ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

● دیدگاه

رئیسی و مقابله با جاهلیت مدرن آمریکا

اکبر گنجی – ابراهیم رئیسی (آیت الله قتل عام ) با اقتفای به خامنه‌ای، به آرای سید قطب، رهبر فکری اخوان المسلین و کل جریان بنیادگرایی اسلامی معاصر، توسل می‌جوید.

بزرگ‌ کنید

آیت الله خامنه‌ای یکی از مریدان سید قطب (۱۹۶۶ – ۱۹۰۶) بود. او نوشته‌هایی از این رهبر فکری اخوان المسلین و کل جریان بنیادگرایی اسلامی معاصر را پیش از انقلاب از عربی به فارسی ترجمه و منتشر کرد. سید قطب سفر کوتاهی به آمریکا داشت و یک کتاب در این مورد نوشت. اصطلاح "جاهلیت مدرن" از برساخته‌های سید قطب بود که آیت الله خامنه‌ای را مجذوب خود کرد و بسیار از آن استفاده کرده و می‌کند. به همین دلیل، مریدان او نیز درباره کل جهان غرب و فرهنگش از این تعبیر استفاده می‌کنند.

رئیسی پیرو خامنه‌‌ای و خامنه‌ای پیرو سید قطب از مهمترین منابع فکری بنیادگرایی خشونت‌ورز در جهان اسلام (تصویر: سید قطب، روی جلد کتاب "أمريكا من الداخل بمنظار سيد قطب" / آمریکا از درون از دیدگاه سید قطب، خامنه‌ای و رئیسی) بزرگ‌ کنید
رئیسی پیرو خامنه‌‌ای و خامنه‌ای پیرو سید قطب از مهمترین منابع فکری بنیادگرایی خشونت‌ورز در جهان اسلام (تصویر: سید قطب، روی جلد کتاب "أمريكا من الداخل بمنظار سيد قطب" / آمریکا از درون از دیدگاه سید قطب، خامنه‌ای و رئیسی)

عاشورا رمز مقابله با جاهلیت مدرن غرب و آمریکا

ابراهیم رئیسی (آیت الله قتل عام ) یک سالی است که فعالیت‌های انتخاباتی اش را آغاز کرده است. او در ۱۹ مهر ۱۳۹۵ در یک سخنرانی گفته است که عاشورا رمز و الگوی مقابله با دشمنان است. عاشورا چنان ظرفیت پایان ناپذیری دارد که "مهاتاگاندی آتش پرست، شیعه نیست، اما می‌‌گوید رمز استقلال هند بهره گیری از فرهنگ عاشورا و درس گرفتن از مکتب عاشورای حسین‌ بن علی است". رئیسی سپس ادعا می‌کند که با توجه به همین ظرفیت تحول آفرینی بود که در رژیم شاه "اجازه برپایی مراسم عزاداری داده نمی‌‌شد".

علی خامنه‌ای گفت این ادعا که اگر توافق هسته‌ای صورت نمی‌گرفت، به ایران حمله نظامی می‌شد، "دروغ محض" است. اما ادعای ابراهیم رئیسی واقعاً "دروغ محض" است. همه می‌دانند که در زمان شاه مراسم عزاداری محرم کاملاً آزاد بود و علی شریعتی نیز آن را به فرهنگی انقلابی تبدیل کرد و گفت: همه زمین‌ها کربلاست و همه روزها عاشوراست.

"آیت الله قتل عام" جهان را به "دنیای کفر" و "دنیای اسلام" تقسیم کرده و می‌گوید در طول تاریخ همیشه یزیدیان دنیای کفر، حسینیان دنیای اسلام را مورد هجمه قرار داده‌اند. اما باید بدانند که دیگر نمی‌گذاریم آب خوش از گلویشان پائین رود. چنان که مردم غیور یمن راه مقابله با رژیم آل سعود را از امام حسین و عاشورا آموختند. سپس از این مقدمه، یک حکم کلی استنتاج کرده و می‌گوید:

"امروز هر مقاومتی که در عالم وجود دارد در پرتو مکتب امام حسین است."

این مدعا نیز باطل است. آنان که در سراسر جهان در برابر ستمگری ایستاده اند، اکثریتشان حتی نام امام حسین را نشنیده اند، چه رسد به این که عاشورا الهام بخش مبارزه آنان باشد.

حال نوبت آن است تا ابراهیم رئیسی با اقتفای به خامنه ای، به آرای سید قطب توسل جوید. می‌گوید:

"امروز جامعه بشری گرفتار جاهلیت مدرن شده است.این جاهلیت همان جاهلیت قدیم بوده که فقط اتو کشیده شده است که ته آن چندتا ایسم دارد. در جاهلیت مدرن می‌گویند که شاخص تمدن در جامعه بشری همجنس‌ بازی است که بدترین و زشت‌ترین کار اخلاقی است اما جاهلیت مدرن امروز با امپراتوری خبری تفکر خودش را به جامعه بشری تحمیل می‌کند."

این ادعا که همجنس گرایی- نه "همجنس بازی" به تعبیر رئیسی- شاخصه تمدن بشری است، بدون هیچ شاهد و قرینه‌ای ارائه شده است. سخن گفتن از حقوق فردی- از جمله حقوق هم جنس گرایان- یک امر است، و یکی از حقوق فردی را شاخصه تمدن بشری قلمداد کردن، امر دیگری است.

"آیت الله قتل عام" تأکید دارد که دیگر اجازه نخواهند داد آب خوش از گلوی جاهلیت مدرنی که بزرگترین شاخصه اش همجنس بازی است پائین رود. چگونه؟ می‌گوید:

"قرار است به نام عاشورا تمدن بشری رقم بخورد و تحول در جامعه بشری نیز به نام عاشورا و پیام عاشورای حسینی رقم بخورد."

به نظر ابراهیم رئیسی جاهلیت مدرن آمریکا، به غیر از همجنس گرایی، طرح‌های دیگری هم برای انحراف تدارک دیده است. ایجاد یأس و ناامیدی یکی از توطئه‌های جاهلیت مدرن غرب است. می گوید:

"امروز در درصد زیادی از فیلم‌های هالیوودی که ساخته می‌شود تلاش شده تا یاس و ناامیدی را در عالم ایجاد کنند در حالی در مکتب انتظار ایستادگی در راه هدف را نشان می‌دهند."

توطئه دیگر این است که جاهلیت مدرن آمریکا به دنبال نابودی هویت اسلامی کشورهای مسلمان است. با انتظار ظهور امام زمان می‌توان با این جاهلیت مقابله کرد. رئیسی می گوید:

"انتظار در مقابل مکتب انظلام که درصدد گسترش یاس، ناامیدی و نمی‌‌توانیم است، قرار دارد و امروز امپراتوری رسانه‌ای، دستگاه‌های تبلیغاتی دشمنان و سینمای هالیوود اساسش بر همین موضوع است. در راستای اشاعه همین تفکر ۶ هزار شبکه ماهواره‌ای در کشورهای جهان سوم و منطقه خاورمیانه به پخش برنامه می‌‌پردازند". "امروز بیش از ۶۰ کانال فارسی‌زبان ماهواره‌ای برای جنگ نرم و تهاجم فرهنگی فعالیت می‌کنند".

جبهه جهان غرب، جبهه ضد کرامت انسانی است. آنان کرامت ستیز بوده و هستند. می گوید امروز :

"جبهه کریمان و کسانی که طرفدار کرامت انسانی هستند تشکیل شده است و در مقابل این، جبهه لعیمان وجود دارد که در این جبهه افراد کرامت انسان را بر نمی‌تابند و در جبهه لعیمان حکومت اسرائیل وجود دارد که حدود ۷۰ سال است در مقابل کرامت انسانی ایستاده است.حکومت‌های استکباری مانع از کرامت انسانی هستند و بزرگترین ظلم نظام استکباری به بشریت، ایستادگی در مقابل کرامت انسانی است که نه تنها به مردم جهان بلکه به مردم خود نیز ظلم می‌کند و نمی‌گذارد مردم خداپرست بوده و کرامت انسانی داشته باشند."

جاهلیت مدرن غرب فقط کرامت ستیز و معنویت ستیز نیست، دین ستیز هم هست. او در تبیین فجایع بزرگ جنگ جهانی اول و دوم، علل آنها را فقط و فقط به دین ستیزی غربیان تقلیل داده و می گوید:

"با پیروزی انقلاب اسلامی فلسفه‌ای در این کشور شکل گرفت که با فلسفه‌های سیاسی دنیا و لیبرال دموکراسی غربی متفاوت بود...سیاست بدون معنویت و دین در عالم و مغرب زمین فساد ایجاد کرده است. محصول دین ‌ستیزی مغرب زمین، جنگ جهانی اول و دوم بود و کشورگشایی‌ها که صورت می‌پذیرد در راستای همین افکار است."

هر پدیده‌ای معلول ده‌ها علت و دلیل است. حال چگونه می‌توان رویدادهای بسیار بزرگی چون جنگ جهانی اول و دوم را فقط و فقط با دین ستیزی غربیان تبیین کرد؟ − این کاری است که تنها از عهده فردی بر می‌آید که تنها تخصص اش سرکوب و قتل عام است.

تمدن اسلامی مضمحل کننده تمدن جاهلی غرب

"آیت الله قتل عام" ادعا دارد که با پیشرفت تمدن اسلامی، جاهلیت مدرن غرب نابود خواهد شد. می گوید :

"در مقابل، ما تمدن ادعایی از غرب را داریم که یک مبانی نظری مثل حقوق بشر، آزادی و لیبرال دموکراسی را دارد. احساس می‌کنیم تمدن ادعایی غرب با پیشرفت تمدن اسلامی رو به عقب نشینی است. اگر نگوییم که رو به اضمحلال می‌رود."

این ادعا هم باطل است. برای این که تمدن‌های متفاوت می‌توانند در کنار یکدیگر به حیات خود ادامه دهند، از همدیگر بیاموزند و وارد تعامل شوند. مگر این که تمدنی خود را حقیقت مطلق به شمار آورد و بخواهد از طریق جنگ دیگر تمدن‌هایی را که باطل قلمداد می‌کند، نابود سازد. آرای رئیسی نشان می‌دهد که واقعاً دارای چنین دیدگاه تمامیت طلبانه‌ای است.

به نظر ابراهیم رئیسی آمریکا دارای ماهیت استکباری است. به همین دلیل برخی که در ایران چهره دیگری از آمریکا ارائه می‌کنند، در حال توطئه‌اند. می گوید:

"آمریکای خوب و بد برای اذهان ساختن یک توطئه است چرا که اصل و ماهیت آمریکا استکباری است. تغییر رئیس جمهوری‌ها برای ما در اصل و ماهیتی که آمریکا دارد تغییری ایجاد نمی‌کند.امریکا مظهر استکبار و شیطان بزرگ است. در معادلات خود هیچ حسابی برای قول‌های آمریکا و مغرب زمین باز نکرده و نخواهیم کرد. استکبار ستیزی، دشمن شناسی و دشمن ستیزی شاخص عمل انقلابی است، باید استکبار را شناخت و تاکتیک‌های آن‌ها را بدانیم...مغرب زمین بیش از ۴۰۰ سال برای کنار زدن خدا و معنویت در تلاش است و نتیجه این تلاش جنگ‌های جهانی اول و دوم و ۷۰ سال ظلم بر مردم فلسطین و کشورگشایی‌ است."

بدین ترتیب با دو ذات ثابت مواجه هستیم که راهی جز نبرد ندارند. ذات استکباری آمریکا و ذات ضد استکباری جمهوری اسلامی.

نفرت از آمریکا و تحقیر ارتش آمریکا

به گفته "آیت الله قتل عام" نفرت از جاهلیت مدرن آمریکا و ایستادگی در برابر شرارت‌های آن وظیفه همگانی است. می گوید:

"با تمام وجود نسبت به دشمنان دین و اسلام نفرت داریم...امروز همه مکاتب عالم در دفاع از غرب و استکبار می‌خواهند پذیرش ظلم را شرعی، قانونی و نوعی آزادی و بلوغ فکری جلوه دهند اما مکتب اعتقاد به مهدویت، به عاشورا و هیهات مناالذله اباعبدالله الحسین ظلم پذیر نیست و در برابر شرارت‌ها ایستادگی می‌کند."

این نفرت پراکنی چه نتیجه‌ای برای ما داشته و خواهد داشت؟ جمهوری اسلامی که به گفته "آیت الله قتل عام" با مسائل بزرگ بیکاری، فقر مطلق، حاشیه نشینی، هوای آلوده، فساد، قاچاق، ناکارآمدی دولت، فرار مالیاتی یقه سفیدان، و مردمی که دیگر تحمل مصائب را ندارند، دست بگریبان است، چگونه می‌تواند به جنگ آمریکا برود؟

ابراهیم رئیسی در برنامه ویژه خبری نامزدهای ریاست جمهوری- در ۷ اردیبهشت در شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی- در پاسخ به این پرسش که بهترین راهکار برای مقابله با آمریکا چیست؟ گفت :

"یقین بدانید آمریکا کاری نمی‌تواند بکند. این قدرت پوشالی که امروز در دنیا مدعی اون هست، ما دیدیم که در خلیج فارس جوانان ما چطور همه را دست بسته آوردند، و در یک وضعیت تحقیرآمیزی آنها را قرار دادند. حقیقتاً هر جا که قدرت بود، قدرت اقتصادی هم که امروز برش تأکید هست که ما قدرت اقتصادی پیدا کنیم، برای این است که ما دشمن را وادار به عقب نشینی کنیم. حتماً عقب نشینی خواهد کرد...امروز نام ایران را آمریکایی‌ها ازش می‌ترسند. امروز از نام ایران دشمنان وحشت دارند، این وحشت برای آن اقتدار و عزتی است که ملت ما دارند. راهش این است، راهش عقب نشینی نیست ما باید اون را وادار کنیم به تنازل به عقب نشینی."

"آیت الله قتل عام" با این نوع نظرات، و دیدگاه‌هایی که درباره نابودی اسرائیل و کشورهایی چون عربستان سعودی و بحرین و یمن و...دارد، اگر رئیس جمهور شود، ایران را به چه سرنوشتی دچار خواهد کرد؟ گفته‌اند که سعید جلیلی معاون اول یا وزیر خارجه او خواهد بود. همان که در خرداد ۱۳۹۲ می‌گفت به پشت خیمه دشمن رسیده ایم و در موقعیت فتح خیبر هستیم و به زودی قلعه‌های دولت‌های آمریکا و اروپا و اسرائیل را فتح خواهیم کرد (رجوع شود به مقاله‌های "با رئیس‌جمهور شدن جلیلی چه از ایران باقی می‌ماند؟ ‎‎ " و "ترديد در فتح خيبر هسته‌ای: مقابله با انقلاب و نظام").

برخلاف این ادعاهای دن کیشوت وار، کسانی چون جلیلی و رئیسی نه شناختی از قدرت ایران دارند و نه شناختی از قدرت آمریکا و متحدانش. مخالفت با دیکتاتوری جمهوری اسلامی حق مسلم تک تک افراد است، اما آیا ساکت نشستن تا افرادی با چنین دیدگاه‌هایی ایران را در معرض نابودی قرار دهند، هم حق دوستداران ایران و ایرانیان است؟

از همین نویسنده

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • بهرنگ

  این حرف ها برای آن نبود و نیست که تکلیف انتخابات را من و تو از بلژیک و هلند و غیره روشن کنیم. داشتیم و داریم حرف می زنیم. داریم می گیم: ما که هستیم. آنچه را که شما اسمش را گذاشتی تحریم ؛ پلاتفرم نوید بخش صادره از کوه های "سیرامایسترا" نبود عزیز! سنت دیرینه ما بود. بهش می گن انفعال. شما با این حرف ها که از اجزای ثابت "فرهنگ ملی" ماست آشنا نبودی که از قدیم با ما گفته اند و هنوز می گویند: کاری به این کارا نداشته باش فرزندم! آسته برو آسته بیا فرزندم! سری را که درد نمی کند دستمال نبند فرزندم! بزار بزنن تو سر و کله همدیگه! مرده شور همه شونو ببره! نشد میریم پناهنده می شیم! إکبیری! آخوند بی حیا! بی خود نبود که اسم دکتر مصدق پس از رویداد سال 57 به گوش مردم رسید. فکر می کنی علتش فقط دیکتاتوری شاه بود؟! نه عزیز ما اینیم. ما ملت منفعلیم! بعدشم نوحه و روضه می خونیم. این شعر را هم شاعر برای من و تو گفته است: آبها از آسیا افتاده است دارها برچیده ، خونها شسته اند جای رنج و خشم و عصیان بوته ها پشکبنهای پلیدی رسته اند باز ما ماندیم و شهر بی تپش و آنچه کفتار است و گرگ و روبه ست! شما نتونستی بین اونکه اسید به صورتش پاشیدن با اون که اسید پاشید فرق قائل بشی! با احترام بهرنگ

 • قیصر

  جناب کنجی افاضات امثال رئیسی و برجسته کردن دشمنی با جاهلیت مدرن غرب و آمریکا ،کر چه بظاهر ادامه سیاستها و شعارهای حاکمیت در همه سالهای حیات خویش است اما در مقطع کنونی ودر لایه پنهان خود در واقع دمیدن به آتش انتخابات و ایجاد شور کاذبی در آن است که حاکمیت بواقع تأیید مشروعیت خود را از آن طلب میکندمهندسی انتخابات در ایران به نوعی مهندسی معکوس را به ذهن تداعی میکند ، هر چقدر کاندیدای هسته اصلی قدرت وحاکمیت و اصول کرایان ، دو آتشه تر به ظواهر دمکراسی و مدنیت غربی بتازد احتمال شدت عمل -بخوانید حضور- مردم خصوصا طبقه متوسط جامعه و جوانان به منظور مقابله با امیال و افکار و نیات پنهان جبهه مقابل ، در پای صندوق های رأی بیشتر شده و همین حضور خواسته اصلی اصول کرایانی مثل رئیسی و غیره است. در این بین رهنمودهای غیر مستقیم شما هم بواقع مثل چاشنی غذا مزه و لذت چشیدن و خوردن آش حاصله را به کام آشپز و دوستان بهتر و بیشتر میکند.

 • شروع دوباره

  همانطور که خامنه ای تقریبا کاندیدای مورد نظر خود را توصیه کرده است. امروز با این بررسی و دیدگاه، آقای گنجی کاندیدای مورد نظر خود یعنی روحانی را توصیه کرده است. اگر انسان متعصب یا ترسو نباشد، به این درک خواهد رسید که انتخابات در جمهوری‌اسلامی معنی نمیدهد. و همه بدبختی‌هایی که برای ما ایرانیان ایجاد شده است، قطعا توسط افرادی ایجاد شده است که کاندیدای مورد نظر خود را توصیه میکنند. به قولی همگی این افراد از یک *** دارند میخورند.

 • فرهاد - فریاد

  خلاصه باید یک مدت هم رئیسی بیاد تا اقلا یک کم یاد بگیرد معنای حکومت کردن را همانطور که روحانی دبیر امنیت ملی مجبور شده است برای رای گرفتن - که البته او هم در ۳۰ سال پیش خودش یک رئیسی بی کم و کاست بود - این کشور زیر سم اسبان مغولها و عربها از بین نرفت زیر سم اسب این فاشیستهای اصول گرا و اصلاح طلب جمهوری اسلامی هم از بین نمی رود . از سید قطب فقط خامنه ای به اقتدا نرسید بلکه دکتر شریعتی و بازرگان هم بارها اشارات ناب از او دارند .

 • جاوید

  استاد با سپاس از طرح مسایال مهم جامعه و افراد حکومتی. اقای گنجی لطفاً نظرتان را درباره جنبش ری استارت هم را برای بهره وری و تبادل ارا بین تما م شاخصهای پس حکومت را بیان کنید. با درود و سپاس از جنابعالی

 • بهرنگ

  گنجی عزیز! چند گروه و سازمان سیاسی انتخابات را به این عذر تحریم کرده اند که این انتخابات "چیزی جز یک مضحکه نمایشی" نیست. "آزاد و دمکراتیک " نیست. " خیمه شب بازی" است. بی توجه به این معنا که اگر انتخابات در ایران "آزاد و دمکراتیک" بود دیگر مبارزه بر علیه حکومت "جمهوری اسلامی ایران" معنا نداشت. بی توجه به این معنا که گروه و سازمان سیاسی را به منظور فعالیت در شرایطی که از جمله انتخابات در آن "آزاد و دمکراتیک" نیست می سازند و سازماندهی می کنند. در ادامه گفته اند: "در یک جامعه آزاد، حکومت‌ها تابع رای مردم و پاسخگو به مردم هستند." اولاً "جامعه آزاد" معنا ندارد. "جامعه دمکراتیک" به معنی "جامعه آزاد" نیست. در ثانی در "جامعه آزاد" یا غیر آزاد هر گروه و سازمان سیاسی مسئول عواقب تصمیمات خود است. با احترام داود بهرنگ