ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شلاق خوردن یک خبرنگار در نجف‌آباد اصفهان

علت محکومیت خبرنگاری که ۴۰ ضربه شلاق خورده، چنین روایت شده است: عدد موتورسیکلت‌های متخلف توقیفی را به جای ۸ دستگاه، ۳۰ دستگاه عنوان کرده است.

منابع خبری محلی از شلاق خوردن یک خبرنگار در نجف‌آباد اصفهان خبر داده‌اند. این خبر روز پنج‌شنبه ۱۶ دی منتشر شده و زمان اجرای این حکم به روز قبل از آن یعنی ۱۵ دی برمی‌گردد.

بزرگ‌ کنید
تصویری از وضعیت شماری از روزنامه‌نگاران در ایران/ کارتون از اسد بینا‌خواهی

کانال تلگرامی سایت تیتر یک نجف‌آباد با انتشار خبر اجرای حکم ۴۰ ضربه شلاق به دنبال شکایت نیروی انتظامی، در یادداشتی به انتقاد از اجرای این حکم پرداخته و خطاب به فرماندار جدید شهر نجف‌آباد نوشته است: «... صمیمانه از شما تشکر می‌کنیم که هدیه‌ای گرانبها به خبرنگاران شهرستان نجف‌آباد دادید تا حواس‌شان باشد هر چه دل‌شان خواست ننویسند و نشر کذب نکنند، چون ممکن است محکوم به شلاق خوردن شوند.»

بر اساس این یادداشت، خبرنگار محکوم، جوانی نجف‌آبادی‌ست که به اتهام «انتشار کذب یک خبر درباره توقیف موتورسیکلت‌های متخلف در این شهر»، محکوم شده است.

در متن منتشر شده آمده است: «سهراب مظفر نجفی، فرماندار جدید نجف‌آباد که هفته گذشته در دیدار با خبرنگاران گفته بود باید جریان آزاد اطلاعات در جامعه برقرار باشد، با نشستن در صندلی فرمانداری نجف‌آباد و ریاست شورای تامین شهرستان، شاهد اجرای قانون بود و نیروی انتظامی نجف‌آباد که زیرمجموعه شورای تأمین شهرستان و تحت امر فرمانداری انجام وظیفه می‌کند با شکایت قانونی از خبرنگاری که عدد موتورسیکلت‌های متخلف توقیفی را به جای ۸ دستگاه، ۳۰ دستگاه عنوان کرده بود، نشان داد رییس شورای تأمین شهرستان نجف‌آباد به صورت جدی به دنبال اجرای قانون است و خبرنگاری که نشر کذب کرده باید ۴۰ ضربه شلاق بخورد. فرماندار جدید مچکریم.»

سایت تابناک با بازنشر این خبر و یادداشت، از قرار گرفتن فرماندار جدید در کانون توجه منتقدان خبر داده است و این مطلب را با چنین تیتری منتشر کرده است: فرماندار منصوب در کانون توجه منتقدان؛ ماجرای شلاق خوردن خبرنگار نجف‌آبادی چیست؟

در بخش دیگری از این یادداشت اما آمده است: «این که مقام قضایی طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی رأی به محکومیت خبرنگار منتشر کننده این خبر کذب داده یا نداده، بحث حقوقی مفصلی می‌طلبد ولی اینکه باید از فرماندار جدید نجف آباد به دلیل اجرای قانون تشکر کرد، موضوع واضحی است. ... قانون به خوبی توسط نهادهای شهرستانی که شما فرماندار آن هستید اجرا می‌شود و همان‌طور که به تعبیر شما گردش آزاد اطلاعات باید در جامعه باشد، خبرنگاری که نشر کذب کرده هم باید شلاق بخورد تا دیگر انتشار اکاذیب نکند.»

جدای از فشارهای سیاسی و بازداشت گاه و بیگاه خبرنگاران به اتهام‌هایی همچون اقدام علیه امنیت ملی که در حال حاضر با کلید‌واژه «نفوذ» پیگیری می‌شود، خبرنگاران محلی هم زیر فشار مقامات و مسئولان محلی هستند و معمولاً به دلیل اعمال نفوذ آن‌ها محکوم می‌شوند.

از جمله نمونه‌های محکومیت خبرنگاران محلی به حبس یا شلاق می‌توان به حامد عطایی، روزنامه‌نگار اهل ارومیه اشاره کرد که فیلم صحبت‌های جنجالی نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس را درباره زنان و نمایندگان زن منتشر کرده بود. او به چهار ماه حبس محکوم شده بود اما قاضی‌پور رضایت داد و پرونده بسته شد.

از سوی دیگر حکم ۴۴۴ ضربه شلاق محمد‌رضا فتحی، وبلاگ‌نویس و روزنامه‌نگار منتقد اهل ساوه به دنبال شکایت سه مدیر محلی، در دادگاه تجدید‌نظر به ۴۵۹ ضربه افزایش یافت و همچنان امکان اجرای آن وجود دارد.

صدور حکم شلاق برای فعالان رسانه‌ای پیش از این موارد هم سابقه داشته اما ۴۵۹ ضربه، بدعتی اساسی در احکام صادر شده در دادگاه‌های روزنامه‌نگاران در ایران است: احتمال اجرای حکم شلاق صادر‌ شده برای وبلاگ‌نویس اهل ساوه

در موردی دیگر، یک کاریکاتوریست اراکی به نام محمود شکرایه به ۲۵ ضربه شلاق محکوم شده بود که به دنبال اعتراض‌های صنفی و رضایت دادن شاکی، این حکم اجرا نشد و تغییر کرد: نماینده شاکی، شکایت خود را از کارتونیست محکوم پس گرفت

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • روان

    من چندان ناراحت نمی شوم اگز سایتی مثل رادیوزمانه برخی کامنت های مرا منتشر نمی کند، مثل ان یکی از در مورد رواج بچه بازی در ایران و افانستان گفتم / من هم اشتباه می کنم. لزومی ندارد دیگران اشتباهات مرا ترویج دهند. ولی تشخیص اشتباه خیلی سخت و حساس است. در مقایسه ادعای علم الهدی این عنصر ضد حقوق بشری که در مورد میمانی مختلط گفته! مختلط از نر اینها یعنی چند مرد و زن نامحرم به زعم اینها بنشینند و مثلا با هم گفتگو کنند و سر سفره غذایی بخورند و یا فوق رقض و شاید کنند(پارتی) خوب اینها این را گناه می داند و کسانی این کرا بکنند مستوجب شلاق هستند! مدعیانی که می گویند نباید حیوانی را زد، انسان ها باری یک امر شخصی و حوزه سبک زندگی خصوصی مستوجب کتک خوردن/شلاق می دانند! شلاق این همه سال، تاثیر رد کاهش جرم نداشته، ولی موجب ارعاب مردم می شود. کارکرد خشونت های حکومتی، ارعاب است. خودسانسوری به قدری بالا است که کمتر طعمه ای یگرشان می اید، برای همین این افتضاحات رقم می خورد. کشوری که روزانه ارقام نجومی ار فساد حکومتی ها است، خبرنگرای برای یک اشتابه شلاق می زنند! من بعد سال ها متوجه شده ام اغلب این حذفیات در سایت رادیوزمانه حتی به صلاح خودم است. بی اخلاقی بسیار بد است برای لیبال دمکراسی مبارز که می خواهد مردم اگاه کند، حتی اگر ناخواسته باشد. من دست اندرکاران سایت بداخلاق (I…g….info) مثال زدم. این سایت مملو از اهانت و فحش است و به ادعای خودش دراد آزادی بیان مراعات می کند1 ولی افراد اخلاق مدار آزادی- و دمکراسی خواهی در آن سایت کامنتی بگذارند، مورد هجمه اهانت و تهمت و تمسخر واقع می شوند و آن سایت آنها منتش رمی کند. آن سایت به معنای واقعی بی اخلاقی را همراه ضدیت با مردمان ایرانی رواج می دهد. کارهای ضد ملت ایران و نشر اکاذیب و نفرت پراکنی و تفرقه اندازی کارهای روتین است. ولی مشخص شده لذت عجیبی از تحقیر ملی گرایان لیبرال دمکرات ایرانی مبرد و هر کسی گمان کند از طیف است آزار می دهد. من توصیه می کنم هرگز به ان سر نروید. اگر رفتید و کامنتی گذاشتید، بدانید خود در معرض هجمه و تحقیرو اهانت و تهمت قرار داده اید. سایتی با افراد به شدت رذل و ناجوانمرد است. تشکر از رادیوزمانه.

  • روان

    سایت های نظام ولایت وقیح و دزدان بیت المال سپاهی و بازاری نظام داشیعی، صلاحیت اظهار نظر ردباره حقوق بشر ندارند. امثال سایت الف، مشرق نیوزف فارس، تابناک، همگی سایت های ضدحقوق بشر هستند که سانسور مطالب دگراندیشان و اپوزیسیون از روال معمول کراشان است و اگر به ندرت کامنتی را منتشر کنند، انبوه کامنت برعلیه او با انواع توهین و تهمت - حتی با IP خارجی- منتشر می کنند. این سایت ها در خراج کم هستند وفقط سایت لجن و پر از اراذل و اوباش ضد ایرانی (I...g....info) را من می توانم مثال بزنم در مقایسه با سایت ها رسانه های هتاک و ضداخلاق جمهوری دورغین اینها! عوارض سایت تابنک محسن رضایی، در سانسور کردن و دروغ گویی و فراکنی ید طولایی دارد. محسن رایی آدم چاپلوسی است که گفته شده در برابرکشته شدن بچه اش سکوت کرده است توسط عمال اطلاعاتی رزیم ولایی! شلاق زدن یک انسانف به خاطر یک اشتباه عددی و کلامی (عمدی و سهوی) که به راحتی می شود اثبات کرد و ان را رد کرد. مگر این اشتباه چه فاجعه ای رقم می زد. هر چند هیچ خطا و اشتباهی مستوجب کتک زدن افراد نمی شود و این زا بدیهیات عدالت است. اما نظام داشیعی ایارن که بخاطر کتک زدن حیوان، انسانی به شلاق محکوم می کند! در نظر اینان ، انسان ها ارزششان از حیوان کمتر است! این توحش داشیعی دست کمی از داعشی و سنی های سلفی ندارد. همین خامنه ای وقیح و مجنون استبداد، که 27 سالست حکومتش منحوس و پرنکبتش آکنده جنایت و فساد و اتلاف منابع و غارت امول ملت ایران است! ادعا کرده برای جلوگیری از داعش ادقام به تهاجم و حمایت نظام جنایت کار اسد کرده است. چه قدر رسوا هستند این ظالمان فاسد داشیعی و داعشی!