Share

 

هر روزنامه‌نگار و تحلیل‌گری که بخواهد جامعه را درست بازنمایی کند، طبعاً مایل است دریابد چگونه می‌توان گرایش‌ها را تشخیص داد و وزن هر یک را تعیین کرد. به این منظور است که در کنار تفسیر سنجیده نوشتارها و گفتارها و امور واقع، به داده‌های نظرسنجی‌ها هم رجوع می‌شود. پنل نظرسنجی زمانه می‌خواهد با رجوع مستقیم به شما نگاه‌های مختلف‌تان را به مسئله‌های مهم سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بازتاب دهد.

ما می‌خواهیم از شیوه نظرسنجی از طریق شبکه‌هایی چون توئیتر فراتر رویم و به این خاطر فرومی برای نظرسنجی گشوده‌ایم. امیدمان به این است که در رابطه با یک جامعه آماری قرار گیریم که آن حالت اتفاقی شبکه‌های اجتماعی را نداشته باشد. به این معنا که پرسنده و پاسخ‌دهنده در تراکنش سنجیده‌تری با هم قرار گیرند.

Share

هم‌اکنون در این نظرسنجی شرکت کنید

بحران مسکن و اجاره‌نشینی

مهلت نظرسنجی تا پایان ۱۷ تیر, ۱۳۹۹

تابستان فصل جابجایی اجاره‌نشین‌ها است، و تابستان سال جاری با شیوع گسترده ویروس جدید کرونا وضعیتی خاص یافته: قیمت‌های پیشنهادی اجاره در تهران نسبت به اردیبهشت به طور متوسط بین ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد داشته است و احتمالاً گران‌تر هم خواهد شد. این افزایش قیمت‌ها در ادامه افزایش قیمت دائمی قیمت مسکن در دهه‌های اخیر است. از ابتدای دولت حسن روحانی نیز در تهران، قیمت زمین از متوسط هر متر مربع ۲ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان در ۱۳۹۲ به حدود ۱۷ میلیون تومان در ۱۳۹۹ رسیده است.

با افزایش قیمت، امکان خانه‌دارشدن کاهش یافته و تقاضا برای اجاره خانه افزایش یافته است.‌ در ۲۴ روز ابتدای خرداد ۱۳۹۹ تعداد ۴۲ هزار و ۹۵۶ اجاره نامه در کل کشور منعقد شده که نسبت به ماه قبل ۲۷ درصد و نسبت به زمان مشابه سال قبل سه درصد افزایش یافته است. رشد اجاره‌نامه‌ها در تهران نسبت به اردیبهشت ۱۰ درصد گزارش می‌شود.

همزمان در سال‌های اخیر پدیده‌های گورخوابی، کارتن‌خوابی، پشت‌بام‌خوابی، چادر نشینی در شهرها و … افزایش ملموسی یافته‌اند. در میان این آشوب، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفته است: «چاره مقابله با گران‌فروشی نخریدن است».

با التهاب هرچه‌بیشتر در بازار مسکن در دوران کرونا، دولت حسن روحانی اعلام کرد که پلیس و قوه قضائیه برای کنترل قیمت‌ها دست به کار خواهند شد  از آغاز طرح «اقدام ملی تأمین مسکن»‌ سخن گفتند و این  که طی آن ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته خواهد شد.

 تقاضا برای خانه در این طرح نیاز به پول پیش ۴۰ تا ۵۰ میلیون‌تومانی و پرداخت قسط‌های یک تا دو میلیون تومانی دارد که به باور کارشناسان،‌ این مسکن‌ها را از دسترس طبقات فرودست خارج می‌کند. آزادسازی مقررات مربوط به تراکم در کلان‌شهرهایی همچون تهران و عرضه مسکن در بازار بورس دیگر راهکارهای دولتی برای حل بحران است.

«زمانه» در نظرسنجی زیر از شما، به دنبال تشخیص وضعیت مسکن شهروندان در ایران است و نظر شما را درباره برخی سیاست‌های حکومتی در زمینه مسکن جویا خواهد شد.

ورود به صفحه نظرسنجی
ثبت نام
معرفی
به ما بپیوندید
آخرین نظرسنجی ها:

بیشتر بخوانید