Share

نماینده اصول‌گرای شهر اراک در مجلس هشتم، شکایت خود از کارتونیست محکوم به تحمل 25 ضربه شلاق را پس گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر امروز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت، احمد لطفی آشتیانی، نماینده اصول‌گرای شهر اراک در مجلس هشتم با صدور بیانیه‌ای شکایت خود را از محمود شکرایه، کارتونیست محکوم به تحمل ۲۵ ضربه شلاق، پس گرفت.

وی در بخشی از این بیانیه با اشاره به شکایت خود از نشریه "نامه امیر" به دلیل نسبت دادن "امور ناروا" به وی، گفت: "با توجه به این‌که هدف من نفی روش‌های غی اخلاقی در نسبت دادن امور ناروا بوده، نه انتشار کاریکاتور، بدین وسیله شکایت خود را نسبت به این هنرمند پس می‌گیرم."

پدرام پاک‌آیین، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز گذشته در واکنش به صدور حکم مجازات شلاق برای کارتونیست اراکی به خبرگزاری فارس گفته بود: "صدور حکم مجازات شلاق کاریکاتوریست استان مرکزی از منظر افکار عمومی به‌ویژه اصحاب رسانه غیرمتعارف و دور از انتظار است."

وی گفته بود: "صرف‌نظر از مطالبی که در نشریه انتشاردهنده این کاریکاتور به چاپ رسیده، خود کاریکاتور را نمی‌توان توهین تلقی کرد."

حکم شلاق برای محمد شکرایه با اعتراض‌های عفو بین‌الملل، نهاد "دفاع از حقوق کارتونیست‌ها" و گروهی از کارتونیست‌های ایرانی، و همچنین مخالفت‌های چند تن از مسئولان در داخل ایران روبه‌رو شده بود

مسعود شجاعی طباطبائی، رئیس خانه کاریکاتور ایران نیز گفته بود: "این اتفاق بسیار ساده که می‌توانست نادیده گرفته شود، اکنون نه تنها فضای سیاسی کشور را بلکه هنر کاریکاتور کشور را دچار التهاب و بحران کرده است."

وی تأکید کرده بود انتشار خبر محکومیت محمود شکرایه به یک بحران سیاسی تبدیل شده است.
شانزدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۱ خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از صدور حکم ۲۵ ضربه شلاق برای محمود شکرایه در نشریه "نامه امیر" در استان مرکزی خبر داد.

این حکم مربوط به کشیدن کاریکاتوری از احمد لطفی آشتیانی در مجلس بود.

شکرایه این نماینده مجلس را در زمین فوتبال، در لباس فوتبال و با یک لوح تقدیر در دست به‌تصویر کشیده بود.

لطفی آشتیانی قصد داشت یکی از تیم‌های فوتبال لیگ برتر را از تهران به اراک منتقل کند که در نهایت موفق نشد. بسیاری این اقدام او را تلاشی ناکام برای جذب رأی در انتخابات مجلس نهم می‌دانستند.

سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار بیانیه‌ای محکومیت محمود شکرایه به ۲۵ ضربه شلاق را محکوم کرد و آن را حمله‌ای به آخرین نشانه‌های آزادی بیان در ایران دانست.

همچنین نهاد "دفاع از حقوق کارتونیست‌ها" در این رابطه نامه‌ای به دفتر احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران نوشت و از سرنوشت کارتونیست ایرانی ابراز نگرانی کرد.

از سوی دیگر در یک حرکت مشترک به دعوت مانا نیستانی، کارتونیست ایرانی ساکن فرانسه، کاریکاتوریست‌ها و کارتونیست‌ها در فضای مجازی در دفاع از محمود شکرایه هر کدام طرحی از احمد لطفی آشتیانی منتشر کردند.
 

Share