سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

گشتی در خیابان دکتر فاطمی تهران، قدم زدن در تاریخ

س. اقبال − پس از انقلاب بهمن 57 خیابان آریامهر تهران به نام حسین فاطمی نامگذاری شد. جانمایی نامی از حسین فاطمی بر سینه‌ی دیوار خیابانی در تهران به سهم خود تاریخی است که به‌تر است ماجرای این نامگذاری نیز در شرح زندگانیِ او انعکاس یاید.

این مقاله هنوز در این سایت در دسترس نیست. لطفاً به سایت پیشین زمانه رجوع کنید.

این مقاله را در سایت قدیم ما بخوانید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • مینا جان

    از تمام بناهای جالب و تاریخی که نام بردید مهر پهلوی و فرح دیبا به آن خورده است و با این زنجموره ها و سیاه نمایی های شما هم تاریخ را نمیشود تحریف کرد. یادش بخیر خیابان زیبا و خوشگل آریامهر. میدان زیبا و خوشساخت آریامهر. مدرسه راهنمایی مرجان که من به آن میرفتم در کنج آن بود. از شوخی روزگار رییس مدرسه یک توده سابق یعنی پرویز شهریاری. محله خوب، مدرسه خوب، زندگی خوب. کافه های و ساندیچ فروشی ها و بوتیک هایی دور میدان که بعد از مدرسه میرفتیم به آنجا و چقدر میخندیدیم. هتل زیبا و باشکوه کنتیننتال که مادرم بارها من و دوستانم را برای تماشای نمایشگاه های نقاشی بزرگان تاریخ نقاشی ما مثل زنده رودی و شیشه گران به آنجا برده بود. قهوه خانه شیک و زیبای هتل با نور پردازی آرام بخشش که نشستن در آن کیف داشت. موزه فرش یادگار بی نظیر شهبانو فرح. تنها موزه فرش در کشوری که هزاران سال است فرش به دنیا صادر میکند و دومی ندارد. بعد از انقلاب درب و داغون شده و هیچ دومی هم هیچ کجا نساختند، نه در نایین نه در کاشان، نه در قم نه در کرمان و تبریز و همه مراکز هزار ساله فرش ایران. پارک زیبای فرح با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باز محصولی بی نظیر از شهبانو فرح عزیز با موزه هنرهای زیبایش با طرح خود فرح عزیز در کنار آن این مجموعه پارک موزه در قلب تهران، بهترین آدرس زمان شاه.به انصاف و حق که پارک را هم بنام فرح عزیز گذاشته بودند. یادش بخیرآن دوران خوب و درخشان. حیف که بعضی ها هنوز در بغض و کینه و سیاه نمایی سال پنجاه و هفت هنوز یخ زده اند. حتی بعد از اینکه این انقلاب دمار از روزگار خودشان هم درآورد و مردم زیادی را هم قربانی نا کجا آبادهای خود کردند. راستی همسر حسین فاطمی هم همین چند سال پیش آمد ایران دستبوس احمدی نژاد و یک چیزهایی هم از نامه های او را بخشید بهش. پسرش که در خارج به خرج شاه تحصیل کرده و دیگر هرگز پایش را هم به ایران نگذاشت. عقل و شعورش اقلا بالاتر از بوسیدن دست احمدی نژاد بود.