسی پوشیده نیست. لذا ملاقات با آنان یک نوع انحراف و از مصادیق نفوذ و قبح‌زدایی از منکرات است. از قوه قضاییه درخواست می‌شود با این موضوع برخورد قاطع قانونی بکنند تا جلوی تکرار این قبیل خبطیات گرفته شود.»

محمود صحرایی، امام جمعه کازرون: «این‌که در جمع بهاییان حضور پیدا می‌کنند نتیجه خروج از ولایت است و اگر مسیر ولایت را می‌پیمودند هرگز در اعتقاداتی به این مهمی، گمراهی پیدا نمی‌کردند. نشست و برخاست برای عادی‌سازی و مشروعیت دادن به بهایی‌ها انحراف و نتیجه عدم تقوی سیاسی و خروج از ولایت و محکوم است.»

عباس جعفری، امام جمعه کوهبنان هم با اشاره دیدار «یکی از فرزندان مسئولان کشور با سرکرده بهاییت به بهانه دفاع از حقوق بشر» گفت: «این گروه‌ها دست پرورده انگلیس و معاندان اسلام و جمهوری اسلامی هستند که در صحنه‌های مختلف به مردم خیانت کردند و اگر افراد این گروه به جایی برسند صدمات جبران‌ناپذیری به کشور وارد می‌کنند. باید به گونه‌ای عمل کنند که قرار نباشد انقلاب هزینه‌های اشخاص را که موقعیت و امنیت برای خود دارند پرداخت کنند.»

محمود حسینی، امام جمعه سیرجان: «ملاقات فائزه هاشمی با افرادی از فرقه بهاییت محکوم است. فرقه بهاییان از زمان شاه و هویدا تاکنون مخالف اسلام و مسلمانان و نظام اسلامی بودند و در این مسیر هم تا به حال حرکت کردند. این ملاقات حرکت بسیار بدی بود که ما امروزه نمی‌خواهیم بر آن دامن بزنیم تا دشمنان بهره‌برداری کنند، اما هرچه هست این حرکات قابل قبول نیست.»

امامان جمعه برخی شهرهای دیگر نیز مواضع مشابهی نسبت به دیدار فائزه هاشمی با شهروندان بهایی گرفتند.

یک کاربر توییتر در واکنش به حمله‌های خطیبان جمعه به شهروندان بهایی و فائزه هاشمی نوشت: «امروز بهایی‌ها از نماز‌جمعه هم کوبیده شدند. هیچ‌کسی این‌قدر خوب نمی‌توانست تک‌تکشان را وادار کند جلوی دوربین بگویند که حقوق بشر برای‌شان کشک است. درود بهت فائزه!»

بهاییان در ایران از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی در تنگنا هستند.

به گفته جامعه بین‌المللی بهایی، در دوران پس از انقلاب در ایران، حدود ۲۰۰ بهایی اعدام شده‌اند و ١۵ نفر هم ناپدید شده‌اند.

 بهاییان زیادی از محل کار‌های دولتی اخراج یا از تحصیل منع شده‌اند. واحدهای صنفی آنان در شهرهای مختلف نیز هر از گاهی پلمپ می‌شود.

گزارش‌های حقوق بشری درباره وضعیت حقوق بشر در ایران معمولا به نقض حقوق بهاییان در ایران می‌پردازند: احمد شهید: فشار بر جامعه بهاییان را متوقف کنید

جمهوری اسلامی اما اغلب این گزارش‌ها را سیاسی و بر مبنای سیاست‌های ضد‌ایرانی غرب می‌داند.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • reza

  چرا دفاع از حقوق بهائیان از وظایف ماست؟ دفاع از حقوق مردم و حقوق بشر یکی از وظایف انسانی ماست. چپ باید باید در دفاع از حقوق مردم پیشگام باشد. تصور از سوسیالییسمی که در آن انسان ها برابر نباشند، وحشتناک است. از این رو چپ در دفاع از حقوق بشر باید پیشگام باشد. اما در شرایط کنونی و حوادثی که پیرامون دیدارفائزه رفسنجانی با زندانیان بهائی باید بگویم که به نظرم من هاشمی رفسنجانی شناخته شده است و پرونده وحشتناکی نیز دارد و دخترش هم وارث و مدافع پدرش هست . اما رفتن فائزه رفسنجانی به دیدار خانم کمال آبادی از رهبران بهائی که به مرخصی آمده ، اقدامی است که باید مورد ستایش قرار گیرد. این حرکت او مسئله بهائیان را بسیار گسترده کرده است و خشم روحانیت را برانگیخته است. محمد رضا شالگونی؛ مشروح گفتگو : راه کارگر http://www.artin.rivido.de/rd/2016/05/sh20mai.mp3

 • roozbeh

  اینقدر اینها به بهایی ها تهمت عوامل استعمار و جاسوس میزنن چرا یک مدرک قانع کننده ا ائه نمی دنن . تهمت زدن کاری نداره اثباتش سخت است. اگر قرار به خارجی و عامل خارجی بودن باشه خامنه خودش سید و از نوادگان محمد که یک عرب بود. اعراب با اشغال ایران و تجاوز به زنان ایراتی پاشون به ایران باز شد حالا این نواده یک بیگانه کمر به نابودی فرهنگ ایرانی و جایگزینی آن با فرهنگ عربی کرده. حالا بجاش هر روز یک عده ای از مردم ایران رو به بدون دلیل و مدرک بعنوان عوامل بیگانه معرفی میکنند. حنای ملا جماعت دیگر رنگی ندارد.

 • reza

  از آنجا آخوند جانوری ست آشوبزی؛ و بقای خود را تنها درآشوب میداند روزی نیست که آشوبی وهوچی گری برپا نکند؛ ایکاش این امامان دولتی و کرایه ای یکبارهم که شده یک صدا ازحق آزادی بیان ؛ حقوق مردم ؛ و علیه دزدی و فساد و خفقان واعدام حرفی میزدند کشوری داریم ما همچون خلا ما درآن همچون حسین درکربلا.

 • بهرام

  یکی به این پفیوزها بگوید مگر بهاییان خارجی هستند که دشمن باشند.تنها دشمن ایران و ایرانی همین آخوندهای دزد و*** پرست هستند.بهاییان هم میهنان گرامی و عزیز ما هستند و مردم ایران با آنان هیچگونه مشکلی ندارند.این محمد بن عبدالله کذاب و پیروان جنایت پیشه اش هستند که دشمن ایران و ایرانی بودند و هستند.